| AZŞeEduardAZŞBorta a întrebat:

Am o întrebare care mă doare. Unde scrie în Biblie că se poate de pus brad în casă? Ce scrie în Biblie despre brad sau ceva legat de el? Vă rog frumos să răspundeţi, deoarece, sunt într-o dilemă aflînd şi văzînd că din biserica, unii slujbaşi au brad acasă împodobit frumos. Sunt într-o dilemă. Nu ştiu ce să mai cred. Sunt descurajat. Încotr-o ne îndreptăptăm?

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Daca nu consideri asta un pacat, de ce te doare, conform intrebarii? Si stai, minciuna nu e un pacat? Pai in cazul asta, multi parinti pacatuiesc, minind copii cu privire la existenta unui mos gras, imbracat in rosu, care imparte intr-o noapte cadouri copiilor cu viteza timpului probabil. Si parca e o sarbatoare dedicata lui Isus? Am nevoie sa vad relevanta intre Isus, un brad taiat, pus in casa, si umplut cu lumini si dulciuri in el si mos craciun. De fapt, de ce e mai cunoscuta sarbatoarea asta cu numele de Craciun, mascota fiind mos craciun? Personal cred ca e o sarbatoare comerciala, crestinii fiind mari fani ai sarbatorilor, pentru ca atunci nu ai voie sa muncesti, primesti liber de la servici, mananci mai bine ca de obicei, si gasesti ocazii de a bea in exces alcool cu prietenii. Ce s-ar face oamenii daca n-ar mai fi Pastele si Craciunul? Probabil nu ar mai fi internari in masa in spitale cu intoxicatii alimentare, cu persoane in stare de coma, nu si-ar mai face nimeni cadouri nimanui, nu s-ar mai intruni membrii familiei, etc. Oamenii cauta pretexte pentru toate astea, cauta motive, si gasesc. Repet, parerea mea personala, vreau un pic de respect pentru ea. Te-ai gandit vreodata de ce, intr-o vreme, Craciunul a fost interzis in cateva tari?

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Daca si o chestie ca asta "te doare", ce-o mai fi cu celelalte probleme cu adevarat spinoase, cu care orice om se mai confrunta uneori in viata? Presupun ca tu o duci numai in dureri cat e ziua de lunga. happy

| danay72 a răspuns:

Nu scrie nici unde despre brad în Biblie, este o tradiție pe care o țin oamenii. Crestinii adevărați respectă Biblia, nu tradiția.

| lpavel a răspuns:

Nu se mentioneaza asa ceva in biblie cum nu se mentioneaza si cu ce culoare sa-ti zugravesti casa! big grin

| martzian a răspuns:

Vă consumați în mod inutil. Bradul împodobit nu este un idol, nu ține de practica religioasă, ci este doar o decorațiune. Nimic mai mult! Atâta timp cât el nu este un obiect al închinării, împodobirea lui nu reprezintă un păcat și nici nu este interzisă. Renunțați la durere și învățați să vă bucurați de viață!

| VelaJohnny a răspuns:

Nu mentioneaza deloc bradul de craciun. Nu mentioneaza deloc craciunul, si nu face nici o referire la vreo sarbatoare in cinstea lui Isus ca s-a nascut. Nu mentioneaza data nasterii lui, si evident, pentru crestinii din secolul I nu erau relevante detaliile astea. Doar doi evanghelisti au vorbit despre nasterea lui Isus, din patru. Sarbatoarea asta a venit mai tarziu in existenta, si traditiile, cine stie din ce surse.

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102011451

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Craciunul si traditiile de craciun sunt furate dintr-o sarbatoare antica numita Yule cand, la fel, se impodobeau brazi, se puneau ghirlande pe pereti si se facea o gramada de mancare.
Dar nu, nu am vazut sa se zica ceva in biblie se brad sau ghirlande.

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns:

Pai ce are ma bradul? E spurcat bradul?
A facut Dumnezeu vreun lucru spurcat?

Pe tine te tulbura credinta ta, nu bradul.

Hai sa scoatem hartia igienica din baie, ca bunicii nostri se stergeau cu frunze.

| Idris a răspuns:

Ieremia, 10:2-4: "Aşa zice Domnul: "Nu deprindeţi căile neamurilor şi nu vă îngroziţi de semnele cerului, de care se îngrozesc neamurile; Că datinile neamurilor sunt deşertăciune: aceia taie un lemn din pădure şi mâinile meşterului îl lucrează cu toporul; Apoi îl îmbracă cu argint şi cu aur, îl întăresc cu cuie şi cu ciocanul, ca să nu se clatine. Aşa sunt dumnezeii neamurilor."

| AZŞeEduardAZŞBorta explică:

Un pom încărcat cu daruri nu este păcat — Părinţii nu trebuie să ia poziţie că un brad aşezat în biserică pentru bucuria copiilor la şcoala de Sabat este un păcat, deoarece aceasta poate fi o mare binecuvântare. Înaintea minţilor lor trebuie păstrată ideea de dăruire de obiecte pentru binefacere. Obiectivul acestor întruniri nu trebuie să fie numai amuzamentul. Deşi s-ar putea să fie unii care să transforme aceste ocazii în momente de neseriozitate şi nepăsare, minţile acestora neprimind impresiile divine, pentru alţii aceste ocazii se vor dovedi deosebit de benefice. Eu sunt pe deplin mulţumită că se pot inventa multe substituente nevinovate pentru multe întruniri care au efect demoralizator. 11The Review and Herald, 9 decembrie, 1884.

| milan9 a răspuns (pentru AZŞeEduardAZŞBorta):

Bradul nu face parte din invatatura Bisericii tot la fel cum florile mele ornamentale din balcon nu fac parte din invatatura crestina. Este insa un pacat sa ma bucur de aceste flori? NICIDECUM.
Convingerile conform carora crestinii nu au dreptul sa se bucure pentru Nasterea Domnului (cum fac asa-zisii "martori ai lui Iehova") sunt ABSURDE, STRANII, ANTICRESTINE, constituind dupa parerea mea forme de nebunie evidenta... sad

| AZŞeEduardAZŞBorta explică (pentru VelaJohnny):

Mă doare, deoarece, dacă deja pastori Adventişti, secretari de uniune are brad acasă şi chiar masteri în teologie Adventistă au brad acasă. Buneii mei nu au avut, pastorii de o seamă cu buneii mei şi mai tineri de 60 de ani nu au avut. Acuma atîtea de multe cărţi se tipăresc la Adventişti cun numele lui Ellen White că te încurci care carte este cea adevărată. La noi mai adaugă comentarii la cărţile ei şi mai schimbă unele cuvinte da spun că a scris Ellen White. în America, în Atlanta au adus deja moş crăciun în biserică şi crăciuniţă de anul nou. La vremea sfîrşitului va intra lumea în biserică, şi vor fi ca lumea membrii unii din biserică.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AZŞeEduardAZŞBorta):

Daca nu consideri asta un pacat, de ce te doare, conform intrebarii? Si stai, minciuna nu e un pacat? Pai in cazul asta, multi parinti pacatuiesc, minind copii cu privire la existenta unui mos gras, imbracat in rosu, care imparte intr-o noapte cadouri copiilor cu viteza timpului probabil. Si parca e o sarbatoare dedicata lui Isus? Am nevoie sa vad relevanta intre Isus, un brad taiat, pus in casa, si umplut cu lumini si dulciuri in el si mos craciun. De fapt, de ce e mai cunoscuta sarbatoarea asta cu numele de Craciun, mascota fiind mos craciun? Personal cred ca e o sarbatoare comerciala, crestinii fiind mari fani ai sarbatorilor, pentru ca atunci nu ai voie sa muncesti, primesti liber de la servici, mananci mai bine ca de obicei, si gasesti ocazii de a bea in exces alcool cu prietenii. Ce s-ar face oamenii daca n-ar mai fi Pastele si Craciunul? Probabil nu ar mai fi internari in masa in spitale cu intoxicatii alimentare, cu persoane in stare de coma, nu si-ar mai face nimeni cadouri nimanui, nu s-ar mai intruni membrii familiei, etc. Oamenii cauta pretexte pentru toate astea, cauta motive, si gasesc. Repet, parerea mea personala, vreau un pic de respect pentru ea. Te-ai gandit vreodata de ce, intr-o vreme, Craciunul a fost interzis in cateva tari?