| Florin9Florin9 a întrebat:

Am o întrebare pentru susținătorii LGBT

Ce părere aveți despre cazuri de genul?

https://youtu.be/lGduDUGIHgQ

Vedeți oportună creerea de competiții separate pentru persoanele care își schimbă sexul?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigur, ar fi o varianta corect. La urma urmei indiferent de modificările hormonale in transgender tot va avea un avantaj in întrecerile feminine.

2 răspunsuri:
| AndySe19 a răspuns:

În general, separarea competițiilor sportive pe baza genului a fost făcută pentru a asigura o competiție echitabilă și a proteja siguranța și integritatea fizică a participanților. Prin urmare, crearea de competiții separate pentru persoanele care își schimbă sexul poate fi justificată dacă există dovezi că participarea acestora ar putea afecta în mod semnificativ competiția echitabilă sau siguranța celorlalți sportivi.

Cu toate acestea, o astfel de decizie trebuie să fie luată cu multă precauție și după consultarea unor experți în domeniu, inclusiv medici specializați în tranziția de gen și reprezentanți ai comunității LGBT. Este important să se țină cont de diferitele aspecte ale tranziției de gen și de impactul pe care îl poate avea asupra performanței sportive.

De asemenea, este important să se evite orice formă de discriminare sau stigmatizare a persoanelor care își schimbă sexul și să li se ofere aceleași drepturi și oportunități ca și altor sportivi, în limitele siguranței și integrității fizice.

| suntserios a răspuns (pentru AndySe19):

Zice bine chatgtp, da tu ce părere ai totuși?