| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU am o intrebare mai special si totodata ciudata. Am vazut pe YouTube n film cu Iisus in care nu cred 2 lucruri.
a ) cum ca Dumnezeu ii chinueste pe oameni dandu-le serpi sa manance si ca ii tine in iad pe vesnicie.
b ) cum ca va fi o a 2 a moarte si cea de ultima in care nu v-a mai invia nimeni pe vecie.

Eu va intreb asa : Cum sa existe o a doua moarte cand toti cei ce au murit nu au mai inviat pe pamant cu trup si suflet decat invierea sufleteasca care o stim noi la sarbatoarea pascala Invierea Domnului? Si cat timp ramane un om in sicriu dupa ce el a incetat din viata?
In film spune ca toti cei ce mor nu sunt morti, ci doar adormiti intr-u Domnu si raman acolo pana cand le vine timpul judecatii de apoi dar ce nu stiu eu e... Cand e acea judecata de apoi? Ca daca ai merge sa-ti desgropi un neam precis nu mai vezi doar oase cati ani ramane in acel sicriu? Dupa moarta sa? Stiu ca v-am bagat in ceata dar sigur am acel video. Uitati-va la tot inainte sa-mi raspundeti acesta e videoul despre care vorbisem unde spune toate acestea. Multumesc astept un raspuns daca mi-l stiti da. https://www.youtube.com/......tps?/watch O zi buna!

19 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vârstă ai? De ce te întreb, tu crezi tot ce vezi și tot ce ți se spune?

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru sadrian46):

32.Da ar trebui sa crezi pentru ca Dumnezeu poate face ce un on nu poate si apoi nu ai de unde sa stii daca e fals atata timp cat au murit mii de oameni din CO VID. Cum iti explici asta?

| sadrian46 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Da ar trebui sa crezi pentru ca Dumnezeu poate face ce un om nu poate.
De ce ar trebui să cred asta?
Oamenii, ca și alte animale. mor de boli de când există viața pe pământ. Așa este viața individului viu. Orice individ viu moare. Viața se perpetuează prin urmași. Nimeni nu moare sănătos, moare de o boală. Nici Dumnezeu nu poate schimba asta. Asta știe toată lumea. este un fapt care nu poate fi contrazis numai în povești. Așa explic eu.

| badpanda a răspuns:

Isuzu s-a dus si nu mai vine nici a doua si nici a 5-a oara.
Noul Testament este inventat 100%.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru badpanda):

Vecina e penticostal ca religie.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Uite o întrebare mai interesantă: Ce înseamnă "moartea" în Biblie? dacă toți cei ce au scris-o erau conștienți de moartea de care știi și tu, dar mai știau și de salvarea venită prin Mesia.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru h379m3973423):

Da asa e, in Biblie scrie ca moartea nu este altceva decat un somn adanc si vesnic poate adanc nu e correct spus dar este un somn vesnic pana la venirea a 2 a lui Mesia, insa noi nu avem de unde sa stim de acea a 2 a venire cand va fi, sau cand se v-a desfasura. Stim doar ca exista si ca intr-o buna zi se v-a intampla fara doar si poate asa cum scrie in Biblie cum ca Dumnezeu v-a distruge aceasta lume acest pamant si v-a creea o noua lume unde sa traiasca cei ce l-au slujit intr-o lume fara de pacat si boli si chin unde v-or trai toti vesnic asta insemnand in Rai cei buni iar cei rai in Iad plin de foc si cenusa si carbuni unde acel foc v-a arde in continuu si nu v-a putea fi stins niciodata de nimeni sau de nimic. Doar Dumnezeu ii poate salva pe oameni din pacat cu conditia sa fie crdinciosi pan la moarte si sa se pocaiasca asa cum Iisus a zis pocainta e calea spre mantuirea fara de pacat.

| h379m3973423 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Nu-i rău. Ortodox?

Ce înseamnă "a-L sluji pe Dumnezeu"?
"Dumnezeu v-a distruge aceasta lume acest pamant si v-a creea o noua lume unde sa traiasca cei ce l-au slujit"

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru h379m3973423):

Da ortox. Multumesc nu prea citesc Biblia insa mi-a povestit o vecina.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru h379m3973423):

Sa-l slujesti pe Dumnezeu inseamna sa ii faci voia lui sa te rogi sa tii post prin rugaciuni sa mergi la biserica aceea este casa Sa. Sa nu bei, sa nu furi sa nu-ti faci chip cioplit ( sa te rogi la icoane ) din pacate multi o fac cred ca daca se roaga la icoane scapa de boli grave precum AVC sau de cancer sau de orice alta boala. Aiurea. Singurul in masura sa te vindece este Dumnezeu poti merge oriunde la medic in tara sau innafara daca Dumnezeu vrea sa mori mori cu medicii langa tine pot fi 1000 de medici. Da Iisus a murit acu 5000 ani in urma spune in Biblie ca El cat a fost pe aceasta lume a vindecat orbi si de alte boli precum daca stii a fost un baiat in film care a fost posedat controlat mai bine zis, de satana si nimeni din cei ce erau langa acel baiat nu l-au putut ajuta pe cand Iisus Mesia l-a vindecat l-a inlaturat pe diavol. Dupa cum ziceam Iisus a murit acu 5000 sau 5500 ani nu mai stiu exact insa El va fi si v-a ramane mereu viu in inimile si sufletele noastre. Amin!

| iurii75 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

"Dupa cum ziceam Iisus a murit acu 5000 sau 5500 ani "- cred că puțin ai încurcat datele. happy

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru iurii75):

Pai asa mi-a zis tata.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru iurii75):

Nu stiu daca ai observat de multe ori eu am chiar vazut iti dau un exemplu nu am nimic cu tine nu o lua in nume de rau ok? Da nu stiu daca ai observat mergi la un mormant pe cruce si scrie I.N.H.R ( Inainte de Hristos ) si dupa aia numele decedatului anul nasterii si a decesului. In Biblie spune ca crucea are 2 sensuri de inteles.
1. Crucea adica suferinta boala care ti-o lasa Dumnezeu
2. Crucea ce o vezi in cimitir la un om decedat inseamna stalp de aducere de aminte ( adica cand treci ii pui o lumanare iti aduci aminte cu drag de acea persoana.

| iurii75 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

"nu am nimic cu tine nu o lua in nume de rau ok? Da nu stiu daca ai observat mergi la un mormant pe cruce si scrie I.N.H.R ( Inainte de Hristos ) si dupa aia numele decedatului anul nasterii " - nici o problemă. N-am avut ocazia sa vad morminte care sa dateze înainte de Cristos.
Expresia " înainte de Cristos" echivalează cu " înaintea erei noastre".
Cristos a murit aproximativ 2000 de ani in urmă.

| sadrian46 a răspuns (pentru h379m3973423):

Dumnezeu v-a distruge aceasta lume acest pamant.
Nu îl va distruge Dumnezeu, ci îl va arde soarele înainte de a se stinge.
si v-a creea o noua lume unde sa traiasca cei ce l-au slujit"
Acea lume este creată deja, doar trebuie să ajungem la ea. Cei de la NASA și Elon Musk, slujesc deja pe Dumnezeu, ca să putem ajunge acolo, pe acea planetă, la aceea lume nouă.

| sadrian46 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Dacă te iei după vecina, ajungi departe.

| h379m3973423 a răspuns (pentru sadrian46):

Salut,
Ai simțit tu așa că trebuie să-mi spui asta... laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru h379m3973423):

Da, așa am simțit, dar aceasta este convingerea mea, 100%.

| iurii75 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

"Pai asa mi-a zis tata."- atunci el a încurcat datele. Nu cu mult, cu ~3000 de ani. laughing