| Anomim2025 a întrebat:

De ce in Romania nu prea exista initiativa in politica? In SUA oamenii s-au unit sa il voteze pe Donald Trump. Un lider care doreste ceva cu adevarat.
De ce nu pot fi si romanii uniti sa schimbe ceva? De ce nu puteam sa luam exemplu si din alte tari? Cum Polonezii se unesc sa voteze si asa mai departe.

Răspuns Câştigător
| Anonymous412 a răspuns:

Deoarece in Romania exista o populatie mai mic, si o mare parte din aceasta populatie este inapoiata.
Prin inapoiata vreau sa spun ca unii inca pot fi prostiti foarte usor, cum sunt batranii, cu o sticla de ulei le-ai castigat votul.
Poate in viitor, cand in Romania aproape oricine va avea acces la informatie si nu vom mai fi asa usor de prostit, vom reusii sa facem ceva si noi.

| Anonymous412 a răspuns (pentru Anonymous412):

Mica*

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Anonymous412):

Nu batrinii sunt prostiti cu o sticla de ulei! Asta e dovada ca tu ai fost pacalit bine. Sint prostiti oamenii saraci, oamenii fara multa scoala. De ce crezi tu ca politicienii (din toate partidele!) ne tin in saracie?
Batrinii au prins mai multe regimuri si ar sti sa faca diferenta daca politicienii nostri nu ar fi toti o apa si un pamint.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ba exista. Nu vezi ce initiativa a avut Dragnea. A propus o musulmană pentru prim-ministru. Fina lui.

| doctorandus a răspuns:

Clinton a obtinut cu 3 milioane de voturi mai mult ca Trump.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Orice votezi la noi lumina vine de la uasinton, esti naiv?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca mai mult de jumatate din populatie e proasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa schimbe? Eu nu vad variante.

| 6Anonim9 a răspuns:

Pentru ca la noi se voteaza PSD.
La noi, toti cacatii de analfabeti si toti batranii flamanzi dupa marirea pensiei il numesc pe Iohannis strain, neamt, ateu, dar PSD si ALDE propune o musulmana turca ca si premier. Care culmea, e fina lui Dragnea.
Nu zic ca ar fi o propunere proasta, ca inca nu a guvernat. Dar mancatorii de rahat sunt rasisti, fara sa stie ce inseamna cuvantul asta. A, da. Plus manipularea televiziunilor, cu rahaturi de prost gust gen: "Stire SOC!", " BOMBA BOMBA BOMBA", etc. Li se cred toate barfele si teoriile reptiliene despre liderii politici si nu numai despre cei din Romania. Pacat.
Deci, asta e cauza.

| Cry1243 a răspuns:

Romanii au o mentalitate invechita, sunt spalati rau pe creier, nu inteleg cum functioneaza politica, critica presedintele care saracu' nu poate decat sa semneze legile care ii sunt aduse pe birou (In Romania presedintele poate sa aprobe o lege sau sa o trimita inapoi, este modificata putin apoi este obligat sa o semneze). Batrinii sunt cea mai mare problema a tarii fiindca acestia sunt needucati, pot fi foarte usor manipulati.
https://www.youtube.com/watch?v=VxfJNHVv8kM

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru Cry1243):

"Batrinii sunt cea mai mare problema a tarii fiindca acestia sunt needucati, pot fi foarte usor manipulati." Inseamna ca tinerii sunt o problema si mai mare din moment ce reprezinta emanatia stramosilor lor... Oare ce moment epocal si evident, non-uman, din moment ce "batranii sunt problema" a produs aceasta "iluminare colosala" a generatiei tinere actuale si nu o stiu eu? Eu cred ca(in primul rand), tocmai astea ne impiedica sa progresam ca societate: prejudecatile. Pentru unii batran=nostalgic comunist, votand psd, usor manipulabil, fanatic religios etc. tanar=bine-educat(ca s-a "eliberat" de "sclavia" ortodoxa), "votant al partidelor corecte"(care or fi alea?), greu manipulabil etc.