| sopranaCadaverica a întrebat:

Care e diferenta intre rugaciunile catolicilor (Ritus Exorcizandi Obsessos a Daemonio) si cele ale ortodocsilor (Moliftele Sfantului Vasile) in privinta deposedarii demonice? De ce sunt separate, ce presupune fiecare rit?

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mântuitorul a spus ucenicilor că le lasă autoritatea Lui de a scoate demonii, nu e așa importantă formularea, credincioșii au autoritatea de a porunci oricărui demon să părăsească un om în Numele lui Iisus Hristos.

| sopranaCadaverica explică (pentru ania):

Am inteles, asta se stia deja. Intrebam care e diferenta intre cele doua tipuri de incantatii. Si de ce mai exact exista o diferenta si nu e acelasi ritual pentru ortodocsi si catolici deopotriva.

| Clockwork a răspuns:

Cum sa te scapi de un demon. TOARNA-I apa sfintita pe gat nenorocitului. Nu e nevoie de rugaciuni.

| sopranaCadaverica explică (pentru Clockwork):

Intrebarea mea nu era despre cum sa ''scap'' de un demon...