| LanguageMaster a întrebat:

De ce infractorilor din închisoare li se oferă posibilitatea să iasă mai repede dacă muncesc?
Ar trebui să stea în închisoare până își termină pedeapsa.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Oricum anul de inchisoare e mai mic decat cel calendaristic. Acum depinde si ce infractiune au comis. Nu toti ar trebui sa aiba dreptul la asta dar se merge mereu pe ideea ca oricine are dreptul la a doua sansa. Unii chiar nu ar trebui sa aiba. Altii da.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt cel putin 3 motive: muncind dau dovada ca se mai indreapta, contribuie la cheltuieli si astfel merita recompensa de a fi eliberati mai repede.

| FreddieM a răspuns:

Dar stau pe banii nostri, ai contribuabilor. Sa munceasca, sa-si plateasca macar apa de la veceu care o consuma.

| LanguageMaster explică (pentru FreddieM):

Bun și tu ești de acord să fie eliberate niște gunoaie mai repede?

| mudokins78 a răspuns (pentru LanguageMaster):

O femeie din judetul X a furat o gaina de la un vecin sa isi hraneasca copiii. A fost condamnata la 3, 5 ani de închisoare..Acum după părerea mea, eu cred ca femeia aia nu este un gunoi. (majoritatea închisorilor din românia sunt ocupate în proporție de 80% de țigani. Eu consider ca nu toți sunt gunoaie, cu excepția celor 80%.

| FreddieM a răspuns (pentru LanguageMaster):

Am uitat sa specific. Fara reducerea pedepsei, naturalmente. E absurd sa stea in conditii perfecte traiului uman fara sa miste un deget, eu le-as face program de 8 ore pe salariu bineinteles si de-acolo sa-si plateasca cheltuielile de cazare si papica sI caldurica.

| Necuvântător a răspuns (pentru FreddieM):

Și cum îl determină pe deținut să muncească, dacă efectiv nu o face? Poate să îl țină închis până la termenul pedepsei, dar nu are cum să îl facă să muncească.

| FreddieM a răspuns (pentru Necuvântător):

Simplu. In schimbul muncii vor obtine papica, caldurica. Explicatia asta era deja inclusa in raspunsul precedent.

| Necuvântător a răspuns (pentru FreddieM):

Păi poate să facă și foamea, adică "greva foamei". În cazul acesta cum se procedează:
a) îl internează nevoluntar și îi bagă perfuzii
b) îl internează direct la psihiatrie iar acolo îi bagă și perfuzii, cu tot ce-i "trebuie"
c) îl lasă să slăbească până când nu se mai poate opune iar apoi îl internează
d) îl lasă să moară de inaniție
Eu aș opta pentru d), în cazul în care ar trebui să muncesc pentru "păpică" și "căldurică" la închisoare.

| FreddieM a răspuns (pentru Necuvântător):

Bai, tu prea tii cu ursul, laughing

| costiceacristian200 a răspuns:

Ca să își îndrepte greșelile!

| Carasin a răspuns:

Gindestete daca tu ai fi la închisoare pentru furt vreo 2 ani și să îți de-a posibilitatea să ieși la 1 an și 6 luni dacă muncești ai vrea sau nu?

| Necuvântător a răspuns (pentru Carasin):

Ar vrea, dar fără muncă.