| Andry01 a întrebat:

O curiozitate: oare preotii chiar citesc pomelnicele pentru acatiste timp de 40 de zile sau ce se intampla cu ele? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

"...şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." Iacov 5, 16 Oare nu asta se intampla si in cazul pomelnicelor?

De ce desfiintezi ceea ce nu-ti convine?

Cu ce simt de IRESPONSABILITATE te angajezi tu sa desfiintezi rugaciunea pentru semeni.
Rugaciunea recomandata direct de Dumnezeu in Evanghelie.

Vezi, Mircea, ca devii progresiv un emisar al diavolului, doar... pentru satisfactia de a lovi in ceea ce nu reusesti sa intelegi... sad

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mircea08 este sectanct, le citeste o data, tu crezi ca are timp de asa ceva, se arunca la gunoi

| Mircea08 a răspuns:

Oricum nu conteaza daca le citesc sau nu. Dar sa presupunem ca le citesc - ce crezi ca se intampla?
Singurele informatii pe care le avem de la Dumnezeu sunt scrise TOATE in Biblie. Nu mai exista nici o carte INSUFLATA DE DUMNEZEU. Evanghelia este invatatura lui Iisus, singura invatatura a crestinilor si asta deoarece singurul invatator este Iisus
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)
In Evanghelie nu scrie NIMIC despre pomelnice sau acatiste, iar asta inseamna ca aceste practici nu ii intereseaza pe crestini. Ele sunt practicate de religiile sau sectele care au o alta invatatura, nu cea crestina (repet - singura invatatura pentru crestini este Evanghelia, si singurul invatator Iisus Hristos. Restul conteaza doar pentru cei care au alte invataturi, deci nu sunt crestini )

| Mircea08 a răspuns (pentru milan9):

Am scris ceva gresit? Ce?

| milan9 a răspuns (pentru Mircea08):

"...şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." Iacov 5, 16 Oare nu asta se intampla si in cazul pomelnicelor?

De ce desfiintezi ceea ce nu-ti convine?

Cu ce simt de IRESPONSABILITATE te angajezi tu sa desfiintezi rugaciunea pentru semeni.
Rugaciunea recomandata direct de Dumnezeu in Evanghelie.

Vezi, Mircea, ca devii progresiv un emisar al diavolului, doar... pentru satisfactia de a lovi in ceea ce nu reusesti sa intelegi... sad

| 1Dezaxat a răspuns:

Oamenii seriosi nu au ce cauta la biserica.