| Ilonaa a întrebat:

Dintre cei cu permis de conducere,poate cineva sa imi spuna cea mai eficienta metoda de invatat Sanctiunile si Infractiunile pentru proba teoretica?
Mentionez ca nu am probleme la alt capitol, dar pur si simplu nu pot retine acele 169 de articole din OUG, plus ca exprimarea lor e prea greoaie.Va rog ajutati-ma puppy dog eyes

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Incearca asa: iei cartea de Legislatie si faci, pe hartie, doua coloane.
In prima coloana scrii cea mai mica sanctiune si, in a doua coloana, in dreptul ei, toate infractiunile la care aceasta se aplica.
Dupa ce termini, tragi o linie dedesubt si scrii urmatoarea sanctiune si, alaturi, infractiunile.
Si tot asa.
La sfarsit, vei avea, in stanga, toate sanctiunile si in dreapta, infractiunile in ordinea gravitatii.
Eu, cel putin, retin mult mai bine ceva daca sintetizez pe hartie dupa o anumita logica.

| raluk27 a răspuns:

Nu trebuie sa inveti numarul articolului, ci doar continutul. Invata numai situatiice ce reprezinta infractiuni. Sunt considerabil mai putine. Si ce nu e infractiune, e contraventie. O iei prin eliminare. De sanctiuni (in ce consta si cum se pedepseste) nu cred ca o sa te intrebe nimeni.

| my23ro a răspuns:

Cartile cu intrebari sunt foarte eficiente.
Daca incerci sa raspunzi la intrebari si pe urma sa te corectezi si sa raspunzi din nou, la un moment dat iti vor intra in minte.
Si intrebarile din acele carti cu chestionare sunt intrebarile care se dau si la examen.
Incearca asa, eu asa am invatat.
Sa nu iti fie foarte frica de sanctiuni. Intr-un chestionar de examen ai maxim 2 intrebari din infractiuni. Eu nu am avut nici una, nici la A nici la B.Se pune accentul pe semne si mediu. Si iarasi putina mecanica. Bafta.

| Ilonaa explică (pentru my23ro):

Problema e ca am dat o data proba teoretica si am picat din cauza sanctiunilor.Am nimerit vreo 5 intrebari si era singurul capitol pe care nu il stiam.Si avand in vedere ca la 5 intrebari gresite te scoate din examen, am pierdut timpul degeaba in loc sa ma chinui sa le invat.

| my23ro a răspuns (pentru Ilonaa):

Woow chiar imi pare rau.
Inseamna ca m-am inselat in privinta sanctiunilor.
Nu ai fost niciodata la legislatie? Ajuta multa...

| Ilonaa explică (pentru my23ro):

Am fost primele 3 ore, dar profesorul era batran si dicta niste chestii din teorie foarte repede si abia apucai sa scrii ceva dupa el.Am antrenament la scris repede, da era exagerat. Dupa orele astea, am inceput condusul si eu terminam orele la liceu pe la 5, legislatia o aveam de la 4, iar dupa ore ma chema instructorul la condus...Mi s-a parut simplu totusi sa invat eu singura acasa, pana mi-am dat seama ca am omis un capitol destul de greu.Am mai intrebat cunostinte si m-au sfatuit sa invat intrebarile din carte cu raspunsul corect, si pe cele de pe siteul de la DRPCIV, deoarece e cea mai simpla cale.Am zis totusi sa intreb si aici, poate gasesc o metoda mai buna.

| adrian12310 a răspuns:

Buna