| bleakk a întrebat:

Credeti ca in urmatoarea situatie pe care va voi prezenta-o,pot avea probleme cu legea daca respectivul sesizeaza?
Treaba sta in felul urmator. Din intamplare,am avut ocazia sa intru pe contul de facebook al unei persoane. Din curiozitate,am aruncat o privire prin mesaje,iar spre surprinderea mea am gasit o serie de poze "deocheate" pe care respectiva (pe care o cunosc) le daduse cuiva. Le-am salvat in calculator gandindu-ma ca pe viitor am sa ma mai uit la ele. (eu fiind baiat,iar ea fiind o cunostinta).
Acum am de gand sa-mi creez un cont de facebook cu nume fals pentru a purta o discutie cu respectiva,intreband-o informativ si din curiozitate anumite lucruri. Poate ii voi prezenta si pozele si o voi intreba (eu anonim fiind atunci),ce inseamna ele. Ea probabil va intreba, cine sunt, de unde le am... Ma rog,nu asta este important. Credeti ca aceasta joaca poate fi ceva penal? Daca da, de ce? Si in ce contiditii?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu faci asta, mai ales daca fata este minora.
In functie de ce va decide te poti trezi cu dosar penal si o cerere de despagubiri morale, poate fi si o suma foarte mare.

| bleakk explică (pentru Ioandelasal):

Da,de asta am si intrebat. Nu am intentii diabolice sau ceva de genul laughing
Vreau doar sa port o disctie (eu fiind anonim in aceea discutie),iar ea cred ca nu se va risca sa reclame, deoarece, fiind minora si avand niste parinti religiosi, cum ii stiu eu, sigur nu se va vrea sa se dea de gol.

| Wehrmacht a răspuns (pentru bleakk):

Cand ceva poate merge rau incearca sa nu te bazezi deloc pe "vreau doar sa discut".

| doctorandus a răspuns (pentru bleakk):

Pentru detinere de astfel de poze: de la 3 la 12 ani de "facultate".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca face o plangere logic ca poate fi... depinde si ce va cuprinde conversatia ai poate fi considerat chiar si santaj.

| bleakk explică (pentru suntserios):

Nu vreau sa obtin nimic de la ea. Dar fiind o cunoscuta, si schimbandu-mi radical opinia despre ea prin cele vazute, as vrea sa vad ce o fi in capul ei si cum reactioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa ii dai tu pozele? poate ti le ofera si tie daca conversatia ajunge la un nivel avansat laughing
Cum ai zis nimic diabolic, daca te denunta salveaza conversatia cu cealalata persoana (ca proba)