| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre cei care fac de ani de zile propagandă crestina la această categorie așteptând-se să schimbe vreun ateu?

18 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Nu o sa schimbe niciodata un ateu.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Decat daca se dovedeste ca exista vreun creator, ateismul nu este o dogma, credinta, religie este lipsa lor

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Evident.Chiar si atunci nu o sa-l perii.Mai ales daca e meschin.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Nu conteaza cum e acel zeu, in acel moment ateismul numai exista fata de acel zeu, ateismul este lipsa credintei fata de un zeu sau mai multi

| Bizon95 a răspuns (pentru Octavian199):

happy
sa nu ma arunci in partea opusa, NU sunt bisericos, insa asta e un cliseu care mi-a intrat in cap, si sunt curios ce o sa raspunzi

NU exista atei pe fundul transeelor dupa primul bombardament!

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Daca mi-ar dovedii vreun crestin asta.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Nu fi atat de convins

| CinevaAnonimă a răspuns:

Cel puțin eu nu am avut niciodată așa interes. Am văzut astfel de exemple, dar nu pot spune că aia e propagandă. Datoria creștinului nu este de a îndrepta pe atei. În plus, e categoria,, Religie ". Oricine are dreptul să scrie aici, indiferent în ce crede. Nici noi nu ne simțim bine când suntem numiți,, fanatici" de către atei. Fanatismul e obsesie, e credință fără dragoste, când omul e în stare să aplice violența și să impună cuiva anumite idei. Faptul că un om își exprimă opinia nu îl face fanatic sau că ar vrea să schimbe atei.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Eu unu nu incerc sa fac sa deveniti atei si doar raspund la intrebari cum e normal doar e site de intrebari si raspunsuri indiferent de ce religie ai, ce rost mai are sa puna intrebari daca recunoaste ca așteptând-se să schimbe vreun creștin în condițiile în care aceștia sunt cât se poate de fermi în credință?

practic singurul scop ramane propaganda, fanatismul atat, dar nu putem generaliza ca nu toti crestini sunt la fel cu uni poti si discuta

Este un citat foarte cunoscut:

"Nebunia înseamnă să faci acelaşi lucru în mod repetat şi să te aştepţi să obţii alt rezultat."

Pornind de la această zicală, ce părere aveți despre cei care fac de ani de zile propagandă ateistă la această categorie așteptând-se să schimbe vreun creștin în condițiile în care aceștia sunt cât se poate de fermi în credință?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Cred că părerile sunt împărțite și nu pot face o generalizare. Totuși, pot spune părerea mea. Nu am nimic cu ei, dar ar fi bine să nu jignească creștinii.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Daca te exprimi civilizat jignesti crestini? daca spui ca nu exista dumnezeu inseamna jignire?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Să spui unui creștin că e spălat pe creier e cam jignire, unii atei folosesc exprimarea asta (nu zic de tine).

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Eu sunt anti-fanatism nu antiteism, sectele fac spalare pe creier asta e un adevar nu vad ce jignire e in asta, indoctrinare de mic exista, botez la 6 saptamani pe bune, nu e ok, lasa acel copil sa aleaga ce vrea la maturitate

https//doctorsorin.ro/cum-iti-poti-mari-rezistenta-la-tehnicile-de-spalare-a-creierului/

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Tu îl vezi ca pe un adevăr, unii nu, a spune cuiva că în opinia ta e spălat pe creier e ca și cum i-ai spune că în opinia ta e prost, e o jignire oricât te-ai ascunde după vorba,, eu nu jignesc, eu spun doar adevărul " sau,, eu nu sunt răutăcios, sunt doar sincer".

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Uni nu accepta adevarul in vechi si presista in credintele lor, nu ma refer doar la religie, credinte gen daca azi e 13 e zi de ghinion, chesti de asta plus multe, daca un om este dogmatic,limitat mintal,fanatic nu vad cu ce il jignesti,daca se regaseste in aceste lucruri,uite un user a recunoscut ca el in vechi nu iti va schimba convingerea, omul e dogmatic, limitat, fanatic, probabil spalat pe creier, indoctrinat de mic, ca doar nu s-a nascut cu religia lui sa fim seriosi, faa e ca cu fanatici nu ai ce discuta ca scopul lor este sa iti impuna ce sa crezi tu in caz contrar esti satana, raul pe lume

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Îmi pare rău că nu se pot trimite capturi de ecran pe aici.

Dacă spui că nu există Dumnezeu nu e jignire. Dar dacă spui despre creștini că sunt manipulări, spălați pe creier, fanatici, într-adevăr e ca și cum i-ai numi proști.

Iar dacă acele exprimari sunt civilizate, felicitări ateilor civilizați! Numai că nu sunt. Ateii au obiceiul de a desconsidera creștinii, dar și creștinii sunt oameni. Am mai scris undeva în ce constă fanatismul.

Și încă ceva, nu am fost îndoctrinată de mică. Nu am crescut într-o familie prea religioasă. Nu am fost manipulată de nimeni ca să iau unele decizii.
Nu ai dreptate prin tot ce spui, dar o faci. Nu știu cine a fost manipulat sau informat greșit.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

*manipulați

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Hai sa le luam pe rand

Dacă spui că nu există Dumnezeu nu e jignire. Dar dacă spui despre creștini că sunt manipulări, spălați pe creier, fanatici, într-adevăr e ca și cum i-ai numi proști.

nu toti,repet nu facem generalizari, uni sunt spălați pe creier, fanatici, manipulati, ca x crede in dumnezeu nu inseamna ca e prost, pur simplu omul crede, eu am observat ca noua moda se numeste a crede intr o forma de energie, creator universal, ai inteles ideea

Iar dacă acele exprimari sunt civilizate, felicitări ateilor civilizați! Numai că nu sunt. Ateii au obiceiul de a desconsidera creștinii, dar și creștinii sunt oameni. Am mai scris undeva în ce constă fanatismul.

si invers, asta e pentru ca e ca ai daca ai vorbi cu un perete sau uni fanatici http://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA

Și încă ceva, nu am fost îndoctrinată de mică. Nu am crescut într-o familie prea religioasă. Nu am fost manipulată de nimeni ca să iau unele decizii.
Nu ai dreptate prin tot ce spui, dar o faci. Nu știu cine a fost manipulat sau informat greșit.

daca nu ai fi fost indoctrinata nu ai fi aflat de crestinism de mica, religia tine de regiunea geografica, daca erai in india erai hindusa si erai atee cum sunt si eu pentru dumnezeu, tu esti atee pentru mii de zeii