| Justme32 a întrebat:

Legal, cât are voie o ţară să prelungească starea de urgență având în vedere că nu are loc nici un război armat și nici aerul nu e otrăvit?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

OUG 1/1999, cu md. si compl. ulterioare, nu prevede pe ce perioada se poate prelungi, doar ca se poate prelungi de catre Presedinte, pe cate o noua perioada de maximum 30 de zile, cu aprobarea Parlamentului, citez:
"ART. 5.Starea de asediu se poate institui pe o perioadă de cel mult 60 de zile, iar starea de urgenţă, pe o perioadă de cel mult 30 de zile.
ART. 15. În funcţie de evoluţia situaţiilor de pericol, Preşedintele României, cu încuviinţarea Parlamentului, poate prelungi durata stării instituite şi poate extinde sau restrânge aria de aplicare a acesteia. Prelungirile se dispun în condiţiile prevederilor art. 5.
  ART. 16.(1) Încetarea stării de asediu sau de urgenţă are loc la data stabilită în decretul de instituire sau în decretul de prelungire.
  (2) În cazul înlăturării situaţiilor de pericol, înainte de expirarea termenului stabilit, încetarea aplicării măsurii excepţionale se dispune prin decret, cu încuviinţarea prealabilă a Parlamentului."

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/2JDkKuL
OUG1/1999 spune ca se da pe 30 zile si poate fi prelungita cu inca pana la 30 zile. Nu precizeaza clar daca se mai poate prelungi inca o data. Si tocmai ca aerul este otravit si poarta stropii care contin virusul ca si obiectele.
In caz de probleme mai mari se da starea de necistate, iar in caz de razboi este starea de razboi.

| RoCkKiD a răspuns:

Si eu ma intreb cate intrebari poti pune cu privire la o problema pe care oricum nu o intelegi.

OUG1/1999
Art. 15. - Modificări (1)
În funcție de evoluția situațiilor de pericol, Președintele României, cu încuviințarea Parlamentului, poate prelungi durata stării instituite și poate extinde sau restrânge aria de aplicare a acesteia.

Deci depinde cum evolueaza starea de pericol, in acest moment merge din rau spre mai rau.