Întrebare recomandată | IForgotMyNameAgain a întrebat:

Ce parere aveti despre casatoriile dintre persoane de acelasi sex? Credeti ca ar trebui legatizate si in Romania, sau dimpotriva, sa ramana interzise?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Susţin drepturile omului, egale pentru toţi.
Toţi, indiferent de orietarea sexuală, ar trebui să aibă dreptul la iubire, la fericire, la familie...
Legile actuale din România (şi din multe alte ţări, în care încă predomină şi se încurajează prin însăşi Constituţia discriminarea, homofobia), în ceea ce priveşte acest aspect, mi se par involuate şi nedrepte. Limitează unor oameni libertăţile dintre cele mai umane şi fireşti, fără vreun motiv plauzibil.
Până şi copiii sunt mai deschişi la minte, mai înţelepţi şi mai corecţi, decât unii adulţi şi unele legi.
http://youtu.be/8TJxnYgP6D8

116 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TeoNV):

Lol. Iubirea e deja legalizata...

| Dearscorpion a răspuns:

Nu nu sunt de acord sa fie legalizate..asta e bataie de joc, nu dragoste

| alex298 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa ramana interzise astfle de casatorii si relatii de acelasi sex, eu sincer urasc astfel de relatii, lesby inca se poate dar ghey nici intr-un caz eu sincer i-as impusca pe acesti oameni

| σκμ a răspuns (pentru Dearscorpion):

BINE ZIS! Aceste persoane sunt dezgustătoare!

| aStrangeGirl a răspuns:

Ba, eu consider ca fiecare ar trebui sa faca ce vrea. Ar trebui sa l intereseze strict viata lui. Dar din pacate, oamenii din zilele noastre catalogheaza repede si prost.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Am sa-ti ignor prima parte a raspunsului. Nu inteleg de ce ai impresia ca ai spus ceva interesant, iar eu am ignorat...

Vad ca ai ocolit(bagand o ironie naspa), si o dai in stil religios, faci afirmatii care le sustii cu nimic. Te intreb altfel, ce inseamna pentru tine drepturi? Cred ca aici ai o limita.

Ce inseamna normal, ce este normalul asta? Vad ca ti-a scapat ca normalul se refera la oameni si ca este in functie de ei, motiv pentru care vrei sa-mi desfiintezi afirmatiile cu exemple de toata jena. Pe o parte arati ca nu putem vorbi de normalitate, iar pe alta parte imi vorbesti de normal. Totul se raporteaza la oameni, nu incerca sa-mi arati normalul sau anormalul in natura. Normalul este prezentul, obisnuinta, normalul este incapacitatea de a intelege niste lucruri, normalul este o piedica in gandire.

Vad ca esti de acord cu mine ca dreptatea si egalitatea sunt indispensabile pentru o buna civilizatie. Si eu sunt de acord cu tine ca nu prea avem asa ceva(sunt destui care le pun piedica...), dar nu inteleg acea completarea a ta. Si ce daca nu le avem, renuntam la ele, le ignoram, le sfidam?

"Normal inseamna reproductiv cand ne referim la natura." - Alta limita de-a ta(si mai ai tupeul sa ma trimiti pe mine la scoala). Nu exista in natura normal si mai putin normal, tot ce exista este normal, orice fenomen este normal, nu exista anormal in natura. Sunt nevoit sa repet, normalul si anormalul este doar in functie de fiinte. Legi universale? Glumesti, conditiile face "normalul", el indica doar prezentul. Peste ceva timp, nu se poate exclude ca, modul de reproducere va indica alt normal, spre ex, barbatul va fi superfluu reproducerii.

"Sa ai trei ochi ca si om nu va fi destructiv, dar va fi anormal." - Ce ai luat in considerare facand aceasta "deductie"? Anormal? Posibil, in subiectivism. Un ochi in plus va avea atat avantaje cat si dezavantaje, dar, inclin sa cred, el va avea mai mult dezavantaje la aceste conditii. Daca era necesar(avantajos) acel al treilea ochi, foarte probabil sa-l fi avut. Acel ochi in plus are nevoie de resurse, iar daca ele nu pot fi(tot timpul) asigurate, el inseamna distructiv(dupa logica mea).

| timeOUT a răspuns:

Nu cred ca o sa fie legalizata in urmatorii 5 ani,, dar daca aceste cupluri se tot extind in lume, o sa apara si la noi, dar nu sunt de acord.

| Blamely a răspuns:

Da, ar trebui, cât timp ambii respectiv ambele sunt de acord eu nu văd problema. De ce nu?!

| Transformice1 a răspuns:

Ma $#@& pe drepturile lor de oameni ce mama masii un copil mic care trece pe strada si ar vedea asa ceva sum credeti ca ar reactiona? sau ce i-ar raspunde parintii daca iar intreba ce e cu oamenii aia 2!

| umbramilenium a răspuns:

Îmi pare sincer rău să observ că marea majoritate nu înţelege de fapt ce înseamnă căsătoria şi că nu totul se rezumă la a ne înmulţi ca iepurii, ci mai presus este latura noastră omenească, ceea ce ne deosebeşte de restul necuvântătoarelor: iubirea. Contează şi ca noi să ne simţim bine.
Homosexualii asta simt, asta iubesc. La fel cum heterosexualii manifestă o preferinţă pentru persoanele de sex opus. Homosexualitatea nu se mai în considerare drept o problemă psihică de prin 1957. Au demonstrat-o studiile, e clar dovedit că homosexualii n-au nimic în plus sau în minus faţă de noi. Personal nu mi se corect ca două persoane de acelaşi sex să nu se iubească, să nu-şi poată manifesta iubirea şi dragostea din moment ce asta simt.
Sunt de părere că ar trebui legalizate, şi presimt că într-un viitor apropiat vor fi legale. Dorinţa mea nu este ca homosexualii să fie încurajaţi în ceea ce priveşte tandreţurile şi sărutările în public, dar repet, nu mi se pare corect ca doi homosexuali să nu-şi poată împărtăşi dragostea, să fie constrânşi, să le fie teamă/ruşine să-şi recunoască orientarea sexuală din pricina faptului că vor fi judecaţi/puşi la zid. Căsătoria înseamnă o şansă, şansă pe care concubinajul nu o oferă. Căsătoria este considerată a fi o instituţie bazată pe relaţia dintre parteneri, care implică respect reciproc, încredere şi dăruire. Prin căsătorie trebuie înţelese toate implicaţiile şi acceptarea a tuturor părţilor şi bune cât şi rele ale persoanei de alături. Căsătoria implică o serie de compromisuri, înţelegere, comunicare. Motivul din care un heterosexual doreşte să se căsătorească, întocmai se aplică şi în cazul homosexualului. A accepta înseamnă a fi tolerant. Iar toleranţa este o virtute înaltă, al cărui revers se regăseşte prea des, din păcate, în zilele noastre. La urma urmei, fiecare cu opinia lui. Şi că tot bătea un user apropo că viaţa copiilor va fi afectată din pricina legalizării căsătoriilor dintre persoanele de acelaşi sex. Întocmai! De ce? Simplu! Refuzăm să ne informăm din vreme proprii copii în legătura cu relaţiile homosexuale. La fel de bine cum le explicăm că sinuciderea sau violul sunt lucruri pe care nu ar trebui să le facă vreodată, astfel ar fi necesar pentru o mai bună înţelegere (plus că dă dovadă de inteligenţă) să-i informăm şi despre preferinţele altora. Atunci când un copil e curios, trebuie să-l lămurim. Iar dacă nu, va fi tentant să experimenteze el însuşi lucrurile pe care părinţii le consideră tabu şi despre care refuză cu înverşunare să vorbească.

| umbramilenium a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Să presupunem că te-ai fi născut cu o altă orientare sexuală şi pur şi simplu nu te-ar atrage sexual o femeie, ce-ai face? Nu te-ai împăca cu ideea? Ai încerca să-ţi întemeiezi o familie ca oricare alt bărbat heterosexual alături de o femeie, prefăcându-te ceea ce nu eşti?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru umbramilenium):

Momentan gandirea mea nu-mi da voie sa concep o alta orientare.Mi se pare ceva bolnav.

| Anonym985544 a răspuns:

Ar trebuii legalizate, pentru ca nu poti interzice unui om sa iubeasca. Din pacate nu cred ca se va legaliza pentru ca in biblie scrie ca casatoria cu acelasi sex te trimitie in Iad. Mie mi se pare absurd sa fi ars doar pentru ca iubesti dar persoanele religioase nu straight face.

| umbramilenium a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Eu nu-ţi ziceam să concepi o altă orientare.
Eşti prea orgolios să-ţi imaginezi viaţa din postura unui alt om care e judecat pentru că iubeşte şi pentru că natura i-a oferit o altă percepţie asupra dragostei decât nouă. Ar trebui să te gândeşti că este doar o preferinţă şi, dincolo de aceste preferinţe, suntem toţi la fel. Nu este ceva bolnav, te asigur eu. Sunt atâţia homosexuali inteligenţi şi cu nivel de cultură ridicat în comparaţie cu cel al unui heterosexual, care are IQ-ul mai mic decât numărul de la pantofi. Orientarea sexuală nu defineşte coeficientul de inteligenţă, normalitatea sau anormalitatea.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru umbramilenium):

Nu pot sa ma pun in pielea lor. Cum sa ma gandesc ca as saruta un alt barbat sau ca mi-ar putea placea sa ma bag seara in pat langa el. Cum sa-mi manifest instinctul de aparare, de protejare a persoanei de langa mine cand poate foarte bine sa aiba singur grija de el.Cum sa-l consolez cand sufera emotional daca eu vad asta ca o slabiciune de caracter la un barbat. Unde mai este notiunea de familie daca eu nu simt nevoia sa-i ofer grija, protectia, iubirea pe care vreau si instinctual simt nevoia sa i le ofer unei femei. Daca tu gasesti raspuns la intrebarile astea poate ca sunt dispus sa vad si versiunea lor.

| Finibus_Nosce_1980 a răspuns:

Ar trebui sa ne uitam mai des la fericirea nostra si sa-i lasam pe altii sa-si vada de fericirea lor - cat despre drepturi ar trebuiisa fie aceleshi pentru toti indiferent de felul sexualitatii... in acelasi fel trebuie respectat celibatul si absinentza, dar na suntem inca intre copac si paman si inca mai aruncam cu banane unii in altii pentru felul in care le decojim!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Finibus_Nosce_1980):

Banane? Right! Si cine decojeste banana?

| umbramilenium a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Nu toţi homosexualii sunt pasivi. Ceea ce înseamnă că nu toţi au o latură efeminată sau nevoie de protecţie masculină. Dacă se iubesc şi întreţin relaţii sexuale, nu înseamnă automat că unul din parteneri protejează pe celălalt.

| dianainsta01 a răspuns:

Ar trebui legalizate, cu siguranta. nu poti sa condamni un om cu un lucru pe care nu il poate controla, si care este in natura lui. nelasandu-i sa se casatoareaca practic le rapesti un drept pe care oricine ar trebui sa il aiba.

| TPUuser199 a răspuns:

Nu am nimic cu aceste persoane. Am observat ca ele sunt mult mai sufletiste, si mai bune, deoarece au fost aspru judecate de`a lungul timpului!

| DenisIonut01 a răspuns:

Interzise.

| BiuL a răspuns:

Eu sustin apelarea la o cale de mijloc : uniunile civile. Cei care se afla intr-o astfel de uniune au aceeasi drepturi ca si cei casatoriti, sunt recunoscute de lege, fac o petrecere etc insa numele e diferit si putin unele chestii legale. Practic nu mai discriminezi cuplurile formate din persoane de acelasi sex, dar pastrezi casatoria in varianta clasica :o femeie si un barbat. Scopul casatoriei este intemeierea unei familii, iar doua femei sau doi barbati nu pot, evident, da nastere copiiilor.

| Alissa11 a răspuns:

Sa ramana interzise. Daca Dumnezeu a zis ca barbatul si femeia sa se uneasca, de ce sa schimbe oamenii asta. Mie mi se pare o idee de prost gust si nu as accepta asa ceva...

| kmy609 a răspuns:

Acum ceva timp mi se parea ciudat sa vad persoane de acelasi sex sarutandu-se, acum am alta parere de cand numai sunt in tara, pentru ca in Romania am crescut auzind vorbele batranilor cu conceptiile lor. Nu vom fi la nivelul altor tari niciodata daca nu acceptam ce exista, degeaba ne facem ca nu vedem, ca nu suntem de acord pentru ca nu avem ce.i face. Ar trebui discutat mai intens despre subiectul asta pentru ca in viitorul apropiat sau indepartat (depinde de mentalitatea oamenilor) sa fie ceva normal... Si da sunt de acord cu casatoriile intre persoanele de acelasi sex pentru ca nu numai noi cei care avem parteneri de sex opus avem dreptul la normalitate

| Bruneta97 a răspuns:

In niciun caz! Adica sa vad fete sau baieti pupandu-se intre ei? Chiar nu! Cele mai frumoase si normale relatii raman cele in care exista un baiat si o fata.

| Mayar a răspuns:

Ar trebui interzise astfel de lucruri peste tot in lume. Doar nu trebuie incurajata nebunia si prostia. Ce educatie, ce imagine distorsionata vor avea copii lor? S-ar ''naste'' o noua generatie de copii aiuriti.