| SingleForOne a întrebat:

Dacă ar fi posibil să apară România într-un război, tinerii fiind obligați să se înroleze de bună voie sau forțat, nu s-ar isca și un război civil, dacă aceștia nu vor?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca ar fi un razboi civil in asemenea caz, ar insemna ca o mare parte sunt lasi sau lipsiti de patriotism.

| SingleForOne explică (pentru Ioandelasal):

Da, posibil, dar când sistemul național este corupt, nu cred că ar avea rostul să lupți pentru interesele pre-existente ale țării, ci s-ar forma un grup antagonist atât impotriva invadatorilor, cât și impotriva corupției în care trăiesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SingleForOne):

In asemenea cazuri nu lupti pentru conducatori temporari sau politicieni, lupti pentru tara.

| SingleForOne explică (pentru Ioandelasal):

De asemenea se poate lupta pentru țară printr-o alianță împotriva corupților și invadatorilor în același timp, adică s-ar putea uni cu forțele militare, dar nu urmăresc un scop politic al politicienilor curenți, dar un scop bine definit al lor, și doar dacă ar aduce beneficii tuturor. Adică o revoluție împotriva unui sistem de tip Orwellian 1984. Unde greșesc, totuși?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SingleForOne):

Gresesti fiindca in Romania nu cred ca mai putem avea un sistem totalitarist, totusi suntem in UE si NATO si nu ne permitem sa iesim.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este nimeni obligat. Pentru asta sunt militari profesionisti. Sincer? Eu as obliga tinerii sa faca 6 luni de armata pentru a invata notiunile elementare, macar. In felul asta s-ar putea apara in caz de razboi.

| SingleForOne explică (pentru Salontanul):

Și pe urmă apare logica, dacă s-ar investi calumea în educație, infrastructură, sistemul de apărare, și multe altele, nu ar avea sens ca tinerii sau adulții cu o carieră (calificați, absolvenți sau nu) să fie obligati să facă ceva de genul.

| doctorandus a răspuns:

Ha, ha, ha, lupta in razboi civil... ca sa scape de a lupta pe front... din lac in put.

| SingleForOne explică (pentru doctorandus):

Se spune că, pentru refacerea unui lucru, ceva trebuie "distrus" pentru a construi ceva de 10 ori mai bun. O perspectivă sumbră, și nu ar trebui luată în considerare, dar dacă este, numai în cazuri extreme, cum am menționat mai sus.

Răspuns utilizator avertizat