| CandyTetris a întrebat:

Am vazut o intrebare de la cineva si mi-a trezit o curiozitate. Voi de ce sunteti crestini sau atei sau agnostici sau anything else. Ce v-a determinat sa ziceti "vreau/e logic sa cred lucrul asta"? ..Si daca ati vrea sa-mi ziceti si varsta d-vs, ar fi superbig grin.

Daca raspunusul pe care urmeaza sa-l scrieti e ceva de genul "Dumnezeu e peste tot, il vezi in natura", "E evident ca nu exista Dumnezeu pentru oricine stie putina stiinta" sau "Ateii/Crestinii sunt idioti, creiere spalate s. a." va rog sincer scutiti-ma. Vreau argumente, rationalizari pentru propria credinta nu insulte si afirmatii fara nici un fel de baza.

21 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Eu nu am o religie propriu-zisa, iau din fiecare conceptie logica anumite elemente, din ateism, agnosticism, panteism si deism. Pur si simplu, existenta unei Creaturi care sa fi creat lumea, si care sa intervina in vietile noastre este imposibila.Nu mai zic de Dumnezeul biblic, care e o zeitate scandaloasa, ce nu poate coexista cu oamenii, ca ne-ar fi omorat de mult, daca ar fi existat. Zeii sunt povesti pentru oameni mediocri, ce vor neaparat sa creada in anumite creaturi, nu in niste idei/conceptii sanatoase. Un zeu nu isi are locul, atat timp cat oamenii exista, si cat timp Universul e atat de vast; un zeu nu ar fi avut cunostinta necesara pentru a crea un Univers ce este, dovedit, in expansiune, sa nu mai zic de Multivers sau universuri paralele.Chiar daca ar parea peste puterea noastra de intelegere, ideea inexistentei unei creaturi ce a creat Universul, ar trebui imbratisat de toti cei ce gandesc cat de cat.

Apache
| Apache a răspuns:

Eu personal sunt agnostic...
Personal cred ca exista o forta suprema peste puterea noastra de intelegere care a creat totul!
Din nimic nu poate sa se creeze ceva...big-bangul, stiinta, evolutia ..toate trebuiau sa porneasca de la un punct, un punct pe care inca nu il putem cataloga ..si nu il putem intelege
Dar e o diferenta intre a crede ca poate lumea are forte peste puterea noastra de intelegere. ..si alta este sa crezi in propriile divinitati, si sa iti imparti religiile in 1000 de categorii diferite, toate provenite de la acelasi punct. ..si cu aceleasi conceptii si povesti invechite!
Problema relgiei este ca avea noima acum 2000 de ani... daca ar fi in ton cu zilele noastre, si ar aborda un caracter mai mult simbolic...nu ar fi probleme!
Dar religia si stiinta se bat cap in cap de pomana!
Stiinta e concreta, religia e simbolica.
asta e tot adevarul...
Daca religia ar renunta sa creada ca ea detine adevarul suprem. ..si doar ar recunoaste ca poate exista ceva acolo, dar nu stim sigur...atunci totul ar fi perfect!
pana atunci insa o sa existe mereu controverese si discutii contradictorii

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Apache):

Ai auzit de ateismul negativ?

| Apache a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Da...agnostic, ateism negativ
...etc ideea ramane aceeasi

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Apache):

Da asa e am crezut ca nu ai auzit atunci de ce te declari agnostic?

| Apache a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Sincer....mare diferenta nici nu e
conteaza cum gandesti..nu unde te clasezi!
Nici nu stiu unde ma clasez sincer.....stiu doar ce gandesc, atat

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Apache):

Te inteleg nu vreau sa te conving de ceva, sunt curios observ ca multi agnosticii asociaza ateismul cu cel puternic si uita de cel slab negativ e clar ca conteaza cum gandesti dar e important sa stii ce e esti de fapt din cate am auzit agnosticii nu trag concluzii nici ateii negativii nu trag devinitive si provizorii

| barbattttt a răspuns:

Eu, sunt crestin pentru ca am gasit adevaratul sens al vieti...atunci cand nu Il cunosti pe Dumnezeu si El nu este in inima ta, omul incearca sa-si umple inima cu toate lucrurile pamantesti:bani, femei etc.; dar atunci cand Dumnezeu este in inima ta nu mai ai nevoie decat de El. Un verset spune "Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui, si toata lucrurile vi se vor da pe deasupra."Mat:6, 33...

| Rapplex a răspuns:

Ce sunt?: Ateu(pozitiv)
Motiv: Creierul(Un pic de ratiune nu strica niciodata)
Dovezi: Stiinta(Aristarh-a dovedit ca Pamantul nu este centrul Universului, dar nu a fost bagat in seama; Galileo Galilei-A dovedit din nou ca perceptia bisericii e gresita si ca Pamantul nu e centrul Universului; Darwin-desi era credincios, si-a schimbat parerea cand a descoperit fosile intr-o calatorie, zicand apoi ca teoria evolutionista este cea corecta; Einstein-spunea ca religia este punctul slab al omenirii, de asemenea, a facut descoperiri importante in lumea stiintei; Big-Bangul este dovedit stiintific; Stephen Hawkings-e cel mai destept om al momentului, a facut descoperiri importante si sustine teoria evolutionista, aducand argumente in ceea ce priveste aparitia Universului.
Altele: Wake up!

| Inferno a răspuns:

Momentan nu cred nimic. Nu cred ca exista nu cred ca nu exista. Sunt in faza de cercetare. Iar la sfarsit vreau sa fiu 100% sigur de acel lucru. Nu vreau sa spun : "nu cred ca exista Dumnezeu"/"cred ca exista Dumnezeu" vreau sa spun: "nu exista Dumnezeu"/"exista Dumnezeu". Cand spui ca tu crezi ceva inseamna ca nu esti 100% sigur. Cat despre varsta, nu am timp sa tastez asa multe zerouri aici.

| Holocaust a răspuns:

N-am crezut niciodată 100% în D-zeu.De fapt, nici nu prea eram interesată de domeniul asta al bisericii, cu 'enşpe mii de religii.Nici teoria evoluţionismului, nici cea a creaţionismului nu au toate paginile scrise. încă mai au lipsuri, zic eu.Am aflat că indivizii cu o mentalitate de genu' se numesc agnostici, şi iată-mă. Acum sunt şi eu printre ei.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Holocaust):

De ateismul negativ ai auzit?

Răspuns utilizator avertizat
| Holocaust a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Da. Şi ce-i cu asta?

| muffy1 a răspuns:

Am 25 de ani, si cred ca nu am mai crezut in zei de cand aveam 11 sau 12 ani.
motivul e simplu, ar trebui sa fiu idiot sa cred in potop global, in adam si eva, pamantul are 6000 de ani si a fost creat in 7 zile etc.
si daca multe lucruri di nastea in biblie sunt false, te face sa te intrebi daca nu cumva e doar o carte de pilde si nimic nu e adevarat in ea. si in momentul cand mi-am pus intrebarea asta de nu cumva e toata falsa si nu doar parti din ea a disparut credinta. continui, si mereu am continuat sa accept posibilitatea ca poate exista zei, eu nu cred, dar, cine stie, nu putem dovedi ca nu exista asadar, cand o sa mor o sa vad de ma insel sau nu.

| daydreamer a răspuns:

Sincer, cred ca toti cred acelasi lucru despre religia lor, cum cred si eu. La mine parintii mei sunt crestini si am fost dusa de mica la biserica, desi ei nu merg acolo. La scoala invatam religia crestina si dat fiindca sunt inconjurata de oameni care il iubesc pe Dumnezeu, cred si eu in El. E o chestie care tine mai mult de "cei 7 ani de acasa". (15 ani)

| spookydrums a răspuns:

Un prieten de-al meu avea o vorba, care mi se pare cat se poate de adevarata: "Fiecare din toate aceste religii nu sunt decat simple moduri de a privi moartea mai usor, de a ne impaca cu ea". Fiecare isi creeaza propria "religie" (mai mult sau mai putin), interpretata in felul personal. Dar cam totul se rezuma la acelasi lucru: cum privim noi moartea. Unii spera la o viata de apoi, altii cred in reincarnare, in timp ce unii apreciaza viata la o intensitate mai mare, considerand ca nu au decat una. Nici nu mai conteaza care dintre ele este adevarata, atata timp cat il ajuta pe individ sa traiasca in pace si sa evolueze pe toate planurile. Din pura curiozitate te intreb, tu ce religie ai? happy

| CandyTetris explică (pentru spookydrums):

Nice insight... E placut sa mai vezi cate-o minte luminata pe-aici.tongue
First of all: Religia mea a pornit din nevoia de a simti ca nu sunt singura impotriva realitatii. Exact cum ai zis mai sus, si religia mea e o interpretare personala: in mare parte a Dumnezeului crestin ca un Dumnezeu al binelui care promoveaza tot ce e corect si sanatos.Intr-adevar e menita sa ma ajute sa traiesc in pace si sa evoluez, insa in cazul meu insa nu are nimic de-a face cu moartea, sunt foarte constienta de cat de putine lucruri stiu si de-asta necunoscutul/moartea nu ma inspaimanta.happy
S-ar putea sa para naiva intrebarea mea dupa toata explicatia ta, anyhow... Mi-ai explicat ce e in viziunea ta religia, nu mi-ai spus insa daca sau ce religie ai tu?big grin

| ateuNEGATIV a răspuns:

Teoria evolutiei demonstrata stiintific, teoria big bang demonstrata stiintific, mitologiile omenirii dorinta omului de a explica natura prin zeii, am ajuns ateu negativ nu sunt convins 100 la suta ca nu exista pentru ca teoriile sunt provizorii nu definitive ma refer la cunostinte