Întrebare recomandată | IForgotMyNameAgain a întrebat:

Ce parere aveti despre casatoriile dintre persoane de acelasi sex? Credeti ca ar trebui legatizate si in Romania, sau dimpotriva, sa ramana interzise?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Susţin drepturile omului, egale pentru toţi.
Toţi, indiferent de orietarea sexuală, ar trebui să aibă dreptul la iubire, la fericire, la familie...
Legile actuale din România (şi din multe alte ţări, în care încă predomină şi se încurajează prin însăşi Constituţia discriminarea, homofobia), în ceea ce priveşte acest aspect, mi se par involuate şi nedrepte. Limitează unor oameni libertăţile dintre cele mai umane şi fireşti, fără vreun motiv plauzibil.
Până şi copiii sunt mai deschişi la minte, mai înţelepţi şi mai corecţi, decât unii adulţi şi unele legi.
http://youtu.be/8TJxnYgP6D8

116 răspunsuri:
| MaryCM a răspuns:

Nu mi se pare ceva firesc si nu cred ca ar trebui sa se legalizeze asa ceva... cred ca e impotriva naturii. Sincer, chiar nu mi-as dori sa vad doua persoane de acelasi sex sarutandu-se...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

Daca nu sunt prea indiscret, imi poti spune daca ai copii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După părerea mea aceasta nu este o problemă deloc gravă pentru societate. Cu toții avem plăcerile noastre și suntem diferiți. Trebuie să gândim singuri și să nu ascultăm ceea ce spune restul lumi. După părerea mea poate fi acceptată și in România deși Biserica Catolică nu va fi de acord, aici nu este sfârșitul și în același timp nu este și ultima sperantă pentru cei care își doresc acest lucru. În concluzie eu aș spune da pentru că nu este corect să facem diferentă între persoanele care le plac ceva și persoanele care le plac altceva, daca înțelegi ce vreau să spun. happy

| σκμ a răspuns (pentru Emmeii):

Frate nu te înțeleg vrei să mai fie alții depravații mintalii cum e Conchita Wrust? Așa exemplu vrei să le dai copiilor tăi? E GRAV.

| Emmeii a răspuns (pentru σκμ):

Să iubeşti o persoană de acelaşi sex înseamnă să fii depravat mintal? Tu auzi ce spui? Măsoară-ţi cuvintele în primul rând şi apoi discutăm. Cred că nu ştii ce înseamnă boli mintale, de aceea foloseşti acel apelativ pentru persoanele homosexuale. Cum am mai spus, spun şi-acum : copii nu se nasc homofobi. Dacă tu le bagi în cap de mici că e greşit un anumit lucru, cu acel lucru cresc şi li se pare firesc. Am văzut multe reportaje cu copii ai căror părinţi erau 2 bărbaţi sau 2 femei, şi copii erau perfect normali şi iubiţi. Care este problema ta? Copii tăi or să primească un exemplu prost? Închide-le şi lor ochii, taie-le cablul la internet, la TV, etc. Dar nu numi nişte oameni perfect normal, cu libertatea de a iubi pe cine doresc "depravaţi mintali". Ai puţin respect.

| Emmeii a răspuns (pentru anonim_4396):

În alte ţări este legalizat, şi sunt mult mai civilizaţi ca românii. ^^

| NASA10 a răspuns:

Sa ramana interzise. Dar de ce te intereseaza?

| σκμ a răspuns (pentru Emmeii):

Bine dacă zici tu că e normal...Ți-ar convenii să-ți vezi copilul pe care l-ai crescut să ajungă GAY sau dacă e fată LESBIANĂ.Nu te-ar deranja, nu?

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns:

Ce ţărănie e încă la noi...
Suntem cu vreo 50 de ani în urma ţărilor civilizate.

| Emmeii a răspuns (pentru σκμ):

Va fi copilul meu. Dacă îl iubeşti aşa cum orice părinte îşi iubeşte copilul, l-aş accepta aşa cum este! Nu poţi nici tu, nici eu, nici altcineva să impună cuiva pe cine să iubească. Aşa este?

| Leatherleader a răspuns:

O parere foarte proasta! Ar trebui interzise in toate tarile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, inca o propaganda marca TPU.
Te-ai facut gay in ultima perioada, sau mai corect spus, ti-ai descoperit adevarata identitate sexuala?
Mesajul?
"Noi suntem aici sa te bagam cu forta pe gat celor care nu te plac.Iti vom recomanda intrebarile, o sa le atarnam pe la toate usile si cine are ceva impotriva, logic, il vom scoate bolnav la cap!"
Inainte sa traga cineva concluzii si sa inceapa sa influenteze cu voturi, chenare si alte unelte propagandiste. Vreau sa spun ca parerea fiecaruia, nu mai conteaza! Adica "tu, soarece, n-ai voie sa te detasezi cu o opinie proprie la vreun subiect delicat."
Am observat ca oamenii nu mai aleg partea de adevar.Prefera recompensele, adica un vot, o funda.In felul asta nu mai avem de a face cu o parere proprie, ci cu o opinie pupincurista.
Acum despre astia "veseli".Nu vreau sa le stric fericirea, dar sunt cateva intrebari prin care voi evita alte reply-uri...
1. Urasc homosexualii? Aici e vorba de aspect ce tine de gusturi.Un barbat adevarat, nu va privi cu interes un intercourse masculin.Prin faptul ca ma obligi sa ma uit in alta parte, e echivalent expunerea pisicii proaspata taiata in doua de tramvai.Nu ma poti obliga sa imi placa amar, iute sau dulce.
2."Dar lesbienele iti plac nenorocitule? Inseamna ca privesti femeia ca pe un obiect, porcule!"
Da, imi plac femeile care isi fac orice, aici nu minte nimeni, dar mi se pare cam amuzanta paralela asta trasa intre femeia ca obiect sexual si sexul in trei cu doua femei.Adica stinge-mi lumina si baga-mi doi barbati in camera inlocuind femeiele, iar daca o sa am ceva de comentat insemna ca sunt bolnav, misogin(de parca as da vina pe o metamorfoza), prost crescut.
3."Ei misoginule! daca maine vine copilul tau la tine si iti spune ca este homosexual."
Well, o sa fie o palma cam nasoala, o sa-l accept si o sa-l protejez, atata timp cat nu se expune prin parcuri ca un exchibitionist, sa-i fac bagajele.
4.Casatoria cu forme legale intre persoane de acelasi sex.Bai, am vazut soarece dintr-ala de-l tii in cusca, cu carnet de sanatate si buletin.Inca o cireasa pe tort, cred ca ar face lucrurile gustos de amuzante.

| AnaCool120 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui legalizate, fiecare are dreptul sa-si traiasca viata asa cum vrea si se simte mai bine, homofobia este o prostie impusa de cei ingusti la minte...

| Fatamuntilor a răspuns:

Sincer ma declar PRO, dar in Romania putin probabil ca asa ceva va si posibil.Asta intr-o tara membra a Uniunii Europene de ceva ani.
Trebuie schimbata mentalitea romanilor vizavi de acest lucru.
Au fost idei de legalizare a casatoriilor gay in Romania dar a fost respinsa
In fond ei sunt o minoritate, iar familia traditionala va fi primodiala!

| σκμ a răspuns (pentru Emmeii):

Sincer mă bucur că îți susții punctul de vedere.BRAVO.

| Emmeii a răspuns (pentru σκμ):

Mulţumesc. La fel ar trebui să facă orice altă persoană.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Dintr-un anumit punct de vedere, eu pot fi de acord cu tine ca homosexualii au un comportament deviant, dar nu pot sa inteleg de unde scoti tu acel drept in plus acordat homosexualilor daca le oferi dreptul la casatorie. Spune-mi cate ceva despre acel drept(in plus) sa inteleg si eu la ce te referi. Ce iei in considerare, cum faci regulile de iti da cu plus in cazul lor...
Eu nu sunt influentat de Biblie sau de alte filozofii privind "politically correctness". Criteriul dupa care analizez este constructiv sau distuctiv. Pentru mine constructivul este normalul, iar distructivul este anormalul. Si fara favoritisme. Este nevoie de dreptate si egalitate pentru conditia de om si pentru o buna civilizatie.

"Orice om care s-a obosit sa-si foloseasca creierul pentru 5 minute in viata stie ca libertatea si egalitatea sunt doar o iluzie a societatii de azi." - Si normalitatea nu? Sa inteleg ca pentru o buna civilizatie dreptatea si egalitatea nu sunt indispensabile? Normal inseamna reproductiv, normal inseamna ceea ce ne dicteaza natura? Reproducerea e tot ce conteaza? Nu vad de ce ar fi anormal sa existe fiinte care nu se reproduc. Si ei sunt tot produsul naturii. Nu exista normal, normalul este in functie de noi.

Eu nu militez in favoarea homosexualilor, eu sunt pentru dreptate, egalitate si constructiv. Astea sunt normalul meu. Doar in functie de astea poti analiza ce este normal si ce nu. Argumenteaza-mi ca homosexualii sunt distructivi societatii, iar daca poti sa o faci, ei vor deveni anormali in ochii mei.

| TeoNV a răspuns:

Ar trebui legalizate. oamenii au dreptul sa iubeasca pe cine vor ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord.

| AlexanderAdrian a răspuns:

1. Casatoria civila sau parteneriatul civil cum vreti sa-l cheme trebuie legalizat din motive evidente si logice ce tin de bunul simt, civilizatie si drepturile omului, egalitatea in drepturi samd

2. Casatoria religioasa - Nu vad pentru ce anume un cuplu de gay sau lesbiene s-ar casatori MAI ALES la noi in tara intr-o biserica avand in vedere ca biserica ortodoxa e extrem de virulenta, violenta si mizerabila cand vine vorba de asa ceva. Vreau sa amintesc faptul ca biserica catolica este cea care prin mentalitatea mai moderna si relaxata a adoptat aceste casatorii fara probleme, desigur in tarile unde nu e ilegala.

Din pacate biserica ortodoxa ne tine intr-un ev mediu psihologic si de mentalitate intr-atat incat uneori ma sperie.

Cu o astfel de indoctrinare ideologica religioasa, ma tem ca nu suntem pregatiti. Insa o lege privind parteneriatul/casatoria civila ar trebui promulgata cat mai repede.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Domnu krakilla cred ca esti relativ neinformat. Conform legii, daca un cuplu traieste, dovedibil, in concubinaj, deci fara acte de casatorie, timp de 5 ani, legea confera drepturi concubinilor dupa despartire. Gandeste-te pur si simplu ca moare unul din parteneri si ca defunctul ar fi dorit sa-i lase partenerului bunurile sale, dupa ce-au trait ani zeci de ani impreuna. Ei bine de-asta e nevoie in primul si in primul rand. Drepturi civile egale.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Alcyon):

Sunt mai multi degenerati si bolnavi psihic printre heterosexuali. Barbati sau femei care si-au omorat partenerul cu sapa sau toporul, femeile care si-au ingropat copii de vii, las-o p-asta cu societatea degenerata ca macane rau.

Tinerii n-au o sexualitate definita? Te asigur ca un om care se naste hetero va ramane hetero si cel mult devine bisexual. Cu sexualitatea te nasti nu o dobandesti ca pe buletin dupa tara in care te afli. Libertatea are desigur reguli nu insa cele pe care le crezi tu. Altfel spus nu poti cenzura ceva care nu contravine drepturilor omului.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru σκμ):

S-ar putea ca gay-ii care-si iau limba in gura sa stie mai multa gramatica de exemplu. Fiindca in cazul de fata iau se scrie impreunat fiind declinarea de la a lua.

Si zic asta pentru ca in caz ca ai uitat sau nu stii, unii dintre cei mai buni actori, artisti si designeri sunt, daca nu gay, cel putin bisexuali.

Multe din trendurile in moda sunt date de designeri gay. Asa ca ai toate sansele sa ai prin garderoba ceva creat mai mult sau mai putin de un gay. Ce-o sa-i faci? Ii dai foc tricoului sau pantalonilor in cauza?

| σκμ a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Bine că ești tu perfect, și nu greșești niciodată.

| σκμ a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu înțeleg te-a durut pe tine undeva că am scris greșit? Tu nu greșești? Las-o moale.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru σκμ):

N-am gresit niciodata in privinta cratimei. Stiu bine diferenta intre iau si i-au si daca tot ai de scris doua randuri ar fi bine sa verifici de doua ori. E doar un sfat, tu faci cum crezi. Eu fac unele greseli, uneori, privind povestile cu a fi, sa fii, nu fi, dar incep sa le invat si eu.

| σκμ a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Am scris în grabă și nu am pus cratima.O să fiu mai atent data viitoare.

| Eli2508 a răspuns:

Pai mie mi se pare foarte dezgustator, dar cred ca vor fi legalizate si in Romania curand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ca sa-ti raspund ar trebui sa reiau trei sferturi din raspunsul precedent si sa-l redactez in speranta ca de data aceasta il vei intelege si nu ii vei mai oferi alte interpretari. Nu sunt dispus sa-ti repet aceleasi lucruri pana cand te hotarasti tu sa-ti dai putin silinta cand citesti un text. Dar iti voi face un rezumat ca sa-ti fie mai usor sa intelegi data viitoare cand il vei citi.

Treaba cu drepturile sta simplu. Homosexualii deja au exact aceleasi drepturi ca si ceilalti cetateni, in acest moment. Tu vrei sa le mai oferi unul in plus. 1+1=2. Nu stiu ce ti-a scapat in acest exercitiu simplu.

Contructivul nu poate fi normal asa cum nici distructivul anormal tot timpul, o astfel de afirmatie este falsa. De exemplu, o eruptie vulcanica va fi distructiva, dar normala. Tradarea, minciuna, lasitatea vor fi distructive dar normale, atunci cand ne raportam la oameni. Poate asta e problema ta, tu nu stii ce inseamna "normal". Tu confunzi cu notiunile de bine si rau.

Dreptatea si egalitatea sunt indispensabile pentru "o buna civilizatie". Dar noi nu avem asa ceva. Pe pamanat majoritatea inca serveste minoritatea. Oamenii inca sunt controlati prin manipulare, religii si bani. Drepturile le ai doar in anumite conditii, in caz de razboi sau alt eveniment nu mai ai absolut nimic, peste noapte.

Normal inseamna reproductiv cand ne referim la natura. Ti-am explicat ca la clasa I, am impresia ca ma trolezi. In natura relatia "femela+mascul" este infinit mai apropiata de conceptul de normalitate decat relatia "mascul+mascul" sau "femela+femela". Poate e normalitatea un concept dar totusi exista niste legi universale pe care nu le putem ignora oricat de mult ne-ar placea filozofia. Daca nu vezi de ce e ar fi anormal ca fiintele sa nu se reproduca va trebui sa te duci inapoi la scoala si sa repeti clasele V-VIII. Pentru ca pe asta se bazeaza intreaga natura, inclusiv rasa umana, pe reproducere. Normalul este in functie de noi atunci cand nu contrazice legi universale, exista o limita peste care nu mai poti filozofa. De exemplu, fa in asa fel incat sa-mi explici ca e anormal ca oamenii sa traiasca cu oxigen sau ca e normal sa traiasca fara.

Din nou faci o confuzie. Distructiv nu inseamna anormal. Sa ai trei ochi ca si om nu va fi destructiv, dar va fi anormal. Sa te spargi la lorgean cu persoane de acelasi sex in loc sa faci copii nu va fi distructiv dar va fi anormal. Tu ai o problema cu intelegerea conceptelor. Oricum, eu nu am sustinut ca homosexualii ar fi distructivi. Dar totusi, prin prisma faptului ca nu vor face copii, le poti refuza dreptul la casatorie. Simplu. Casatoria asta reprezinta, intemeierea unei familii. Homosexualii nu isi vor intemeia nimic, se pot muta impreuna si fara casatorie.