| SilentQ a întrebat:

Am descoperit pe un site ca daca faci 300 de metanii ai voie sa faci o data malahie... Dar cum vine asta, adica daca faci metaniile acestea nu mai este pacat de ai facut?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Ai inteles gresit. Daca ai facut acest pacat si constientizezi ca este pacat si iti pare rau atunci te hotarasti sa nu il mai faci, trebuie sa tii post aspru(apa si paine) timp de 40 de zile si sa faci cate 300 de metanii pe zi si apoi o sa ti se ierte pacatul dar trebuie sa iti para cu adevarat rau si sa nu il mai faci.

| SilentQ explică (pentru SuNaM):

Exact,dar daca il faci o singura data si inainte de asta faci 300 de metanii, este pacat si dupa te lasi de el difinitiv?

| SilentQ explică (pentru SuNaM):

Dar daca faci 300 de metanii si apoi faci acest pacat, insa iti pare foarte rau, mai este pacat?

| sebi333 a răspuns (pentru SuNaM):

Nici vorba.E fals. Cum poate faptele bune sa-mi acopere faptele rele? Crezi ca daca unui criminal ii pare rau sau promite ca nu mai ucide e iertat? NICI VORBA! Dumnezeu e drept si va pedepsi pacatul.Fie platim noi in iad vesnic, fie Hristos la cruce. Detalii pe www.arfdm.pagix.ro ...cat despre faza cu mataniile sunt o falsitate si in Biblie nu gasesti niciunde asa ceva. Biblia se interpreteaza cu Biblia, nu cu ce zice x-ulescu sau y.

| SuNaM a răspuns (pentru SilentQ):

Dupa ce faci pacatul trebuie sa incepi cu canonul, nu inainte.Adica ai facut, iti pare rau si te decizi si incepi canonul.Adica nu e ceva preventiv!

| SuNaM a răspuns (pentru sebi333):

Nu dar prin aceasta nevionta se iarta.Ai auzit de Canon de spovedanie?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Acestea sunt inventii ale oamenilor, pentru ca in Biblie nu scrie asa ceva.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Eu stiam exact invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca tipul care a scris canonul avea o stare psihica pe putin ciudata. e ca si cum te-ai da cu capul de perete de 300 de ori.
la el era o eliminare a vinovatiei dar tu de fapt te dai cu capul de pereti fara sa stii de ce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da da! Exact asa e! Concluzia: Imbata-te, fa pe nebunu' cu toata lumea, violează, ucide, taie beregate fără numar(ca la manelisti), apoi fa metaniile astea de care spui tu, si vei ajunge direct in rai. Oh, stai! Raiul e locul cu ingerasi simpatici si norisori frumosi si chestii? Am gresit...de fapt voiam sa zic ca vei ajunge direct in iad.
Pe bune acum...e ca si cum ai spune ca daca plantezi monezi in pământ, ies copaci cu bancnote d-alea mari...pe bune?

| CrissBarbu a răspuns:

Salutare!
1. Presupun ca ai inteles gresit ce inseamna "Malahie".
2. Tu nu iti vei putea plătii niciodata pacatele, pentru ca "Plata păcatului este moartea...",
3. Degeaba tii post si faci mătănii, pentru ca "...dar darul fara plata al lui Dumnezeu este Isus Hristos, Domnul nostru", tu trebuie doar sa iti mărturisești pacatul, pentru ca altcineva a murit pentru tine, Isus Hristos, si sa te lasi de el. Daca ai incercat si nu poti, incearca cu post si rugaciune "Acest soi de draci nu iese decat cu post si rugăciune"(Isus).