| anonim_4396 a întrebat:

Cât de grav este păcatul prin care o femeie corupe/seduce un preot pentru ca acesta să fie atras de ea în scopul de a se întâlni, săruta, giugiuli cu el, dar fără a întreține relații intime?

Răspuns Câştigător
| Pocait01 a răspuns:

Păcatul are același efect oricare ar fi el: moartea. Rom. 6:23 Prin asta vreau să spun că în fața lui Dumnezeu nu există păcate mici și păcate mari sau grave: "cine este nedrept în cele mai mici lucruri este nedrept și în cele mari." Luca 16:10

Nu există între doi oameni normali genul acela de "atingeri" fără dorință sexuală. Dacă se întâmplă ce ai spus atunci respectivii au curvit/preacurvit pentru că Domnul Isus spune: "oricine se uită la o femeie ca s-o poftească a și preacurvit cu ea în inima lui." Matei 5:28
Doar că femeia din ipoteza ta s-ar prea putea să mai fie vinovată de un păcat pentru care Domnul Isus a spus: "Dar pentru oricine va face să păcătuiască pe unul din acești micuți care cred în Mine, ar fi mai de folos să i se atârne de gât o piatră mare de moară și să fie înecat în adâncul mării." Matei 18:6

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Totul incepe de la întilnire. Eu, ca om obișnuit, am grijă să nu mă întilnesc cu femei in locuri unde sa fim fost noi doi, ca sa nu dau prilej la lucruri neîngăduite. Un popa cu atit mai mult ar trebui sa aiba grija cu cine și unde se întâlnește. Deci nu exista scuza daca ajunge acolo. E ceva foarte grav. Pentru că poate fi prevenit.

| CostinAlamariu a răspuns:

Foarte grav

| 94Lucifer94 a răspuns:

O combinație de adulter cu sacrilegiu.

| Ajajd a răspuns:

Grav