| runawaygirl a întrebat:

Nu stiu daca e categoria potrivita... Dar... Cum se poate face un divort in cazul in care unul dintre soti vrea iar celalalt refuza si santajeaza amenitand cu sinuciderea si chiar cu omor si viol, "agresorul" sa ii zic asa avand si probleme cu bautura (dorind ca sotia care nu mai vrea sa fie cu el sa intretina relatii). Acesta pur si simplu refuza asta, o urmareste peste tot pana si la servici, femeia ar vrea sa plece in afara sa scape de el dar acesta sigur ar incepe sa faca scandal si nu ar lasa-o, si in cazul unui divort la fel, probabil s-ar omori. Problema e ca acesta crede ca totul e in regula si ca totul e bine intre ei dar nu este deloc asa, femeia nemaisuportand situatia, santajele emotionale etc

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri divortul se poate pronunta doar de catre judecatoria domiciliului comun. Sotia sa faca cerere de divort si sa dovedeasca motivele aratate.

| runawaygirl explică (pentru Ioandelasal):

Si care ar putea fi dovezile? De scrisori/mesaje a scapat, am doar o copie al unui mesaj de adio dar nu e nimic direct, concret. In rest le-a sters chiar el. Urme pe sotia lui nu sunt de la vreo lovitura, ceva care sa ateste problemele cu alcoolul nu exista...

| Ioandelasal a răspuns (pentru runawaygirl):

Pot fi martori care cunosc situatia.

| catablondu a răspuns:

Buna, santajul, alcoolul, violenta sunt fapte care clarifica situatia in cazul unui divort. Femeia trebuie sa intenteze divort, dar sa mentioneze situatia cu lux de amanunte si autoritatile vor sti ce au de facut. Sentinta de divort poate fi pronuntata si daca unul dintre soti nu se prezinta, in functie de situatie.

| ℜëßëℓå a răspuns:

Pei, mai intai cred ca ar trebui ca sotia sa faca o plagere la politie, apoi sa bage divortul, dar...despre cine e vorba? Tie ti se intampla asta?

| Amelie98 a răspuns:

Clar ca femeia ar trebui sa puna piciorul in prag si sa nu mai stea nici o secunda langa un asemenea barbat. Daca nu intelege cu vorba buna, poate ar trebui ca femeia sa mearga la politie. Si nu te teme, el nu ar fi in stare sa se sinucida.Asemenea oameni sunt prea lasi ca sa faca asta, de aceea recurg la santajul emotional. Cunosc o situatie asemanatoare.winking

| Nolkyz a răspuns (pentru Amelie98):

Da, dar un om alcoolic, practic dus cu pluta, chiar daca nu vrea sa se omoare de fapt si vrea doar atentie poate sa o faca din greseala. Isi pune strangul la gat cu gandul ca va veni cineva sa il salveze si gata... Cine stie ce se intampla si ii iese. Iar un nebun cand isi pune in gand ceva... Ii iese.

| Smileygirl23 a răspuns (pentru Nolkyz):

Atunci un prost mai putin pe lumehappy