| AlexDorinel a întrebat:

Cum este Italia ca tara? Cum sunt oamenii? Fata de România.

Tata îmi tot zice sa mergem în Italia (în partea de nord) și eu ii zic ca sunt țigani și e mai rău ca în România.

Vreau și eu părerea voastră. Cum e pana la urma?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt tigani in Italia, dar tot ai nostri sunt

| GabiDumitrescu a răspuns:

Oare cum ar fi sa citesti un pic macar pe Wikipedia? Nordul Italiei e cum e Transilvania pentru Romania. Bucata aia civilizata si dezvoltata economic, ca sa iti traduc pe intelesul tau.

| relian a răspuns:

E bine, in primul rand casele is ieftine, apoi nu platesti impozite; a casa si teren daca folosesti doara pentru tine.
Arata o tara din lumea asta unde sas nu iti ia taxe pe casa, asta indiferent ce valoare are acasa, poti avea si casa de 10 milioane de euro ai zero taxe laughing
Bine mai am gasit o tara la fel dar in Africa laughing dar in rest nu prea.
Gasesti case ieftine si foarte ieftine,iar guvernu te ajuta daca e sa repari.
Tigani, pai ce treaba ai tu cu tiganii? E politie, daca se ia careva de tine suni la politie.
Clima e mai blanda ca in RO ai drumuri peste tot asfalt nu drum de tara.
Pai tu zici care nici nu ai fost niciodata? Lasa pe altii sa zica care au fost, care sunt deja acolo.
Eu am rude care acolo stau si nu mai is curios sa revina in Ro sa locuiasca, vin in vizita doara la rude, aia e tot si apoi fug inapoi repede laughing

| Catrice a răspuns:

Asa de nașpa ca știu câteva cunoștințe care stau de mai bine de 15 ani acolo (nu plecate în același timp, dar nu asta e ideea) și vin în țară doar în vizita.

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Mai întâi mergi în Făurei și stai o lună pe acolo. Așa ca să te obișnuiești cu ideea de a locui în Italia!

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

In orice caz, nu ca în România. Italia este mult mai bine văzută ca România cu mult.

Răspuns utilizator avertizat
| NonZarek a răspuns:

E scumpa, dar mult mai bine decât în România, totuși e o tara foarte dezvoltata, ai multe oportunitati, îți clădești un viitor mult mai ușor. Poate la început dacă nu sti italiana va fi mai greu dar crede-mă, după 3 luni începi sa vorbești fără stres.
Cei drept, oamenii sunt puțin cam reci, mai ales dacă își dau seama ca nu ești italian, dar asta doar o parte din ei, nu generalizez.
Daca ai șansă să te muti acolo, fa o! Nu mai sta pe gânduri, crede ma, vei regreta mai târziu ca nu ai profitat!

| Hypefox a răspuns:

Am trăit o vreme acolo. Este o tara de care m-am îndrăgostit din orice punct de vedere. Pe lângă faptul ca locuiam la 700m distanta de mare, atmosfera exotica, oamenii cu un aer și un stil atât de elegant și o maniera aparte de a-ți schimba starea de spirit, să-ți îmbunătățească ziua, te fac extrem de fericit spiritual. Îți aduc o liniște sufleteasca. Mai ales, n-ai sa vezi vreodată vreun italian imbracat în trening sau ca un boschetar. Toți la 4 ace, parfumați, femeile nici nu mai zic, se respecta, sunt frumoase, toată ziua buna ziua la coafor, nu iese niciuna cu parul ciufulit. Cu munca e cam asa dar de bine de rau tot se găsește și chiar nu mori de foame și tot îți permiți sa mergi undeva, sa mergi la terase/cafenele, asta este tradiția acolo. Diminețile de vara, câteodată răcoroase, la terasa de la colt extrem de frumos amenajata, cu oameni în jur, chiar și băbuțe dar nu ca baticatele de la noi, sunt rujate, cu aur pe ele, îmbrăcate frumos, parfumate, la discuție cu alte 2-3 în jur, și desigur și alți oameni prin preajma, cu mirosul proaspăt de cafea și gust demențial, cornetul fiind cireașa de pe tort. Mai pe scurt "colazione" sau mic dejun, demențial, cu aerul și atmosfera de mare sau pur și simplu aerul răcoros și curat... Nu înțelegi acum poate dar dacă ai fi într o tara unde sunt eu acum, Belgia, atât de rece, oameni indiferenți, de toate națiile, niciun zâmbet pe fata, jungla junglei, pic de atmosfera, eleganta, numai indiferență, deloc primitori... As da tot de aici numai pentru viata de Italia înapoi. Fiindca e mai bine sa te simți bine spiritual și moral, o tara calda unde nu răcești și iarna poate nu e zăpadă dar toți oamenii sunt pe strada pana la ora 2-3 și poate s rasiști dar depinde de de pers. ai impreajma, tot ce acolo te face bine ca om și când ești bine înăuntru e bine și pe dinafara.

Răspuns utilizator avertizat