| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 14 ani si in luna decembrie venind de la scoala m-a luat politia de pe drum pentru ca cineva a aruncat cu o petarda si m-a luat politia pe mine la sectie si m-a pus sa semnez o declaratie tot scrisa de ei si mi-au dat 100 de lei amenda, nu am platito pentru ca vreau sa fac o contestatie si pentru ca nu sunt vinovat, cum se face una? si la cine trebuie facuta?

Multumesc, !

Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Nu sunt sigur ca au voie sa dea amenzi minorilor fara sa ia legatura cu parintii. Nu e ca si cum tu ai avea un venit din care sa iti platesti amenda...
Daca chiar au voie si nu te-au pacalit doar sa te sperie sa nu mai faci prostii, e prea tarziu sa mai faci ceva. Semnand declaratia ai semnat ca recunosti fapta si ca accepti amenda.
Daca te mai ia politia pentru altceva decat legitimare, pana la 18 ani tu ai voie sa iti suni parintii si sa te consulti cu ei in legatura cu ce s-a intamplat.
Cand eram minor am mai fost si eu luat de politie pe nedrept, din fericire nu sa ajuns sa ma duca la sectie, oricum nu as fi acceptat fara sa vorbesc cu parintii mei.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa semnezi nici o declaratie si sa soliciti sa fii asistat de un parinte.
In al doilea rand trebuia sa faci plangere contraventionala, in termen de maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie. Daca s-a depasit termenul nu mai are rost sa faci plangere. Plangerea se face la judecatoria in a carei circumscriptie ai domiciliul.

| Volsvagan70 a răspuns:

Poti sa-i dai in judecata. Da' e mai greu.