| DovleacTurbat a întrebat:

Salutare, in August, îmi expira buletinul, iar eu momentan mă aflu în străinătate și nu as vrea sa mă întorc acum sau peste 2-3 săptămâni pentru a-l reface.
Există vreo modalitate prin care "aș putea prelungi" valabilitatea actului de identitate sau ceva asemănător?
Și dacă da pentru cat timp?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate preschimba si prin intermediul Ambasadei Romaniei, un Consulat din tara in care te afli ori prin procura speciala.
Conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 14.(1) Actul de identitate se eliberează de către serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţă a persoanei fizice, pe baza cererii acesteia sau a reprezentantului său legal.
(2) Cetăţenii români cu domiciliul în România aflaţi temporar în străinătate pot depune cerere pentru eliberarea actului de identitate:
a) la misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din străinătate, în cazul în care, din motive obiective, nu se pot deplasa la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţă, cu excepţia cererii pentru eliberarea unei cărţi de identitate provizorii în condiţiile art. 20 alin. (1) lit. b)-d);
b) la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor, prin împuternicit, pe bază de procură specială autentificată la misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din ţara respectivă."

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Poti cere schimbarea de buletin prin ambasada daca nu vrei sa vii in tara.

| DovleacTurbat explică (pentru Wr3nch):

Salut, ambasada României din țară în care mă aflu eu?
Ai vreun link ceva de unde as putea sa mă informez exact?

| Wr3nch a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Https://www.jurnalemigrant.com/......-in-tara1/

Aici iti zice in mare ce si cum.

| MorcovMajestic a răspuns:

Acum 7 ani am imputernicit pe cineva din familie sa imi faca buletinul si sa mi-l trimita prin posta au umblat ei putin si eu la ambasada si gata cred ca inca se poate