| paulneamtu a întrebat:

Salut.Eu am un var mic care trebuie sa se duca sa si faca buletinul. dar in sectorul 2 bulteninele se fac in mall. cum se duce in mall daca ea nu si a bagat vaccin

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate merge daca si-a facut un test PCR sau un test rapid, primul este valabil 72 de ore iar al doilea 48 de ore.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acest regim fascist vrea sa ne oblige sa facem vaccinul. In aceste conditii singura solutie este sa mearga sa faca vaccinul (cu certificatul de nastere si un parinte) cu J& J (o singura doza) si apoi poate merge (cu dovada) la biroul unde se emit Cartile de Identitate (buletine nu se mai fac din 2002).

| emilllyya a răspuns (pentru Salontanul):

Nu chiar. J&J se poate face abia dupa 18 ani (din cate am inteles are 14 ani varul) si chiar si astfel tot trebuie sa treaca 10 zile (daca nu ma insel 10 erau) pana va fi considerat vaccinat. Chiar si daca isi face in acea zi nu se va lua in considerare.

| Salontanul a răspuns (pentru emilllyya):

Asta este statul fascist! Daca nu faci cum zic ei poti sa mori. Ma mir ca nu ne pun steaua galbena ca la evrei!

| emilllyya a răspuns:

Cred ca isi poate face un test negativ inainte. (nu stiu sigur daca se accepta si in acest context, insa rezultatul de la un test rapid e valid 48 de ore (daca e negativ, desigur. Eventual isi poate face gratuit la o farmacie))