| Paulvasile10 a întrebat:

Pro sau contra lgbt?+argumente, dar nu cele religioase pe care le tot aud de fiecare data

86 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu sunt neutru. Cu observatia ca intr-o democratie liberala toti cetatenii au aceleasi drepturi si sunt egali in fata legii. Deci in privinta observatiei nu sunt neutru.

| anonimg a răspuns:

Dupa un calcul stiintific, daca lgbt ar continua la nesfarsit, femeile vor disparea de pe pamant mai rapid decat dinozaurii. Pentru ca femeile daca nu vor mai ramane gravide, nu ar mai avea fatul cum sa aiba o gena feminina. Mai destindem atmosfera: https://www.youtube.com/results?search_query=this+is+the+man%27s+world :)
Toti oamenii au vicii; si lgbt este tot un viciu, cu exceptia celor care se nasc cu ambele sexe -dar care si acestia la un moment dat trebuie sa isi aleaga personalitatea(sexul) si sa nu ramana la nesfarsit asa pentru ca ii va afecta psihic.
Lgb(t)-ul tine de tot de gust. Stii, sunt unii care nu le place sa manance sanatos si mananca tot felul de prostii si rupe carnea in doua; dar cauta tot felul de motive ca sa nu isi schimbe gusturile. Orice placere care nu este sanatoasa trebuie schimbata. Daca avem gusturi nesanatoase trebuiesc schimbate.
Iar daca un barbat uraste femeile din pricina ca mama lui s-a purtat urat cu el cand a fost copil, asta nu este motiv pentru care sa fie gay. Daca eu cand am fost mic, copii s-au purtat urat cu mine, acum ce ar trebui sa fac: a venit vremea sa ma port si eu urat cu copii? Sau daca ma simt atras de vecina maritata, ce ar trebui sa fac: sa dau curs implinirii acestei dorinte? Deci nu tot ce ne place este si folositor/bun pentru noi. Este adevarat ca gusturile nu se discuta; dar ele se pot schimba.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Dupa un calcul stiintific, daca lgbt ar continua la nesfarsit, femeile vor disparea de pe pamant mai rapid decat dinozaurii"

Daca sa fii homosexual e atat de naspa, ca tot ii frecati pe astia la cap cu chestia asta, de ce ti-ar fi teama ca populatia tinde sa devina homosexuala si perpetuarea speciei e in pericol?!?

Deci, din ce bateti voi campii, ori sa fii homosexual e foarte misto si exista pericolul ca toti sa isi doreasca asta, ori nu e, si atunci nu exista pericolul la care faci referire. Din doua, una.

Daca ti-e teama de faptul ca toti vom deveni homosexuali, logic, inseamna ca tu consideri asta foarte cool, ca cine e tampit sa devina daca nu-i place?!?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Holiday):

E foarte cul sa fii gay, ca ramin mai multe femei pentru cei hetero! Ignorantilor...; P

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Am spus calcul științific; dar asta nu înseamnă că asa se va si întâmpla. Nu mă tem de asta si nici nu o consider cool. Eu cred că Dumnezeu nu va îngădui acest lucru. Cetățile Sodoma și Gomora sunt mărturie pentru noi. Din punctul acesta de vedere privesc lucrurile. "Dacă în cetate voi găsi zece oameni buni, voi cruța cetatea pentru acei zece oameni." Dar nu s-a găsit decât Lot si cu familia lui în număr mai mic decât zece.
Dumnezeu nu i-a trimis pe îngeri sa nimiceasca cetatea, ci să-i să-i salveze pe oameni. Si a făcut-o cu Lot si familia lui.
O alta mărturie este potopul din timpul lui Noe. "Oamenii erau afara din cale de răi și pacatosi." Îmi pare ca raportul biblic ni se potriveste si noua astăzi. Nu stiu daca suntem mai buni decât antediluvienii. Si oricine poate sa se salveze.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Pana la urma, desi in intrebare se specifica foarte clar ca nu sunt de interes asa zisele argumente religioase, tot alea sunt singurele care va fac sa maraiti. Orice alta forma logica de abordare a problemei va duce la a accepta ca maraiti degeaba.
Sodoma, Gomora, potopul... legende fara baza reala. Intamplari imaginare dintr-o naratiune pur de natura religioasa.

Apropo, Lot asta din poveste, nu e ala care si-a oferit fetele sa le-o traga concitadinii, dand dovada, din punct de vedere crestin, de o moralitate impecabila?!? Si apoi, continuind cu moralitatea crestina, fetele lui si-au tras-o chiar cu el?!? Despre asta vorbesti? Si despre familia asta impecabila de crestini? laughing

Referitor la contextul in care spiridusul s-ar fi suparat pe astia, tot povestea spune:

"49. Iată care au fost fărădelegile Sodomei, sora ta, şi ale fiicelor ei: mândria, îmbuibarea şi trândăvia; iar mâinile săracului şi ale celui nevoiaş nu le-au sprijinit.
50. Ele s-au mândrit şi au făcut urâciune înaintea Mea; de aceea le-am şi nimicit, cum ai văzut."

Deci nimic de homosexualitate explicit, si atunci de unde pana unde trageti voi concluzia ca homosexualitatea ar fi motivul?!? Dar ma rog, oricum e o poveste tampita care trebuie tratata ca atare. Mai nasol e ca nici macar cu propria poveste, asa tampita cum e, dar considerata reala de voi, nu sunteti in consens.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Geneza 19:5.
" Au chemat pe Lot si i-au zis: "Unde sunt oamenii care au intrat la tine in noaptea aceasta? Scoate-i afara la noi, ca sa ne impreunam cu ei." Si oamenii aceia erau îngeri. Erau si păcatele menționate de tine.
Si prima postare a fost fără aluzii biblice. Dar la a doua am fost "provocat"- ca si la aceasta.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Prima postare o fi fost ea fara aluzii la povesti, dar si fara nici relevanta. Cum am mai discutat in raspunsul anterior. Si in plus nu te-a provocat nimeni la depanatul de povesti biblice, dar cand ai constatat ca nu merge cu logica ai trecut repede la altele.

Referitor la "scoate-i sa le-o tragem", majoritatea traducerilor, atat in romana cat si in engleza este "scoate-i sa-i cunoastem". In plus, chiar daca ar fi asa, anterior spune ca s-au strans toti, nu doar barbatii, deci... daca doreau si femeile sa si-o traga cu aia clar nu e vorba de homosexualitate, aia fiind barbati. Dar evident...e o aberatie asta cu sexul. Din context e clar ca altceva doreau de la aia.

" But before they lay down, the men of the city, the men of Sodom, both young and old, all the people to the last man, surrounded the house. 5 And they called to Lot, "Where are the men who came to you tonight? Bring them out to us, that we may know them."

"4. Dar mai inainte de a Se culca Ei, sodomenii, locuitorii cetatii Sodoma, tot poporul din toate marginile; de la tanar pana la batran, au inconjurat casa,
5. Si au chemat afara pe Lot si au zis catre el: "Unde sunt Oamenii, Care au intrat sa maie la tine? Scoate-I ca sa-I cunoastem!"

Si repet... spiridusul l-a considerat exemplu pe unu care si-a oferit fiicele sa fie violate de toata populatia cetatii si de asemenea tot exemple pe alea care si-au tras-o cu taica-su. Ca revenim la alta discutie... spiridusul, prin natura lui din poveste STIA ca alea vor face asta.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Https://dexonline.ro/definitie/sodomie
De la cetatea Sodoma vine cuvantul acesta. Asta este 'cunoasterea' la care se refera traducerile mentionate de tine. La ce s-au adunat oamenii gramada in fata usii lui Lot -sa faca cunostinta cu cei doi ingeri care venisera in chip de barbati la Lot? Ma indoiesc ca textul biblic lasa loc de interpretari.
Si doar barbatii au venit in fata casei lui Lot, nu si femeile(versetul4).

"1. Cei doi ingeri au ajuns la Sodoma seara; si Lot sedea la poarta Sodomei. Cand i-a vazut Lot, s-a sculat, le-a iesit inainte si s-a plecat pana la pamant.
2. Apoi a zis: "Domnii mei, intrati, va rog, in casa robului vostru, ca sa ramaneti peste noapte in ea si spalati-va picioarele; maine va veti scula de dimineata si va veti vedea de drum." "Nu", au raspuns ei, "ci vom petrece noaptea in ulita."
3. Dar Lot a staruit de ei pana au venit si au intrat in casa lui. Le-a pregatit o cina, a pus sa coaca azime si au mancat.
4. Dar nu se culcasera inca, si oamenii din cetate, barbatii din Sodoma, tineri si batrani, au inconjurat casa; tot norodul a alergat din toate colturile.
5. Au chemat pe Lot si i-au zis: "Unde sunt oamenii care au intrat la tine in noaptea aceasta? Scoate-i afara la noi, ca sa ne impreunam cu ei."
6. Lot a iesit afara la ei, la usa, a incuiat usa dupa el
7. si a zis: "Fratilor, va rog, nu faceti o asemenea rautate!
8. Iata ca am doua fete care nu stiu de barbat; am sa vi le aduc afara si le veti face ce va va placea. Numai nu faceti nimic acestor oameni, fiindca au venit sub umbra acoperisului casei mele."
9. Ei au strigat: "Pleaca!" Si au zis: "Omul acesta a venit sa locuiasca aici ca un strain, si acum vrea sa faca pe judecatorul. Ei bine, o sa-ti facem mai rau decat lor." Si, impingand pe Lot cu sila, s-au apropiat sa sparga usa.
10. Dar barbatii aceia au intins mana, au tras pe Lot inauntru la ei in casa si au incuiat usa.
11. Iar pe oamenii care erau la usa casei i-au lovit cu orbire, de la cel mai mic pana la cel mai mare, asa ca degeaba se trudeau sa gaseasca usa.
12. Barbatii aceia au zis lui Lot: "Pe cine mai ai aici? Gineri, fii si fiice si tot ce ai in cetate: scoate-i din locul acesta.
13. Caci avem sa nimicim locul acesta, pentru ca a ajuns mare plangere inaintea Domnului impotriva locuitorilor lui. De aceea ne-a trimis Domnul, ca sa-l nimicim."" (Geneza.19)

In Judecatori 19 gasim o poveste asemanatoare cand vizitatorul este crutat in schimbul femeilor(cultura si mentalitatea vremii-cand femeile erau considerate de rang inferior).
"22. Pe cand se inveseleau ei, iata ca oamenii din cetate, niste fii ai lui Belial, oameni stricati, au inconjurat casa, au batut la poarta si au zis batranului, stapanul casei: "Scoate pe omul acela care a intrat la tine, ca sa ne impreunam cu el."
23. Stapanul casei a iesit la ei si le-a zis: "Nu, fratilor, va rog sa nu faceti un lucru asa de rau; fiindca omul acesta a intrat in casa mea, nu savarsiti miselia aceasta.
24. Iata ca am o fata fecioara, si omul acesta are o tiitoare; vi le voi aduce afara: necinstiti-le si faceti-le ce va va placea. Dar nu savarsiti cu omul acesta o fapta asa de nelegiuita."
25. Oamenii aceia n-au vrut sa-l asculte." (Judecatori.19:22-25)

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"De la cetatea Sodoma vine cuvantul acesta. "

Stii cum e asta? Ca si "onanie", care vine de la alt personaj din povestea ta, si unde de asemenea sensul cuvantului n-are legatura cu ce facea Onan asta al tau.
Adica intai ati batut voi campii ca in Sodoma si-o trageau aia in fund sau ca Onan se masturba si de abia apoi a fost cuvantul derivat introdus in vocabular, evident gresit. Dar asa sunt mii de cuvinte care nu au neaparat legatura semantica reala cu cuvantul de la care s-au format.

Pe de alta parte, vad ca ignorasi complet cum modelele de crestinism si-au dat fiicele sa fie violate sau cum fiicele, tot modele de crestinism, si-o trasera cu tac-su. Putem fi de acord macar ca asta e modelul standard de crestinism autentic?

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Biblia nu ignoră si nu ascunde păcatul. Sunt multi oameni ai credinței care au facut greșeli. Aaron a făcut un idol, iar Moise a spart tablele legii. Nu mai zic ca Adam și Eva au fost primii care n-au ascultat de Dumnezeu. Si Avraam a făcut greșeli când a mințit învoindu-se cu nevastă-sa să spună că este sora lui; Iacov a înșelat pe Esau furându-i dreptul de întâi născut, etc.
Dumnezeu nu scuză păcatele ci le iartă dacă sunt marturisite; dar consecințele rămân. Noi nu putem să-i judecăm pe oamenii aceștia, căci stie Dumnezeu daca nu am făcut mai rău decât ei.
Fiicele lui Lot clar au păcătuit culcându-se cu tatăl lor.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Bla, bla, bla...
Lot asta si-a dat fiicele sa fie violate de aia, nu a marturisit nimic, nu a regretat, nu nimic. si a fost salvat de spiridus, deci asta se incadreaza in spiritul vointei spiridusului. Asa ca pe langa aia enumerati de tine, si altii care au facut dracii si mai mari, dar ii omiti tu, Lot este modelul de credincios mozaic/crestin. Ca pana la urma ambele religii au acelasi spiridus si aceeasi poveste pana la un moment dat.

| gabicoo a răspuns:

Contra.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu e vorba doar de lgbt aici. Lucrurile sunt mult mai profunde. Ei sunt doar una din uneltele cu care elita conducatoare din umbra implementeaza neo-marxismul culural. Care e scopul? Crearea de crize pe toate planurile vietii ca apoi ei sa vina cu o solutie, unica pe care ti-o da cineva, pe care vrei nu vrei o vei accepta. Asta ajuta scopului lor de a ajunge la bogatie mai mare si putere si control pentru ei, vor urca inca o treapta spre NOM. Asta va insemna pentru populatia planetei mai multa saracie, sclavie etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Esti meritocrat?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu agreez nici un partid politic, ba chiar sunt de parere ca sistemul trebuie schimbat din temelii. Politicienii nu au aduc niciodata in mod real vreo solutie si nu e doar parerea mea. Nici macar nu sunt ei cei care conduc lumea. Poate ca da, meritocratia ar fi o solutie.

| Felys a răspuns:

De ce ar trebui sa imi pese mie cu cine se culca vecinul in pat, fiecare face ce doreste atata timp cat nu imi face mie un rau personal, daca cel cu orientare diferita trece pe langa mine si ma saluta politicos sunt multumita si imi vad de ale mele, in schimb daca incearca sa isi impuna cumva orientarea ostentativ atunci sigur apare un sambure de galceava

| Clorox a răspuns:

Nu ma intereseaza...

| Mayar a răspuns:

Contra.
Argumente? Pfff! De parca nu sunt destule... Ei sunt bolnavi mintal.
Dedicatie speciala pentru cei care sustin oamenii depravati bolnavi mintal >> https://www.youtube.com/watch?v=CnOJgDW0gPI
;)

| Clorox a răspuns (pentru Mayar):

Combinatia perfecta, feminista si homofoba, imi place si mai mult de tine acum laughing

| LuisaToneakaZumaStar a răspuns (pentru Mayar):

Sunt foarte multe argumente care atesta faptul ca ei nu sunt blonavi mintal.Pur si simplu chestia asta e genetica, asa s-au nascut.Nu ei au decis ce orientare sexuala au.

| Mayar a răspuns (pentru LuisaToneakaZumaStar):

Au probleme mintale genetice. ce e asa mare branza?

| Teffan a răspuns (pentru Mayar):

Adica tu vrei sa spui ca nu ti se umezeste pizd* cand te uiti la un film por*o cu 2 gay,frumoaso?
Ia incearca de te uita,si vezi daca te uzi sau nu.
O sa imi spui ca nu.
Nu conteaza.
Ipocrizia e acolo.
Adevarul e in tine dar conceptiile anti-umane pe care le ai te fac sa il ignori complet.

Reprezinti pleava societatii.
Sa jignesti o comunitate de oameni care nu ti-au facut nimic tie,in special,si care simt iubire unul fata de celalalt, de asemenea, cazand de comun acord in relatie(spre deosebire de pedofilia si zoofilia cu care te-a indoctrinat societatea, sa compari), sprijinindu-se emotional si financiar si vrand doar o viata fericita....rezulta ca esti o mizerie buna de aruncat la cos.

VIdeoclipul ala pleaca de la o premisa gresita.
Nici nu se pune problema daca ar fi invers aceasta lume.
Doar ca aceste minoritati exista,(si sunt minoritati, nu o boala care se ia), si au dreptul la fericire si la casatorie in societate.
Tu esti impotirva drepturilor omului, pimpreuna cu alte milioane de romani dobitoci, ev-medisti si traditionalisti infecti.

| Mayar a răspuns (pentru Teffan):

Deci pentru tine, 'plebea' inseamna cei care pun instinctul in slujba ratiunii?! Iar cei care se lasa condusi de instinct sunt demni de admirat? Atunci du-te cu animalele, ca te asemeni.
Apropo, frumos vocabular. ^_^ printre cele mai depravate. Esti un adevarat exemplu ^_^

| Teffan a răspuns (pentru Mayar):

Cand am spus eu ca mizeria e reprezentata de oamenii care se ghideaza dupa ratiune si nu instinct?

De unde ai tras concluzia asta?
Tu,cand auzi de homosexuali, te gandesti numai la sex.
Atat te duce capul.
Homosexualitatea implica si afectivitate, nu numai sex.

Pentru ca asa se poate spune despre oamenii heterosexuali ca sunt doar niste animale care se ghideaza dupa instinct, daca unii se gandesc numai la sex.

Cati heterosexuali nu sunt "instinctuali", si nu dau 2 bani pe afectivitate?

Ii bagam pe toti in aceeasi oala?

Oamenii gay dau dovada de exact aceeasi iubire ca oamenii hetero.

"Apropo, frumos vocabular. ^_^ printre cele mai depravate. Esti un adevarat exemplu ^_^"

Sigur, sigur, draguta.
Mi s-a spus de peste 5 ori pe site-ul asta.

Imi pare rau, dar daca tu crezi ca poti sa te iei de niste oameni nevinovati, care si asa au fost persecutati de-alungul istoriei, si inca sunt, dar intr-o masura mai mica.(e dreptul tau se te iei de ei)..si sa nu existe unul ca mine "depravat", care sa le ia apararea..intr-un mod agresiv, la fel cum va luati voi de ei...atunci la ce te astepti?
Sa te pupe lumea in cuur sau sa se contrazica cu tine respectuos cand tu esti fara respect pentru niste oameni care nu merita atata discriminare?
Niste oameni pe care ii faci bolanvi mintal degeaba?
Ia-te de criminali,ia-te de pedofili,ia-te de hoti.
Ia-te de oameni care au incalcat drepturile altor oameni si au comis infractiuni.

Din cauza unor mizerii ordinare ca tine,exista inca de prin scoli,bullying-ul pe principiul homosexualitatii?
"Esti poponar"?
"Bai gay-ule,cate ** ai supt pana acum?"

Iar bietul copil vrea doar sa fie inteles.
Pentru ca parintii il discrimineaza,familia il discrimineaza, profesorii il discrimineaza.

Totul din cauza unor oameni ingusti la minte ca tine, oameni care nu au dreptul sa spuna nici macar pentru o secunda ca sunt solidari.
Ca sunt pentru pace.
Ca sunt pentru drepturile omului.

Vad ca ai vorbit cu prea mult tupeu, la intrebarea asta, pana acum.
Nu-i nimic.

Am venit eu.

| Mayar a răspuns (pentru Teffan):

Da, o atitudine frumoasa de a-ti bate joc de ceilalti.
Nu e nimic nou sub soare, sunt mii de oameni depravati fara educatie, crescuti prin mahalele fara religie, fara niciun Dumnezeu ca tine si vor fi altii si dupa tine. Esti doar un fir de praf intr-o mare de nisip. E amuzant cum incerci sa te zbati sa arati ca esti grozav, jignind si aratand ca nu ai niciun Dumnezeu.winking

| Teffan a răspuns (pentru Mayar):

Nu e nimic nou sub soare.

Sunt mii de oameni handicapati ca tine,care se cred tari si mandri cand isi exrpima dispretul fata de niste oameni nevinovati.

Esti extraordinara daca iti expui acest dispret!
Dispretul tau,in schimb,nu contine injuraturi si vocabularul meu.
In rest,e pe aceeasi lungime de unda.

Tu dispretuiesti niste oameni nevinovati,iti expui parerea public.
Am venit eu,te-am injurat pentru ca meriti,si acum te intrebi ca "ce are asta cu mine?"

Bai fetito,poate ca tu nu ai folosit un limbaj obscen cand te-ai luat de homosexuali.
Dar a fost exact cu aceeasi agresivitate pe care o folosesc eu ca sa-ti trimit inapoi injuriile aduse unei comunitati nevinovate.
Doar ca eu te injur pe bune.
Pentru ca nu am conceptiile tale limitate si nu consider injuraturile tabuuri.
Doar un retardat considera ca daca folosesti p**la,P**zda,rezulta ca esti automat un gunoir,un depravat,un mizerabil.

P**zda ai si tu.
Ti-e rusine ca o ai,sau ce?

M-ai inteles,crestina frumoasa?
Mai unge-ma putin pe suflet cu dumnezeul tau.
Saracutul de mine.
Nu am niciun dumnezeu.

Ei bine, decat sa am un dumnezeu al urii, mai bine ma lipsesc.
Decat un dumnezeu care a facut sute de crime, si in numele caruia s-au facut sute de crime, mai bine ma lipsesc.

Cat ai citit despre religia ta?
O cunosti suficient cat sa spui ca esti cu adevarat crestina?
Ai citit Bilia in intregime ca sa-mi vorbesti mie de religie si Dumnezeu?

| Mayar a răspuns (pentru Teffan):

Pai, stii, acel 'dumnezeu' pe care il numesti tu, nu e adevaratul Dumnezeu, ci diavolul. Macar sa nu il insulti pe Dumnezeu cu asemenea presupuneri pe dos. Dar noh, daca vrei sa te inchini la 'alalat', problema ta...
Oricum, dupa asemenea atitude de om needucat nici nu ma asteptam la altcevawinking

| Teffan a răspuns (pentru Mayar):

Esti un crestin indoctrinat,dupa cum se pare,si dupa cum credeam si presupuneam.
De acolo izvoraste tot dispretul si toata ura ta pentru oamenii care sunt altfel fata de tine.

Dumnezeu a ars cetatile Sodoma si Gomora,pe principiul ca oamenii de acolo comiteau "imoralitati".
Astfel,au murit toti oamenii din Sodoma si Gomora,ucisi de tatal lor.

Ti se pare tie asta a fi un exemplu de dragoste crestineasca?
Nu oare toti suntem egali in fata lui dumnezeu,dupa cum spuneti voi?

Nu mi-ai raspuns la intrebare?
Cat ai citit din Biblie,cartea pe care se bazeaza crestinismul,adica,religia ta?
Ai auzit de Vechiul Testament?
Vrei sa faci blasfemie si sa spui ca dumnezeul din vechiul testament era diavolul?

Pentru ca a comis nenumarate crime,in vechiul testament.
Incearca sa citesti,prin geneza, levitic, deuteronom, exodul, cartile lui Moise.Ai auzit de ele?

| CherLloydHuman a răspuns (pentru Clorox):

Dacă e homofobă, în niciun caz nu poate fi feministă.

| Mayar a răspuns:

Uite inca un argument, unbaiat2 : >> https://www.facebook.com/anonews.co/videos/1626049667406586/

| AC4S4 a răspuns:

Contra. Nu s-a descoperit o cauza a homosexualitatii, aceasta este dobandita si se poate schimba. Tot ce s-a descoperit sunt doar teorii, iar unele au concluzii diferite.
Exista normalitate, nu se schimba de la o generatie la alta.
Sunt de acord... sunt preferintele lor. Dar eu sa am dreptul sa le spun ca e gresit, sa-mi spun parerea ( sunt tari in care esti bagat la inchisoare daca esti impotriva homosexualitatii ). Mai mult decat recunoastere civila sa nu existe.
Asa a inceput in toate statele, au vrut doar recunoastere civila, apoi si religioasa, apoi au vrut sa adopte copii si se tot continua.
Pe strada sa nu se manifeste.

| Speed99 a răspuns:

Daca asta face alti oameni fericiti si daca nu fac rau nimanui, sunt de acord in totalitate. Go for it.

| aumih16 a răspuns:

Mie imi este indiferent vor sa fie si ei normali in lumea asta care este cum este agitata iar daca ei se iubesc nu cred ca trebuie judecati condamnati pentru asta oricum ei doar se saruta pe strada nu fac colo sex aia fac acasa ei stiu ce fac ce le place ma rog e drept la noi e mai greu sa se accepte asa ceva dar in alte parti se accepta esti si respectat pe deasupra daca iti intelege lumea orientarile asa ca nu trebuie sa iti fie rusine de tine sau de ala sau aia cu care umbli totusi

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Fiecare face ce vrea. Eu sunt neutra.

| Kogaion a răspuns:

Contra. Am vazut manifestatiile si paradele LGBT de pana acum, atat din Bucuresti cat si din strainatate, o scarbosenie, bosorogi goi, care se tin de mana, se ling pe strazi, pe langa asta. Pe langa asta, sunt foarte spurcati la gura.

| AndreiWeisz a răspuns:

Cat timp nu ma deranjeaza vizual, nu am nimic cu ei. Daca merge acum unul cu gagiu-su pe starda si se saruta, da, am o problema. Ce face el in casa lui nu e treaba mea, nici nu ma bag sa critic. Cat despre transexuali...Sincer, nu prea sunt de acord. Cam toti sunt prea "evidenti", le place sa atraga atentia, multi nici nu prea arata a sexul care vor sa fie, habar n-am, nu ma convinge. Daca tot vrei sa iti schimbi sexul, pai sa o faci pana la capat, nu sa arati ca si Conchita Wurst si sa te mai si astepti sa nu isi bata lumea joc de tine laughing

| Clorox a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Sa inteleg ca si ei ar trebui sa fie ofensati cand vad un cuplu heterosexual sarutandu-se pe strada?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Clorox):

Noi suntem o majoritate, ei o minoritate, e o diferenta.

| Clorox a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Nu chiar, daca 30 de persoane sunt blonde iar unul are parul negru asta inseamna ca cel cu parul negru trebuie tratat diferit?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Clorox):

Pai tocmai, tu ai zis-o. Pur si simplu restul sunt blonzi, iar acea persoana e bruneta. Restul suntem hetero, ei sunt lgbt. Sunt diferiti de noi deja, e clar. Nu voi trata persoana bruneta diferit, asa cum nici pe el/ea nu o voi trata diferit pentru preferintele sexuale. Acum daca persoana aia bruneta tine musai sa scoata in evidenta ca ea e bruneta si restul sunt blonzi, evident ca va deranja pe cineva, asa cum si faptul ca 2 barbati se saruta pe strada va deranja pe cineva. Sa ne intelegem, nu sunt de acord sa-i scot dintii din gura pentru asta, pur si simplu ma deranjeaza.

| Clorox a răspuns (pentru AndreiWeisz):

De ce crezi ca persoanele gay vor sa atraga atentie? Poate doar vor sa-si vada de viata. Daca tie ti se pare ciudat ca un cuplu gay se saruta pe strada asta nu inseamna ca atrag atentia.
Ah, am uitat, suntem in Romania, tara rasistilior si homofobilor laughing

| Mayar a răspuns (pentru Clorox):

Gay! Pheah! depravati + bolnavi mintal. De fapt, la cum esti tu, nu ma mir ce gusturi aihee hee

| Clorox a răspuns (pentru Mayar):

Nu stiu care-i bolnavul mintal dintre noi doi. Deja dai semne de... Las-o balta big grin

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Clorox):

Atrag atentia pentru noi, asta este. Nu suntem in Olanda. Da, suntem in Romania, asa ca trebuie sa se obisnuiasca cu regulile. In plus, nu m-as arunca sa zic ca noi suntem rasisti, nu stiu acum de toti, eu sunt din Timisoara si suntem cel putin 4 nationalitati diferite care traim foarte ok de secole, fara sa ne scoatem ochii. Nu cred in general ca romanii au vreo problema cu persoanele de culoare, tiganii fiind marea exceptie probabil. Daca te uiti in schimb in State, rasismul e un subiect foarte delicat, deci fiecare are problemele lui.

| Mayar a răspuns (pentru Clorox):

Da? :-> Dedicatie speciala pentru tine >> https://www.facebook.com/anonews.co/videos/1626049667406586/

| Clorox a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Bine punctat, vad ca mai exista persoane pe aici cu care mai poti schimba o vorba.

| Mayar a răspuns (pentru Clorox):

Mai exista nebuni, iar nebunii intre ei s-or fi intelegand :->
>> https://www.facebook.com/anonews.co/videos/1626049667406586/

| Clorox a răspuns (pentru Mayar):

Wow, multumesc pentru videoclip.
Vreau sa-mi raspunzi la intrebarea asta, suntem egali sau nu?

| Mayar a răspuns (pentru Clorox):

Raspunsul e in videoclip, ipocritule :->

| Clorox a răspuns (pentru Mayar):

Vreau raspunsul tau ipocrito...

| Mayar a răspuns (pentru Clorox):

Fac ce vreau eu :->

| Clorox a răspuns (pentru Mayar):

Cum ti-am mai zis de mii si mii de ori... Apropo, am si eu un videoclip pentru tine :->
https://www.youtube.com/watch?v=8Y7L_q65jrE

| Mayar a răspuns (pentru Clorox):

E o persoana prost educata. Eh, moda cu 'feminista' sau celalat termen pentru barbati, cand de fapt e lipsa de educatie
ar trebui sa vezi si in afara cutiei

| Clorox a răspuns (pentru Mayar):

Ma bucur ca intelegi ca est needucata laughing

| Clorox a răspuns (pentru Clorox):

Esti*

| Mayar a răspuns (pentru Clorox):

Pentru tine e totuna needucat cu a a pomeni despre instinctele animalice ale barbatilor. Ai o minte tare creata :->

| Clorox a răspuns (pentru Mayar):

De parca tu nu ai instincte animalice... Ce naiba, te dai mare sfanta dar cine stie ce faci cand esti singura in camera...

| Mayar a răspuns (pentru Clorox):

Haha laughing deci asta era! Ti-e ciuda ca femeile nu au instincte animalice, ci pot fi si rationale. Multumesc pentru compliment. happy

| Clorox a răspuns (pentru Mayar):

Vai, saracu' de mine, mare ciuda am pe voi... Cate femei si cati barbati de succes avem pe pamant? Barbatii conduc lumea, cred ca tie ti-e ciuda de asta laughing

| Mayar a răspuns (pentru Clorox):

Deci pentru tine e de neconceput ca un om sa nu fie pervers si depravat? Wow! Inca te mai crezi omul preistoric ce mananca, face sex si incerca sa stranga cat mai multe lucruri care atunci aveau 'valoare'?! Helooo! Esti fiinta umana cu creier, logica, discernamant si rationament! Nu esti un animal in calduri!
Noh, de fapt poate ca tu esti...

| Clorox a răspuns (pentru Mayar):

Nu e de neconceput pentru ca nici eu nu sunt pervers si depravat.
''Preistoric''? Tu citesi ce ai scris? Spune-mi tu cine traieste fara sa adune ''avere''.

| Mayar a răspuns (pentru Clorox):

Pentru mine nu banul conteaza. Banul e doar un mijlocitor pentru a trai. Scopul meu in viata asta nu e sa adun. As fi nebuna sa tot adun. Cand mor, ce mosu se intampla cu toti banii mei? M-as fi lacomit degeaba! laughing
Vai, Doamne, ce realizare, sa ai x bani! Pff! Asta gandeste si vrea tot animalul, chiar si furnica, gandacul - sa tot adune. Scopul meu nu este sa fiu o ganganie in dimensiune de om laughing, ci sa realizez ceva in viata asta; hopefully cat mai multe

| Clorox a răspuns (pentru Mayar):

Ce vrei sa realizezi fara bani? Nu s-ar pune si banii pe care ii strangi muncind ca bani ''adunati'' chiar daca ii folosesti ca sa-ti cumperi strictul necesar?
Fara bani esti zero in lumea asta, toata lumea stie asta.

| Mayar a răspuns (pentru Clorox):

Si daca esti super bogata, dar nu esti deloc original?! nu ai pic de imaginatie?! Atunci cum e? Nu esti bun de nimic! Eu nu ma refer la necesitatile unei ganganii. Pe alea le poti satisface cu bani, dar sunt multe lucruri pe care banii nu le pot cumpara; nu le poti avea, chiar daca ai un munte de bani. Evident, esti un om superficial ce nu vede in afara cutiei. Sa ai o viata frumoasa, ganganie ce esti! Daca ai telurile unei ganganii, esti una

| Holiday a răspuns (pentru AndreiWeisz):

"Acum daca persoana aia bruneta tine musai sa scoata in evidenta ca ea e bruneta si restul sunt blonzi, evident ca va deranja pe cineva, asa cum si faptul ca 2 barbati se saruta pe strada va deranja pe cineva."

Deci daca doua persoane homosexuale se saruta pe strada o fac sa iasa in evidenta, iar 2 persoane heterosexuale care fac asta, nu. Asta se cheama ipocrizie. In plus vad ca doar de barbatii homosexuali esti deranjat ca de femei nu zici nimic. S-ar putea ca doua femei care se saruta pe strada nu doar sa nu te deranjeze, dar chiar sa-ti placa si sa speri ca poate sunt macar bisexuale sa ai vreo sansa cu ele. Nu e asa? big grin

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Holiday):

Am mai zis, cele 2 persoane heterosexuale care ar face asta sunt o majoritate, deci e acceptabil. Nu traim intr-o utopie in care pana si acel 0, 1% e egal cu cei 99, 9%, asta este. M-am referit la barbati ca astia sunt de multe ori mai vizibili, am stat in Olanda un an si in marea majoritate a cazurilor, cuplurile gay care se sarutau public erau barbati. La fel de deranjant mi se pare si daca sunt 2 femei d-alea grase si "feministe", acum daca sunt 2 tipe bune...ok, poate ca nu m-as supara laughing dar cu siguranta ar supara pe cineva, probabil vreo alta femeie.

| Speed99 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

"Noi suntem o majoritate, ei o minoritate, e o diferenta." - exact asta a spus si Hitler despre evrei, americanii despre negrii si englezii despre religiile tarilor din Orientul Mijlociu, si uite cat de bine o ducem!

Hitler nu a pus 6 milioane de evrei la munca pana mureau - Auschwitz era doar o farsa.

Americanii nu au tratat niciodata negrii ca pe niste sclavi, legati in lanturi - era de fapt invers, duhh - evident.

Englezii nu au impartit in nici un caz tarile din Orientul Mijlociu cum ii durea pe ei capu', fara sa le pese de cat de diferite sunt acele tari in privinta religiei - si uite, pentru ca nu au facut asta, nu avem in nici un caz vreo religie islamica extremista care omoara mii de barbati, femei si copii inocenti pe an!

Deci mentalitatea ta mi se pare complet perfecta! Continua sa gandesti asa amice, sunt sigur ca ai numai de castigat! Cred ca sunt eu nebun cand imi vine prin minte faptul ca indiferent daca suntem o majoritate sau nu, trebuie sa tratam toti oamenii in mod egal. Adica, serios, uita-te la mine cat de prost arat spunand baliverne d-astea!

| Clorox a răspuns (pentru Mayar):

Ce dragut, hai sa ne facem parul si sa zburam pe ponei... straight face
Nu mai exista nimic original in lumea asta, crezi ca esti mai presus decat mine pentru ca incerci sa fii originala? O sa mori de foame daca nu alergi dupa bani. Prefer sa fiu ''superficial'' si sa vad doar in cutie decat sa fiu sarac. Daca eu sunt ganganie, tu ce naiba mai esti draguta? Vad ca traiesti in basme si crezi ca nu ai nevoie de barbat, bani si nu mai stiu eu ce pentru ca esti o feminista de tot rasul si crezi ca cu originalitatea castigi tot. Sa ai o zi frumoasa, târâtură ce esti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

E cel mai prost raspuns citit de mine pe tema asta.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumenteaza.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Speed99):

Iti place sa gasesti doar exemplele care se potrivesc ideilor tale, nu? La fel de minoritate sunt si astazi negrii in USA si au toate drepturile pe care le au albii. Faptul ca faci parte dintr-o minoritate este o realitate, nu ceva inventat nici de americani, nici de Hitler. Hitler nu a omorat evreii pentru ca erau o "minoritate", i-a omorat pentru ca avea idei anti-semitice, pentru ca la fel de bine credea ca rasa germana este superioara si nu doar evreii, ci si slavii erau considerati inferiori (daca ar fi castigat razboiul, probabil ca ar fi exterminat o buna parte din poporul rus, in special). Deci problema nu era "minoritatea", era faptul ca in viziunea lui, erau inferiori.
Negrii din USA si povestile nemuritoare. Da, negrii au fost sclavi, din nou, nu pentru ca erau o minoritate, ci pentru ca portugheii au venit cu idea de a cumpara negrii de la triburile africane pentru a-i folosi drept manca de lucru in coloniile din Lumea Noua. La fel de bine erau folositi si albi pe post de sclavi, dar mno, despre asta nu se vorbeste, a fi rasist inseamna sa discriminezi exclusiv rasa neagra, imposibil sa fie altfel, nu?
Impartirea pe care au facut-o britanicii in Orient nu are nicio legatura cu minoritatile, a fost facuta complet aiurea, la fel cum au facut si cu India si Pakistan care inca se bat pentru asta, la fel cum au facut europenii si cu Africa care e intr-un constant razboi civil (marea parte).
Deci nu, in exemplele tale, nu are nicio legatura faptul ca era vorba despre o majoritate sau o minoritate, avea legatura ori cu asa-zisa superioritate, ori cu tehnici, ce-i drept, brutale, care erau folosite de toti la vremea respectiva (sclavii). Faptul ca esti o minoritate implica ca trebuie sa te conformezi unei majoritati. Daca o luam pe ideea ta, ce-ar fi sa primim noi ungurii Tinutul Secuiesc inapoi? Suntem o majoritate acolo, de ce nu se respecta asta?

| Mayar a răspuns (pentru Clorox):

rolling on the floor traieste in cercul tau stramt atunciwinking
continua sa ai telurile unui gandac

| OnePiece a răspuns:

Pro, lasa-i sa faca fiecare ce vrea. Mai degraba ar trebui interzisa Coalitia pentru Familie decat drepturile homosexualilor.

| Aslam a răspuns:

Contra. De ce? Imi provoaca scarba. I-as impusca pe toti in cap. Alahu acbar! happy

| Gerard9965 a răspuns:

Contra. Cum sa.ti placa atata timp timp merg pe strada 2 baieti, se saruta si se striga "iubi" laughing

| Mayar a răspuns (pentru Gerard9965):

Nu ai sti care e barbatul si care e 'femeia' in relatie laughing

| MiNaToN4M1K4Z3 a răspuns (pentru Gerard9965):

Mie imi place
Si ma inteleg bine

| fatacarecusigurantanuteprivestecanddormi a răspuns:

Fiecare cu viata lui. Persoanele homosexuale au existat de cand lumea. Eu nu ma bag. Atata timp cat esti om cu mine si eu voi fi la fel.

| MaricanMirunelul a răspuns:

NU imi PLACE dumnezeu vreau dracu!

| Munteanu_Mihail_1956 a răspuns:

Sunt contra lgbt, deoarece familia tradidițională este baza societății. Dacă strămoșii noștri erau gay, noi astăzi nu mai existam.

| casher a răspuns (pentru Munteanu_Mihail_1956):

Nu, daca stamosii tai erau gay, tu ai fii adoptat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Munteanu_Mihail_1956):

Iar parintii celor gay sunt "familii traditionale" deci ei poarta vina pentru aparitia celor gay. Sa interzicem familia traditionala, zic. Fara ei nu o sa mai existe nici gay.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Munteanu_Mihail_1956):

Ei nu sunt obligati sa fie o familie.

| CherLloydHuman a răspuns (pentru Munteanu_Mihail_1956):

Mai bine erau gay, așa nu se mai năștea un gunoi ca tine. Un rahat în minus.