| Steregoi a întrebat:

Casatoria nu este pentru necredinciosi. Iar necredinciosii care aleg sa ramana casatoriti privesc acea casatorie a lor ca o inchisoare sau ca o cetate de refugiu imaginara.

Ce spuneti?

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Casatoria este doar un contract. Ca orice contract, poate avea o durata mai lunga sau mai scurta si se poate fie denunta unilateral, fie poate inceta de comun acord.
Partea nasoala la genul asta de contract e data de faptul ca in luarea deciziilor de multe ori intervin sentimentele si nu judecata. De acolo problemele. Fie sunt contracte prelungite dincolo de limita rezonabila pentru unul sau ambii parteneri, fie incheiate mai devreme decat e cazul.
N-are nici o legatura asta cu necredinta sau credinta in spiridusi.

| Steregoi explică:

Casatoria este de origine divina. Casatoria este o intelegere ce are menirea de a nu fi desfiintata niciodata. Dumnezeu uraste divortul tocmai din acest motiv. Moartea anuleaza casatoria deoarece prin asta se arata ca durabilitatea unei casatorii depinde de Dumnezeu cel vesnic. Dumnezeu poate oferi sprijin pentru orice casatorie prin care el este slavit si respectat si iubit.
Deoarece Adam si Eva nu l-au respectat pe Dumnezeu de aceea casatoria lor a avut sfarsit si inainte de sfarsit a fost nefericita. Casatoria lor a avut un inceput frumos dar pentru ca pe parcurs s-au indepartat de Dumnezeu casatoria lor s-a indreptat spre un sfarsit tragic pentru amandoi pentru ca amandoi s-au indepartat de Dumnezeu dpdv moral.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

De ce nu este casatoria pentru necredinciosi?

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Casatoria inseamna un legamant si un contract in acelasi timp.