| cata2387 a întrebat:

Am probleme cu ochii,si tot ma uitam pe internet la miuni Dumnezeiesti, la tot felul de manastiri si de biserici.
Chiar exista asa ceva?
Cine a auzit sau stie cu exactitate...nu auzite de la unu la altu, sau gasite pe net cu pocaiti mincinosi etc
Prezentati-mi va rog o lista de manastiri si cum se pregateste un bolnav inainte sa se duca la asa numit loc de vindecare

14 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Biserica este numita indirect de catre Mantuitorul Hristos a fi "spital" -loc al vindecarii celor bolnavi - referindu-se metaforic la vindecarea SUFLETULUI, vnidecarea de pacate, eliberarea de pacat si de orice forma a raului.

Insa, tinand cont ca vindecarea trupului are drept cauza principala de cele mai multe ori "boala" sufletului, pacatul sub multiplele sale forme (lacomie, ignoranta, deprimare, stres, etc...) vindecarea sufletului va atrage dupa sine si o vindecare a sufletului happy

Miile de minuni savarsite prin rugaciuni direct si indirect (alaturi de sfinti) catre Dumnezeu ne dovedesc faptul ca si minunile ne sunt intotdeauna disponibile happy
O zi buna!

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

"vindecarea sufletului va atrage dupa sine si o vindecare a sufletului", a trupului. Deci cei care merg la spital sunt fie necredinciosi, fie au inteles ca dumnezeu nu exista. Apropo, oare de ce nu vrea dumnezeu sa vindece sida, autismul, sindromul down?

| milan9 a răspuns:

Rugăciunile către Dumnezeu nu se pot confunda cu nimic altceva, şi nici înlocui. Dar alături de acestea, eficiente sunt şi rugăciunile prin care cerem mijlocirea (intermedierea) sfinţilor înaintea lui Dumnezeu.

Când ne adresăm sfinţilor nu facem altceva decât să-i luăm rugători alături de noi către Dumnezeu, DUPĂ CUVÂNTUL SCRIPTURII:

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Din (ne)fericire, DEGEABA te rogi la sfinti sau ingeri. Si cand erau sfintii pe pamant, ei i-au refuzat pe cei care voiau sa li se inchine.Da, ei sunt vii, dar Biblia spune clar ca se odihnesc. Nu stau la comanda noastra sa ne rezolve problemele. Este un singur Mijlocitor intre Dumnezeu si om. Versetele se refera la sfinti cand erau in viata. "rugaciunile sfintilor"se refera la sfintii cei pe placul Domnului, indiferent de vremea lor, deci si cei de acum.

| milan9 a răspuns:

Minunile facute prin rugaciuni, direct si indirect (alaturi de sfinti) catre Dumnezeu sunt posibile dar ele depind in mare masura de credinta si de impacarea noastra cu Dumnezeu:

"Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de moabiţi. Dar iată, odată când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi speriindu-se au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT şi s-a sculat pe picioarele sale" ( IV.Regi13,20-22).

| milan9 a răspuns:

Când ne adresăm sfinţilor nu facem altceva decât să-i luăm rugători alături de noi către Dumnezeu, DUPĂ CUVÂNTUL SCRIPTURII:

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa 8, 3-4)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov).

| milan9 a răspuns:

Sfinţilor li se acordă "CINSTIRE" şi nu inchinare (nu divinizare).

Deşi cinstirea sfinţilor este numită uneori "închinare", asta nu este decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că ne înclinăm în sute de moduri diferite, spre arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Ciudat ca (re)spui asta. Fiindca am auzit de multe rugaciuni catre sfinti. Stii ce, voi citi direct comentariul tau de mai sus, nu te mai obosi sa il scrii. happy

| sublime89 a răspuns:

Nu vreau sa fiu eu cel care te dezamageste, dar cred ca totusi e mai bine decat sa-ti faci mari sperante ca te vei vindeca miraculos, si apoi sa vezi ca nu s-a intamplat nimic. Cred ca si mai dezamagit ai fi apoi. Eu chiar te sfatuiesc sa mergi, ca sa convingi singur ca nu exista miracole. Ele reprezinta doar o speranta desarta a omului. Tratamentul in cazul tau ar trebui sa fie unul medical, si sper ca mai ai posibilitatea asta. E singura metoda care functioneaza, cu conditia ca boala sa fie tratabila in prezent.

| Wøodenpints a răspuns:

Eu cred că dacă te speli în fiecare dimineață cu ceai din moaște pe ochi, încet încet îți va reveni vederea.
Merită încercat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa afli mai intai daca iti este permis sa te vindeci.
Apoi exista mai multe modalitati.
Cand o sa fii pregatit o sa auzi de ele.

| pet555 a răspuns:

Dar totusi, scopul Lui principal este vindecarea sufletului, nicaieri nu ne promite ca ne va scuti de boli. Daca El face o minune, o va face de oriunde, nu neaparat dintr-un loc superfantastic. happy Nu e ca si cum manastirile tin loc de spital si toata lumea merge acolo cand e bolnav, ca e mai ieftin. Nu de asta te vindeci, ca ai mers acolo. Cred in minuni, dar nu cred ca niste oase sau manastiri vor face minuni.
Totusi, sunt curios. Oamenii care au lesinat in pelerinaje de ce au fost dusi de salvare? Doar erau acolo moastele sfantului respectiv. Cred ca se putea face loc prin multime pana acolo.
E ca un efect de placebo. Oamenii care spun ca au vazut minuni...nu stiu cat e de adevarat, dar putea fi orice. E valabil pentru toate religiile si cultele ca nu toate minunile sunt de la Dumnezeu.
Nu scrie in Biblie sa ne rugam la sfinti sau sa mergem in pelerinaje. Chiar dimpotriva, stim sa ne rugam doar lui Dumnezeu ca doar El a facut si va face minuni.

| DeusCorrupti a răspuns:

Doar stiinta si medicina te pot ajuta la probleme.

| dogee92 a răspuns:

Hm, interesanta intrebare. Vreau sa iti spun ca asemenea locuri nu sunt o conditie obligatorie pentru ca cineva sa fie vindecatwinking.
"Pregatirea" o face fiecare in parte atunci cand il accepta pe Isus ca Mantuitor personal happy. Atunci cand esti convins ca cel mai bine e de partea Lui, pentru totdeauna!
Poti incepe rugandu-te.Nu rugaciuni din carti, nu rugaciuni invatate pe de rost ci cuvinte din inima ta. Considera pe Isus un prieten happy.
Personal cred in minuni! happy