| AvalohAlyn a întrebat:

As vrea sa citesc Biblia macar Evanghiile, Noul Testament dar mă gândesc că e foarte veche cartea și depășită și chiar nu as vrea sa devin un fanatic religios, vream sa citesc din curiozitate.Voi ce ziceți, mai are rost să citești Biblia în ziua de azi când totul s-a modernizat și tehnologia a avansat și a atins cote mari? Voi ați citit?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia este o carte veche fiindca EA se adreseaza omenirii in mare parte cu rolul de a schimba starea deplorabila a oamenilor si a le face cunoscut ROLUL EI in lume. Biblia se mai poate numi si PASAPORT pentru Viata Vesnica, esti interesat (a) citesti si te conformezi, nu esti interesat (a) o faci o carte veche si depasita dar sa nu uit si sa le amintesc tuturor 'desteptilor" ce bantuie pe aici ca Biblia NU este o carte ci sunt 57de carti legate impreuna.

| ania a răspuns:

Eu o recitesc mereu.E cartea de căpătâi a vieții mele.Convingerea mea e că aceasta e cartea Creatorului nu devine irelevantă niciodată, da e o carte periculoasă, chiar poți deveni obsedat de Dumnezeu

| Catrice a răspuns:

... parca ziceai ca o citești acum câteva luni

| Celcestietot a răspuns:

Fanaticii religiosi nu sunt virusi. Lumea s-a schimbat, dar asta nu inseamna ca din toate punctele de vedere este buna. Ce, ceva nou inseamna ca este si bun? Cand ma va bate pe mine cineva in argumente cu privire la creatie, atunci sa spui ca fanaticii religiosi sunt ceva rau.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Care tehnologie este mai perfecta, cea prin care se studiază creația, sau cea prin care s-a creat totul, inclusiv omul? Daca sunt atât de pricepuți "oamenii de știință" de ce nu crează un satelit natural al pământului si nu doar sateliți artificiali care depind de om ca sa funcționeze. Niciodată știință nu va înlocui pe Dumnezeu in nici un domeniu. Si va veni vremea când tot omul il va vedea pe Dumnezeu si va da socoteala de tot ce a făcut cat a trăit in trup. Nu te lăsa influentat de nimeni. Citește Biblia si vei constata singur daca e de încredere sau nu, daca mai e actuala sau nu. Cat despre mine, eu cred ca ea este Cuvântul lui Dumnezeu.

| ancaval a răspuns:

Păi citește, dacă ești curios. Și ce dacă tehnologia a avansat? Ce legătură are?

| Algo098 a răspuns:

E o carte scrisa cu intentia vadita de a insela. E o poveste ce contine lucruri neadevarate. E o pierdere de timp sa o citesti daca nu vrei sa lucrezi in domeniu sau daca nu vrei sa te amagesti singur. Dupa asa o lectura, ori reusesti sa te mentii ancorat in realitate, ori ajungi sa crezi adevarate o buna parte din fanteziile din acea carte.

| Algo098 a răspuns:

Timpul e pretios. A pierde timpul citind povesti nu e cel mai eficient mod de a folosi timpul.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, nimic nu e nou sub soare, doar denumirea s-a schimbat. Cancer, in antichitate se numea Rac.
Pofta ochilor, pofta trupului, a mintii, lacomia, violenta, dragostea, indurarea, prostia, intelepciunea, unde vezi vreo schimbare?
Daca vei citi scrierile filozofilor vechi iti spun sincer, 100% ti se va parea ca a scris acele lucruri acum o saptamana, Platon spre exemplu, citeste-l, vei fi surprins.
Biblia este mai actuala decat crezi, si va fi, in veci.
Nu este doar o carte de conduita, si revelatia Lui Dumnezeu lasata oamenilor, si Dumnezeu nu se schimba niciodata, cum e in biblie, asa e si azi.
Dar biblia este si o carte profetica ''Veti auzi despre razboaie si vesti de razboaie, vor fi incendii de paduri si cutremuri mari de pamant, dar nu atunci va veni sfarsitul, este doar inceputul''
Nu vad cum o carte ar fi mai actuala, decat una care prezice lucruri care inca nu s-au intamplat.
Citeste noul testament, nu vei regreta.

| GicaGigekGica a răspuns:

Cand vad toti acesti anonimi pe TPU care isi bat joc de Biblie, de Dumnezeu si de sangele lui Isus Hristos imi dau seama ca Satana are putere mare.
Un crestin adevarat nu ar fi torturat niciodata pe nimeni, Biblia asta ne invata. Astia care au torturat si-au luat pelerina de crestin dar sunt la fel de pacatosi ca un pagan.
Eu nu sunt de acord cu nici o religie, trebuie sa avem o relatie cu Dumnezeu. Biblia e ghidul care te conduce spre neprihanire. Nu au rost discutiile astea de pe TPU caci venirea Domnului e aproape, se implinesc profetiile!

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Biblia era depășită încă de când a apărut, doar că păgânii erau torturați până la moarte dacă refuzau să creadă aberațiile scrise în ea.