| theionutz112 a întrebat:

Cum se calculeaza vechimea in campul munci EXEMPLU:

Incadrat:05. 06. 1990
Transferat:01. 07. 1980

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vechimea se calculeaza pe ani, luni si zile. Luand datele date de tine, bineinteles inversate (nu te poti transfera daca n-ai fost incadrat), vechimea este de 9 ani, 11 luni si 4 zile. Numai bine!

| RomulusMilea a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ioana, de la 1 iunie 1990, până în 5 iunie 1990 sunt doar 4 zile, nu pot fi 26 de zile între cele 2 date. Eşti de acord?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RomulusMilea):

Corect, am gresit socotind invers(30-4) in loc de 30-26. Multumesc!
P. S. Nu sunt Ioana ci Ioan.

| theionutz112 explică (pentru Ioandelasal):

Va rog frumos, daca se poate detaliat cum ati facut?
Cum ati facut scaderea la zile, luni si ani?

11 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

Simplu, din 1 iulie 1980 până în 1 iunie 1990 sunt exact 9 ani şi 11 luni. Apoi, de la 1 iunie 1990, până în 5 iunie 1990 mai sunt 4 zile. Răspuns final: 9 ani, 11 luni şi 4 zile.

P. S. Corect se scrie "vechimea în câmpul muncii", cu 2 "i", nu cum ai scris tu.

| gigite a răspuns:

01. 07. 1980 =
04. 11. 0009 ( zile / luni / ani )
(7 luni din 6+12)

Sper ca te-am lamurit!

| theionutz112 explică:

Va rog frumos sa explicati inca odata detaliat, se poate? happy
Cum se face scaderea, cat se imprumuta la zile, luni si ani? happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru theionutz112):

Scrie datele invers, pune-le una sub alta si o sa observi, de ex.
1980.07.01=
Observi ca in anul 1990 este cu o luna mai putin decat in 1980 asa ca trebuie sa imprumuti un an(12 luni). 12 luni plus 6 luni=18 luni; 18 luni-7 luni=11 luni. Mai raman deci 9 ani, 11 luni si 4 zile.

| theionutz112 explică:

Va rog frumos, daca se poate detaliat cum ati fa-cut? happy
Cum ati facut scaderea la zile, luni si ani?

| xamwazady a răspuns:

Sall
Cred ca ai gresit timpul nu cumva trebuiau datele invers?

| Grigore_Vali_1977 a răspuns:

01. 07. 1980 =
NU INTELEG...05-01 = 04 DAR 06-07?!

| theionutz112 explică (pentru Grigore_Vali_1977):

Va rog frumos, daca se poate detaliat cum ati facut? happy
Cum ati facut scaderea la zile, luni si ani? happy