| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu si eu o curiozitate cum se face ca uni ateii provin din familii penticostale, pocaite? dau voturi

30 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Fac parte din categoria oamenilor cu voinţă puternică, aceştia niciodată nu vor accepta bazaconiile religioase.

| morningstar a răspuns:

Este dovada ca familiile de credinciosi nu forteaza copiii lor sa urmeze o anumita religie, asa cum se crede. Fiecare om are dreptul sa aleaga la un moment dat.
Ateii nu vin doar din familiile de penticostali, vin din familii de orice religie. Pana acum nu am intalnit niciun ateu care sa provina dintr-o astfel de familie, or exista, dar nu cred ca sunt multi.

| Shaoran a răspuns:

Dai un search pe youtube si o sa intelegi.
Penticostalii peste jumate sunt posedati.

| hereo a răspuns (pentru Shaoran):

Da stiu clip-urile alea facute in batjocura. ai fost tu in bisricile din Romania si ai vazut asta? vorbiti ca sa nu taceti voi si paganii. apropo care e diferenta intre traditiile si ritualurile voastre si ale paganilor? ma refer la ortodocsi

| Shaoran a răspuns (pentru hereo):

Au, piei satano. Cu tine nu mi-e permis sa vorbesc caci scris e "sa nu vorbesti cu paganii"

| hereo a răspuns (pentru Shaoran):

Ia uite cine vorbeste de posedati, tocmai ti-ai dat arama pe fata rolling on the floor Ma intreb De ce? pai nu trebuie sa intorci si paganii la dreapta credinta? asa te invata dumnezeul tau sa ma intorci? da raspunde doar la intrebare : care e diferenta intre traditiile si ritualurile voastre si ale paganilor? si te las in pace

| Shaoran a răspuns (pentru hereo):

Sensism.wordpress.com Cerceteaza aci o leaca.
Fiecare are baza apostolica, dar din nou iti spun, nu mi-e ingaduit sa vorbesc cu sectarii.

| hereo a răspuns (pentru Shaoran):

Daca intru acolo vad numai asemanari eu voiam sa vad deosebiri rolling on the floor

| AlexCrb a răspuns:

Mno... eu consider ca prea putin conteaza familia din care provin ci conteaza ce au in cap. Spre exemplu eu: strabunicul meu a fost preot, am fost integrat in biserica de mic si chiar aveam un "rang" in biserica (n-am chef sa explic). Vecinul meu cu care ma cunosc de cand ma stiu este preot. Cum se face ca eu am ajuns de la ce eram la situatia din prezent? Si ortodocsii sunt mai fanatici si ca penticostalii.

| hereo a răspuns:

Care unii sunt 2-3, daca is si aia, restul vin din fam. de ortodocsi si catolici.tu te-ai nascut in familie de catolici si de aia ii ataci pe altii.iar aia 2-3 sunt asa datorita anturajului.

| anonim_4396 explică (pentru hereo):

Tata e ateu, mama e penticostala, de mic am fost botezat catolic scopul sa nu fim diferiti in Germania eu si soramea, prima oara botezat ortodox in timpul revolutiei, eu nu atac eu ma exprim sincer nu vreau sa atac pe nimeni imi exprim gandurile parca aia inseamna TPU nu? si eu am fost la pocaiti cantecele imi plac dar predica lor e prea sf

| hereo a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo tie. da nu minti ca ataci pocaitii nu fii ipocrit.pe mine nu ma deranjeaza asta ca eu nu ma simt in ce zici tu, dar macar fii sincer scopul TPU nu inseamna sa iti ataci semenii

| anonim_4396 explică (pentru hereo):

Scopul meu este sa imi exprim gandirea pe pamant si daca pot influenta o persoana sa devina atee numi pare rau din contra, acum vei scrie ca fac propaganda atee nu-i asa? n-am nimic cu pocaiti neau ajutat foarte mult fara sa ne ceara ceva in scimb

| hereo a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi? atunci de ce ii arati cu degetul si ii pui in umbra? crezi ca celelalte religii sunt mai bune? de exemplu ce parere ai de ortodocsii, de sarbatorile, traditile lor?

| anonim_4396 explică (pentru hereo):

Urasc ipocrizia, am fost la o predica in care spunea ca ei aduna bogati in cer, dar ei au masinii, vile de ce au nevoie de ele? ei spun ca nu iubesc banul dar de ce au nevoie de el? de ce fetele pocaite majoritatea se casatoresc cu bogati desigur ca am dovezi vrei poze cu vilele pastorilor? si ce masinii au? cred ca religia e o otrava pentru omenire oare care ar fi ea, pai nasterea lui isus mai nou e mos craciun, invierea e iepurasul vezi nici ei numai i cred

| hereo a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt oameni si oameni vezi tu in zilele din urma oamenii vor fi mai iubitori de bani decat de Dumnezeu. poate nu ai cunoscut oamenii cu adevarat pocaiti,eu i-am cunoscut si iti spun cu mana pe inima ca nu sunt asa cum ai zis tu aici sunt fete pocaite care nu sunt asa, crede; ma, sunt foarte putini, dar sunt.

| hereo a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa-ti spun o chestie.stiu o fata pocaita, care s-a maritat cu unul tot pocait si sa stii ca baiatu ala nu are nici vila nici masina, dar sunt impreuna de vreo 4 ani si sunt f fericiti si implinitit, deci?

| anonim_4396 explică (pentru hereo):

Se mai intampla si de astea rar dar se intampla, esti fata?

| anonim_4396 explică (pentru hereo):

Eu nu cred ca va veni vreo apocalipsa vreodata, omul a fost innebunit pentru ban pentru ce e singura cale spre a stapani si a avea controlu si isi asigura supravetuirea, adaptarea la mediu

| hereo a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodata nu spune niciodata. vom trai si vom vedea asa e mai corect nu crezi?

| anonim_4396 explică (pentru hereo):

Eu nu cred pana nu vad si sincer nu sunt misogin nu cred ca exista femeie care sa iubeasca barbatul si nu banii lui, stiu vad atatea exemple dar daca nu mi se intampla mie sunt septic in continuare

| hereo a răspuns (pentru anonim_4396):

E,vezi aici intervine Dumnezeu. pana nu te intorci la Dumnezeu nici nu o sa ti se intample vreodata asta. pentru ca fetele astea au legatura ca Dumnezeu,cele care iubesc banii au alte legaturi, intelegi tu.
da eu la citatul ala ma refeream la apocalipsa, nu la fete.

| anonim_4396 explică (pentru hereo):

Tu esti penticostala? isi arat pers care il iubesc pe dumnezeu si banul cate vrei tu incapand de la vatican pana la popa, pastorul din orasul tau

| hereo a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii aia il iubesc pe Dumnezeu cu buzele,dar inima lor e departe de El,pastorul din orasul meu are un amarat de apartament,intr-un cartier mic, la marginea orasului si o masina modesta pentru a se deplasa, deci nu l-ai nimerit.de ar fi toti oamenii cum e pastoru din orasu meu jos palaria.

| anonim_4396 explică (pentru hereo):

Bravo lui

| Wolfszeitt a răspuns:

Gândeşte-te că majoritatea populaţiei "se naşte" creştină, dar au dreptul să îşi schimbe religia. Dacă provii dintr-o anumită familie nu înseamnă neaparat că ai aceeaşi gândire şi acelaşi mod de a privi lucrurile ca membrii acesteia.

| anonim_4396 explică (pentru Wolfszeitt):

Corect

| adisuper a răspuns:

Este foarte simplu.Sau informat din mai multe surse din afara familiei,au trecut de aşa numita ˘spălare pe creier^. Toţi oameni au capacitatea de a gandi, să îşi creeze propriile lor idei şi principi, diferite de cele învăţate în familie.

| anonim_4396 explică (pentru adisuper):

Esti pe calea cea buna gandesti

| Wolf_Dark_1991 a răspuns:

Acei "unii" pot deveni atei din pocaiti din instinctul de rebeliune sau pur si simplu atunci cand sunt bombardati cu "povesti nemuritoare" cu dumnezo' li se aprinde un beculet in cap si isi dau seama ca sunt doar povesti, sunt multi factori in joc.