| ErrorFound a întrebat:

Cam cand preconizati ca Pamantul va scapa de orice convingeri teiste?

28 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Odată cu specia umană.

| victoreanu a răspuns:

Pamantul are convingeri teiste?
Nu stiam.

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Cand creierul uman va fi inlocuit de nuca...mai stii? cu stiinta asta...
Sanatatewinking

| Miauti a răspuns:

500 de ani! asa spunea un om de stiinta.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

La Armaghedon
.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand rasa umana nu va mai existalaughing

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Ce optimist esti...

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Eh, nu-s ateu, deci da sunt optimist, iar rasa umana nu, nu cred ca o sa dispara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asteptarea si rabdarea e o virtute.eror found? sa ma ierti dar n-o sa-ti placa; dar ca nu spun pe de-a dreptul fiindca adevarul crud zgarie urechile si retinele sensibile,atunci cand oamenii vor spune; DUMNEZEU a murit de mult doar stra-strabunicii nostri isi mai aminteau cate ceva, vor practica tot felul de chestii desfranate si se vor bucura de orice libertate, fara legi morale si interdictii de genul, si vor spune; ce bine e, band paharul plin cu spurcaciuni al vietii lor libere dar inrobiti de fapt de insasi aceasta libertate ce creeaza tot felul de dependenta distrugatoare de trupuri si suflete.ei atunci probabil se va impune un sfarsit al rasei asteia rationale care nu a stiut.doar s-a laudat ca stie.

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Atata timp cat scrii cum scrii si te exprimi mai rau ca Gigi Becali, nu pot sa iau in considerare raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eror found? nu stiu ce nu ai intales din raspunsul meu dar eu am incercat.ca tu nu ai reusit, e alta poveste.noi crestinii avem o vorba; de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere.

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Am inteles ce-ai vrut sa zici dar la cum scrii, nu stiu daca parerea apartine unui om cult.winking

| Ben00 a răspuns:

Pamantul nu are convingeri. Oamenii au, si sunt liberi sa le aiba, nu trebuie sa impui tu cuiva sa aiba sau nu convingeri. Au fost si multe momente in istorie cand oamenilor li s-a impus sa nu aiba convingeri teiste (Rusia si China comuniste). Sper ca nu doresti reluarea filmului.

| ErrorFound explică (pentru Ben00):

Ba da, ar fi chiar bine. Daca am putea, sper sa traim in reply cu acea scena.

| Ben00 a răspuns (pentru ErrorFound):

Inseamna ca raiul tau este gulagul. Eu credeam ca iti doresti o lume libera.

| ErrorFound explică (pentru Ben00):

Dupa mine, astfel de convingeri dauneaza societatii libere deci mai bine sunt inhibate. De ce nu? Daca li s-a impus religia asa se poate impune si absenta ei. Acum depinde daca inselarea copiilor de mici si predarea unor minciuni in scoala ti se pare libertate.

| Ben00 a răspuns (pentru ErrorFound):

Ce fel de societate libera mai e aia in care ti se impune sa iti schimbi convingerile? Eu nu am capatat convingeri religioase in scoala, ci prin lecturi personale. Pentru ce trebuie sa vina unul ca tine sa mi le schimbe?

| ErrorFound explică (pentru Ben00):

Probabil fiindca sunt gresite?

| Essencest11 a răspuns:

Cand religia nu va mai exista nu vom mai avea ce sa respingem avand convingeri teiste. Atunci vom fi toti egali in gandire.

| suffarstar a răspuns (pentru Essencest11):

Vom fi egali in gandire?
Duduie, cine te crezi? Pentru cultura ta generala, Einstein credea in Dumnezeu.(ce-i drept, era agnostic, dar credea in Creator si chiar a spus azi sunt multe citate cu spuse de-ale lui in legatura cu Dumnezeu)

| HueyFreeman a răspuns (pentru suffarstar):

Nu credea in niciun "Dumnezeu", ci intr-un creator si punct. Asa cum il descria Einstein parea mai apropiat de zeul deist decat zeul iudeo-crestin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Essencest11):

La religie intra si sectiunea crestinism

| ErrorFound explică (pentru Essencest11):

Nu prea cred...

| suffarstar a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da,deci el credea ca lumea a fost creata de un Creator, adica o forta infinita.
Uite si ceva in legatura cu Albert Einstein :http://tomisthecat.ro/......-einstein/

| Robery568 a răspuns:

Niciodata sau posibil cand ne vor implanta cipuri si ne vor "baga pe gat" o credinta unica pe care vom fi obligati sa o practicam, pana atunci omul are libera alegere intre a crede in Dumnezeu, a crede in Lucifer, a crede in oricine altcineva, sau a nu crede in nimic.

| ErrorFound explică (pentru Robery568):

De ce sa existe o credinta indusa? Atata timp cat ne controleaza, de ce ar mai avea nevoie de religie sau credinta?

| Speed2012 a răspuns:

In Bibile la Apocalipsa Sf.Ioan spune ca toate popoarele inclusiv evreii vor fi convertiti odata si odata la crestinism.