| anonim_4396 a întrebat:

Cate specii au fost in arca lui Noe? Sau cum prefera unii sa spuna, soiuri (sau in engleza kinds) [ cu toate ca daca ii intrebi cum catalogheaza "soiurile" sau ce inseamna "soiuri", incep sa dea cu stangul in dreptul].

Daca e sa luam pe bune povestea respectiva, cum s-a ajuns de la un numar atat de mic la ce avem acum intr-o perioada atat de scurta? Intre 10 si 30 de animale diferite ar fi trebuit sa apara in fiecare zi (sau mai multe... depinde cate "soiuri" erau in arca. Cu cat erau mai putine, cu atat numarul de animale noi care apar in fiecare zi creste). Te gandesti ca de atunci pana acum, oamenii observau treaba asta si ar fi scris undeva.

27 răspunsuri:
| AragorN88 a răspuns:

Eu sunt suparat ca nu au luat si dinozaurii in arca. Astazi in loc de cai poate vedeai velociraptori care trag caruta. sad

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Toate perechi in afara pestilor

| Dandanache a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Pestii la vrac.

| anonim_4396 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Tot nu ai raspuns la ce am intrebat eu.

Si pestii de ce nu? Unii nu suporta apa sarata (sau invers, nu suporta apa dulce). Daca nu a salvat si pestii, destul de multi au murit fara nici o sansa de "salvare". Vrei sa-mi zici ca anumiti pesti erau atat de malefici incat au meritat sa fie distrusi complet? Si nu o sa ma bag si in problema plantelor care au stat atata timp sub apa.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Dandanache):

Tine tu pestii intr-o cutie 40 de zile vii si incep sa te cred

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Vietuitoarele din apa nu au fost pervertite

| Dandanache a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ei, niste lipani la punga trebuie sa fii fost, ca aia nu tin la balastioaga.

| anonim_4396 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

De ce nu si pe ce te bazezi cand zici asta? De ce pestii nu dar restul animalelor da? Chiar si asa, apa sarata e apa sarata. Dar inca nu ai raspuns la ce am intrebat.

| sublime89 a răspuns:

Te-ai uitat la dezbaterea secolului dintre Bill Nye si Ken Ham?hee hee Mi-a placut cum Bill Nye a ridicat problema speciilor care ar trebui sa apara in fiecare zi, si cum Ken Ham n-a oferit nicio explicatie laughing Deci iti dai seama cate explicatii vei primi aici.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Da, de acolo a venit postarea asta. M-am uitat si saracutul Ham n-a raspuns la nici un subiect ridicat de Bill. A evitat sau a schimbat subiectul de fiecare data. Daca eram eu in locul lui Bill, ii dadeam o palma atunci cand a zis "da eu am o carte in care scrie" dupa care plecam.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Saracul Ham a avut o prestatie penibila. Ma mir cum a avut rabdare Bill sa asiste la toate idioteniile prezentate de Ham. Mi-a placut cand au fost intrebati daca ar putea exista ceva care sa-i faca sa-si schimbe parerea, si Ham a spus ca el e crestin si ca absolut nicio dovada nu l-ar face sa accepte alta teorie, iar Bill a zis ca are nevoie de o singura dovada clara. Cred ca asta spune totul despre cine e deschis spre adevar, si cine nu.

| casian_6565 a răspuns:

Din fiecare soi 2 pesti nu a luat fiinda a fost multa apa si e o minune asa a lasat Dumnezeu nu toate lucrurile au explicatii e mana lui Dumnezeu

| anonim_4396 explică (pentru casian_6565):

Tot nu ai raspuns la ce am intrebat. Totusi, nu toti pestii ar fi supravietuit in acea apa. Ba mai mult de atat, plantele (de uscat) nu au avut nici o sansa.

| acio a răspuns:

MA BUCUR CA ESTI UN MARE IUBITOR DE ANIMALE.Sunt,sigur ca ai un motiv emotional si te intereseaza istoriea animalelor.Fii convins ca puterea LUI DUMNEZEU STAPANESTE TOATE SI TOT iar oameni care il neaga pe Creator SA-nu care, cumva sa fie si ei renegati din RAI.FII UN SOLDAT IN OASTEA DOMNULUI IN VECI AMIN!

| anonim_4396 explică (pentru acio):

Nu ai raspuns la ce am intrebat. Nu ma intereseaza reclama ta ieftina. Daca esti incapabil sa raspunzi la o intrebare simpla, nu te baga in seama.

| casian_6565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba inteligentule Noe a luat din fiecare specie de pe pamant si cui crezi ca ii pasa cum au supravietuit pestii daca au fost in apa normal ca au trait Dumnezeu face minuni daca ai auzit de asa ceva pe fundul marii nu sunt plante daca ti-e lene sa cauti in biblie e traba ta, la cat de bine te-ai exprimat imi pare rau

| anonim_4396 explică (pentru casian_6565):

Din moment ce esti incapabil sa porti o discutie cu cineva si sa aduci argumente valide pentru afirmatiile pe care le faci, de ce te bagi in seama?

"la cat de bine te-ai exprimat"... macar eu stiu sa folosesc semnele de punctuatie.

| casian_6565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba folosesti semnele de punctuatie corect, daca nu te poti exprima...
Daca ai putea sa scrii din nou intrebare, dar simpla, ar fi bine.

| anonim_4396 explică (pentru casian_6565):

Imi pare rau dar mai simplu de atat nu pot formula postarea. Nu pot sa ma cobor la nivelul tau.

E foarte simplu "cate specii au fost pe arca?". Nu am intrebat "cate animale a luat din fiecare specie". Esti capabil sa intelegi diferenta dintre cele 2 subiecte?

Nu ai raspuns la ce am cerut. Tot ce ai zis tu a fost "din pesti nu a luat deoarece bla bla bla minune". Nu aia am cerut. Ba mai mult de atat, cand ti-am zis ca nu toti pestii au putut sa supravietuiasca in acea apa si ca plantele de pe uscat nu au avut nici o sansa (ia incearca sa bagi o floare in apa sarata si sa o lasi acolo cel putin o luna [sau daca vrei, poti sa o lasi cat a durat potopul] iar eu fac pariu pe orice ca nu supravietuieste). Tot ca o completare, nu poti sa arunci cuvantul "minune" de fiecare data cand gasesti idiotenii in biblie.

Data viitoare, nu o mai arde tupeist decat atunci cand chiar zici lucruri inteligente.

| casian_6565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca citesti in biblie moise a luat porunca sa i a animale din fiecare specie cate 2 nu scrie cae specii au fost tu gandesti putin nici azi nu se stie exact cate specii sunt in ziua de azi in fine nu pot sa ma ridic la nivelul tau

| anonim_4396 explică (pentru casian_6565):

Vad ca nu te-ai prins de ce am pus intrebarea. Era de asteptat sa fie prea complicat pentru tine avand in vedere ca o arzi tupeist chiar daca zici idiotenii.

"nu se stie exact cate specii sunt in ziua de azi"... si gandeste-te (cu toate ca e greu pentru tine) cum pot atatea sa incapa intr-o arca atat de mica.

Postarea asta e pentru anumiti crestini.

N-are rost sa imi mai pierd vremea cu tine, o fac degeaba. Iti repet iar, nu o mai arde tupeist decat atunci cand chiar zici ceva inteligent.

| casian_6565 a răspuns (pentru anonim_4396):

E unde stii tu ca era mica corabia? hai lasa-ma bine ca esti tu destept ca eu nu stiu nimic, credinta ortodoxa se bazeaza pe incredere pai daca nu a fost posibil sa incapa atatea animale pai poate nu a fost potopul de unde stii ca a fost potop pe pamant o stai am uitat ca iti pierzi vremea scuza-ma

| anonim_4396 explică (pentru casian_6565):

Gasesti dimensiunile ei in biblie.

"de unde stii ca a fost potop pe pamant"... tocmai ca un asemenea potop NU a fost si NU exista nici cea mai mica dovada pentru asa ceva. Fix de-asta pun intrebari legate de acel eveniment. Unii pretind ca s-a intamplat. Ba mai mult de atat, unii pretind ca evolutia "ie naspa" si ca animalele nu evolueaza. Altii spun ca numarul "soiurilor" de animale care au fost in arca a fost mic iar dupa ce apele s-au retras (nimeni nu stie unde), animalele au inceput sa se diversifice si sa se ajunga la numarul de acum (practic, tot prin evolutie [si da, se contrazic singuri]).

De-asta am pus intrebarea. Esti nou aici (la aceasta categorie) nu? Era de preferat sa nu o arzi tupeist din primul comentariu ci sa pui intrebari, sa vezi de ce am formulat aceasta postare asa cum o vezi nu sa fi tupeist si sa te crezi inteligent degeaba.

De-asta am zis ca "cu cat numarul "soiurilor" de animale din arca a fost mai mic, cu atat numarul celor care apar in fiecare zi creste". Tot ca un bonus, cei care afirma ca evolutia "ie naspa" si ca in arca au fost "soiuri" nu "specii", daca ii pui sa catalogheze acele "soiuri" incep sa dea cu stangul in dreptul.

| casian_6565 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai ai avea habar cata religie stiu eu nu mi ai zice ca o ard tupeist

| anonim_4396 explică (pentru casian_6565):

Dupa afirmatiile facute de tine in ultimul timp, nu prea multa.

Asa ca o curiozitate : ce inseamna "religie" si cu ce crezi tu ca se ocupa? Nu-mi da definitiile de pe net, zi CU CUvintele tale (cu toate ca acum o sa mergi pe guagal sa te informezi ca sa poti sa formulezi un raspuns cat de cat decent).

Ce zici, in scolile din Rromania se invata religie? E o intrebare simpla, raspunde cu DA sau cu NU.

Si tot ca o curiozitate, zi-mi si ce intelegi tu prin "ateu".

| casian_6565 a răspuns (pentru anonim_4396):

DA se invata dar cel mai mult in scolile teologice ateu cineva care nu crede in niciun Dumnezeu religie inseamna o stransa legatura cu Dumnezeu si se acupa cu credinta

| casian_6565 a răspuns (pentru anonim_4396):

si acum una pentru tine : ce inseamna elli elli lamaxabatani? daca esti un atltot-stiutor.