| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna, blestemul de mama se materializează? Dau funda ((((((

27 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, biete superstitii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam da. Dar pentru asta trebuie îndeplinite condițiile ca și tu și ea să credeți asta. Dacă nu, nu.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

NU. Absolut deloc. Scrie in cartea Proverbe, Vechiul Testament, ca, dupa cum vrabia sare din loc in loc si nu se poate aseza, asa nu se prinde blestemul neintemeiat. Iar blestemarea unui copil, evident, e neintemeiata, el nu are ce sa faca asa de grav si in cunostinta de cauza. Deci, blestemul asta nu va fi eficace. Renunta la ideile astea negative, caci iti fac rau. Iti urez succes!

| minrest a răspuns:

Andreea, cred ca ti-am dat sfaturi bune mereu; vezi ca iti dau cerere prietenie ca sa imi apara intrebarile tale. Seara buna!

| Holiday a răspuns:

De multe ori da. In sensul ca, daca mata-i proasta si tu esti la fel. Nu zic de situatia ta, la modul general. Dar nu e neaparat o regula.

| Andreeaioan115 explică (pentru Holiday):

Adica voi avea ghinion in dragoste? Cam așa?

| Holiday a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu bre, dar din cauza prostiei cu "blestemele" o sa fii stresata degeaba. Iar un om stresat, are sanse mai mari sa comita greseli. Nu mai vorbim ca, orice ti se intampla nasol, vei pune pe seama blestemelor maica-tii, in loc sa identifici cauza reala si s-o elimini.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu exista blesteme, doar superstitii.

| halogen001 a răspuns:

Toate blestemele sunt fantezii cu valoare zero.

| Yuoia a răspuns:

Din ce am citit, se spune ca este singurul blestem pe care nici preotii nu-l pot desface. Insa pentru acea mama ce-si blestema copilul, si Talpa Iadului este prea buna.

| Andreeaioan115 explică (pentru Yuoia):

Adica e gata cu mine?

| Andreeaioan115 explică (pentru Yuoia):

Și ce anume mi se poate intampla?

| Darkmagic a răspuns:

Am sa dezvolt putin ce ti-a spus Sadrian46 pentru o mai buna intelegere.
Gandurile negative (ale tale sau ale altcuiva pentru tine) te pot afecta si influenta, la fel si gandurile pozitive.
Daca le lasi sa o faca, o vor face, in modul identic in care o fac si efectul Placebo si opusul lui, efectul Nocebo.
Cei care l-au luat pe "NU" in brate si il tin atat de strans...sunt un pic neinformati cu privire la cele doua efecte si la ce poate face psihicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blestem pe blestem se anulează, da?
Blestem sa nu se întâmple cum a zis mama ta!
Gata, s-a făcut, și la mine se lipește mai repede blestemul daca sunt credincios(cred cu tărie acest lucru)
Te simti acum mai binecuvântată?
Dacă s-ar mai gasi unii sa blesteme cum am blestemat eu ar fi o lume mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai supărat-o pe mama ta atât de tare incât să te blesteme, nu-i bine, nu-i bine.
Cere iertare si impacati-va!
Mai ales ca ea putea sa te avorteze dar a ales sa te nasca.
Dumnezeu vrea cu orice pret sa ne respectam parintii si sa nu-i suparam.

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca as putea rămâne singura, fără familie din cauza aceasta?

| doctorandus a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Daca ramai singura nu e din cauza blestemului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Doctorandus vrea să zică că te primește la el acasă ca să scapi de blestem.

Cere-ti iertare daca i-ai gresit, si ai scapat si de doctor, si de mine si de gândurile tale de la necuratu'.
Fa asta maine dim la o cafea.
Noapte buna!

Răspuns utilizator avertizat
| rapandula a răspuns:

Blestemul nu, prostia da. Continua sa crezi in povesti babesti si ai sa vezi unde te duce viata. Sunt sigur ca nu ai o parere buna despre gandirea batranilor dar vad ca tu o practici, pui la suflet ce vezi si auzi din partea lor. Ai picat testul deocamdata. Fi mai puternica psihic, documenteaza-te corect si ai sa vezi ca vei avea mereu contra-argument si un sentiment de siguranta pentru ca vei stii ce ai de facut. Stiinta este solutia, mananc-o pe paine, iar totul va capata un sens, o definitie si o explicatie logica si dovedita, conspirationistii si persoanepe neinformate nereusind sa te mai influenteze cu afirmatii false sau cu situatii de genul.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Dacă nu ești sub protecția lui Hristos, ești vulnerabilă oricărui blestem
Cum exista binecuvântarea Domnului așa e și cu blestemul
Roagă-te și pocăiește-te

| LastBlackNight a răspuns:

Nu,lol

| Alice270246 a răspuns:

Blestemul de părinți este cel mai groaznic. Nu te speria dacă cumva ți s-a întâmplat chestia asta. Dacă te vei ruga cu credință, Dumnezeu nu va lăsa să te atingă niciun blestem.

| Andreeaioan115 explică (pentru Alice270246):

Sigur? Frica mea sa nu rămân singura toată viața (( oare va fi posibil sa se întâmple asta?

| OniChan666 a răspuns:

Blestemul are putere asupra ta doar daca tu ii dai voie sa aiba.winking