| lifeForJesus a întrebat:

Ce înseamnă sa fi sfânt?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

,,Dacă este cineva in Cristos este o făptură nouă. Lucrurile vechi au dispărut si - iată- toate lucrurile au devenit noi!''Există o nouă identitate si un nou mod de viată,vechile tipare de gindire si de actiune au fost inlocuite. Spre deosebire de omul neregenerat,al cărui păcat este intrinsec naturii lui,noi,care suntem născuti din nou,avem natura lui Dumnezeu, care este natura neprihănirii; avem o viată nouă si o nouă identitate, după ce am fost complet separati si curătiti de mizeria asociată vietii pe care o duceam inainte de a ne naste din nou.Trebuie să vezi cu ochi duhovnicesti imaginea noii tale persoane si să trăiesti in acest mod. Drept urmare, conduita ta trebuie să reflecte acum noua ta identitate si personalitate in Cristos Isus.

31 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a iti da seama mai bine iti recomand sa citesti vietile unor sfinti precum:Sfantul Antonie cel mare, Sfantul Nectarie, Sfanta Paraschieva, Sfanta Teodora, Sfantul Mucenic Pantelimon etc. http://www.crestinortodox.ro/......73026.html