| tudorF a întrebat:

Azi dimineata am fost chemat pentru "o declaratie de martor" in legatura cu traficul si consumul de cannabis la sediul DIICOT din orasul meu. Cand am ajuns acolo mi s-a spus ca sunt pe cale sa fac inchisoare pentru trafic de cannabis. Eu consideram ca doar imi ajut prietenii sa se simta bine, insa situatia nu s-a dovedit a fi asa roz precum o credeam eu. Persoana care m-a interogat mi-a cerut nume si detalii in legatura cu "traficul de droguri" pe care il faceam. Am dat numele dealerului si cateva persoane cu care am consumat, iar acesta mi-a spus ca procurorul i-a zis inainte sa ma cheme sa imi faca dosar penal, insa el se va mai gandi daca o sa mi-l faca, cu conditia sa ii ajut cumva sa prinda dealerul.
Care sunt adevaratele consecinte pe care le pot suporta si cum as putea sa le evit? Multumesc anticipat
P.S. Mi-au spus sa revin dupa 3 zile sa mai "discutam"
P.P.S Precizez faptul ca sunt minor, 16 ani mai exact.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti doar martor nu vei suporta consecinte.
Daca esti acuzat se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa sau privativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"CAP. I.Regimul răspunderii penale a minorului
  ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită  este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor  se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "
P.S. Ai fost singur la DIICOT? Trebuia sa mergi cu un parinte.

| tudorF explică (pentru Ioandelasal):

Am fost singur, nu imi prieste ideea sa merg cu un parinte pentru ca m-ar renega. Tin sa mentionez ca mi-au spus sa nu mai zic nimanui ca am fost acolo si ca o sa ma aiba in vizor

| tudorF explică (pentru Ioandelasal):

Am fost singur, nu imi prieste ideea sa merg cu un parinte deloc. Tin sa mentionez ca mi-au spus sa nu mai zic nimanui ca am fost acolo si ca o sa ma aiba in vizor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru tudorF):

Este obligatoriu ca minorii sa fie insotiti de un parinte sau de un avocat, mai ales daca sunt acuzati. Se pare ca vor sa te foloseasca ca martor ori ca informator.

7 răspunsuri:
| Amegadaisuki a răspuns:

laughing))) Da au zis asta doar ca sa prinda dilarul dar de unde si pana unde au aflat ei ca tu fumezi iarba, si stai calm daca o sai ajuti nu patesti nimic pentru ca ai colaborat si frate inca esti minor stai calm big grin

| tudorF explică (pentru Amegadaisuki):

Nu conteaza ca au aflat ca fumez, conteaza ca au aflat ca am vandut...Si probabil asta au aflat pentru ca ma urmareau de dinainte sau s-a dus cineva si a dat declaratie impotriva mea

| Amegadaisuki a răspuns (pentru tudorF):

Aaa deci tu si vindeai asta este cam rauu in fine ajuta-i si o sa scapi laughing)
sa ai grija ce faci iti urezi bafta big grin

| minrest a răspuns (pentru Amegadaisuki):

Si minorii fac puscarie. Incep cu scoala de corectie si daca mai au pedeapsa, dupa 18 ani continua cu puscarie, unde e un pic mai bine ca la scoala de corectie.