| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere are Iisus cu privire la afaceri,capitalism și bogați? E adevărat că e împotriva lor? Nu că aș fi eu vreun bogat dar lumea din ziua de azi e prea materialista, afacerista și puternic "capitalizată"in sens negativ.Bogatii vor intra extrem de greu in rai? Așa cum a zis Iisus in Biblie?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Ce părere are Iisus cu privire la afaceri, capitalism și bogați?"

"Sa nu cautati la fata oamenilor in judecatile voastre; sa ascultati pe cel mic ca si pe cel mare; sa nu va temeti de nimeni, caci Dumnezeu e Cel care face dreptate." (Deuteronom.1:17)
"Caci Domnul Dumnezeul vostru este Dumnezeul dumnezeilor, Domnul domnilor, Dumnezeul cel mare, puternic si infricosat, care nu cauta la fata oamenilor si nu primeste daruri;
care face dreptate orfanului si vaduvei, care iubeste pe strain si-i da hrana si imbracaminte." (Deuteronom.10:17)
"Sa n-atingi niciun drept, sa nu cauti la fata oamenilor si sa nu iei daruri, caci darurile orbesc ochii inteleptilor si sucesc cuvintele celor drepti." (Deuteronom.16:19)
"Nu este bine sa cauti la fata oamenilor; chiar pentru o bucata de paine poate un om sa se dedea la pacat." - (Proverbe.28:21)

"De aceea si Eu va voi face sa fiti dispretuiti si injositi inaintea intregului popor, pentru ca n-ati pazit caile Mele, ci cautati la fata oamenilor..." (Maleai.2:9)

"Bogatii vor intra extrem de greu in rai? Așa cum a zis Iisus in Biblie?"
"Va mai spun iarasi ca este mai usor sa treaca o camila prin urechea acului, decat sa intre un bogat in Imparatia lui Dumnezeu." (Matei.19:24)
Si exagerarea este pacat. Deci aici nu este exagerare, ci adevar 100% -din gura Aceluia care este Insusi Adevarul.

| Jardelin a răspuns:

Eu zic sa-L intrebi chiar pe Iisus ce parere are.

| Algo098 a răspuns:

Iisus nu mai exista ca sa aiba o parere si daca ar exista, ar fi doar prerea unui om. Nici nu ar avea de ce sa fie impotriva lor. Eu nu cred in existenta unui rai. Raiul e dorinta noastra de a avea o viata mai buna si daca n-o putem avea in realitate, atunci imbratisam ideea unei alte vieti utopice mai bune si infinite. Daca ar exista rai si Dumnezeu, bogatii ar intra primii in rai, pentru ca asa cum Dumnezeu i-a ajutat sa acumuleze cat mai multa bogatie, tot asa Dumnezeu ii va primi si in rai cu prioritate happy