| Anomim2025 a întrebat:

De ce Liviu Dragnea are tupeul sa spuna ca ar vea sa candideze ca Prim-Ministru al Romaniei pentru Alegerile Parlamentare dupa ce a fost condomantat intr-un dosar penal? Nu mi se pare normal.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toti politicienii au tupeu. Iohannis a participat la alegeri pentru presedinte desi avea un dosar pe rol si avea 6 case obtinute ilegal, din venituri pentru care nu a platit impozit. Si sunt multi care ar trebui sa stea in puscarie.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primul-ministru nu este ales prin alegeri parlamentare, de altfel nici nu trebuie sa fie deputat sau senator, el este numit de Presedinte la propunerea partidului care a castigat alegerile parlamentare.
Are dreptul sa fie desemnat, legea nu prevede ca o condamnare ar fi o conditie pentru desemnare.
Sigur ca nu este moral, dar multi politicieni nu sunt morali.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti se pare ceva normal la politicieni?

pentru pozitia de prim ministru nu candideaza nimeni la alegeri doar se propun catre pesedinte si cele doua camere ale parlamentului

| AFR81 a răspuns:

Nu sunt partizanul lui Dragnea si al niciunui om politic, insa nu pot sa nu remarc ca adesea, justitia este folosita ca instrument politic. Olguta Vasilescu, primarul Craiovei, atat de blamata pentru ca a fost acuzata intr-un dosar de coruptie fix inainte de alegerile locale (imi permit sa afirm ca acest lucru a fost deliberat, pentru a o scoate sau pentru a se scoate singura din cursa pentru primarie) si-a dovedit, pana la urma nevinovatia. Ar mai fi si alte cazuri, dar nu are rost sa le enumar. Sunt convins ca 90% dintre politicieni sunt corupti, la fel si Dragnea, insa dosarul care i-a fost facut si condamnarea pe care a primit-o (un an cu suspendare in prima instanta, iar acum observ ca pedeapsa a crescut la doi) sunt, cel putin, penibile. Chiar daca unii considera acest lucru imoral, e dreptul lui sa isi doreasca sa devina premier. Daca partidul sau sau coalitia din care va face parte, va obtine majoritatea la alegerile parlamentare, atunci are tot dreptul sa ocupe acest post.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cine nu are dosar penal sau condamnare in Ro in politica nu e la moda.