| Jardelin a întrebat:

Ce parere aveti?

http://www.realitatea.net/......62140.html

Mie mi se pare un lucru bun. Personal cred ca am sa promovez aceasta idee celor citiva preoti pe care ii cunosc. Nu poate sa fie decit spre folosul tinerilor.

30 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu pot sa nu apreciez cand biserica se implica in viata sociala cu astfel de exemple. Din pacate prea putine.

| Jardelin explică (pentru Hombre):

Multumesc apasule! Ai si clipe de luciditate uneori, dar vezi ca exemple bune mai sint, tocmai i-am scris lui NOname despre astfel de lucruri.

NOname
| NOname a răspuns:

După ce cultele religioase, cu popi şi biserici, parazitează pe spinarea societăţii, diminuând drastic finanţarea adevăratelor nevoi, cum ar fi şcoli şi educaţie, este bine că măcar unii încearcă să dea ceva înapoi.
Înseamnă că nu toţi sunt lipsiţi de bun simţ şi conştiinţă.

Vreau să văd şi câţiva preoţi angajând personal medical şi transformând bisericile în spitale, adăposturi şi centre de îngrijire.
Poate se prinde şi de ceilalţi ceva.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Evident trebuia sa spui ceva rau ca altfel nu se putea!

"diminuând drastic finanţarea adevăratelor nevoi" Ha, ha, ha! Ai luat-o pe aratura rau de tot! Dar te las sa crezi ce vrei, nu ma mai obosesc sa-ti explic cam cum e cu finantarea ca-mi sar in cap comandourile de atei (anti-teisti).

Bisericile (toate, inclusiv cele neoprotestante) dau mult inapoi societatii, dar voi ateii sinteti mult prea orbiti de ura ca sa vedeti aceste aspecte. Referitor la medici stai linistita, Biserica Ortodoxa, destine clinici si spitale in care sint ingrijiti oamenii cu probleme de sanatate. Uite aici doar un exemplu, iar ca acesta mai sint si Bucuresti, Iasi si in alte locuri de care nu-mi aduc aminte acum.

http://www.centrulpaliativsfantulnectarie.ro/index.php

P.S. Centru paliativ Sf. Nectarie este pentru bolnavii cu boli in stare terminala.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Şi când subliniez partea pozitivă, tot reuşeşti să o vezi doar cea negativă. Cred că ai o nevroză netratată, ceva.

Cât despre servicii medicale, cum să nu, sunt...dar contra cost!

http://www.trilulilu.ro/......ere-inflor

| Jardelin explică (pentru NOname):

Da, m-am uitat si eu la agentia de stiri trilulilu, si pot sa spun draga NOname ca apreciez daca intr-adevar e asa cum zice reporterul in filmulet! Fara bani nu se pot face acte de caritate, nu se pot construi spitale ca cel din exemplul dat de mine (care NU este contracost), nu se pot finanta cantine ale saracilor, adaposturi de noapte, tabere educative, nu se pot tipari carti, si nu se pot da ajutoare sinistratilor, etc, etc.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Se puteau face toate astea (şi se fac) prin organizaţii umanitare non-profit(!), fără intermediari lacomi, care mai întâi îşi ridică vile şi biserici şi din resturi mai fac câte o fapta bună, să nu bată hoţia la ochi şi să aibă o scuză, cum că ajută şi ei societatea cu ceva.

Când se întâmplă să ajute, popii nu au niciun merit, căci banii sunt tot al săracului popor, cei prea puţini care se întorc la el din miliardele furate.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Relax NOname, ca nu e chiar asa! Biserica in ansamblu este o mare organizatie de binefacere. Popii si calugarii nu duc nimic cu ei in mormint si nici nu lasa mostenire copchiilor (ma refer aici la ieromonahii care conduc biserica. La ortodocsi se casatoresc numai preotii de mir). Orice biserica, (fie ea ortodoxa, catolica sau protestanta) are nevoie de finantare pentru functiona. Iar activitatile bisericii sint in principal doua: misionar-pastorale si sociale. Adica doua activitati indreptate catre oameni, de care beneficiaza in primul rind oamenii. De aceea spuneam ca bisericile dau foarte mult inapoi societatii, cu mult mai mult decit primesc. Dar trebuie un pic de bunavointa ca sa se inteleaga aceste lucruri.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Dap, oamenii "beneficiază" de minciuni şi promisiuni deşarte, iar popii cu familiile lor de o viaţă paradisiacă pe Pământ, asigurată de acei oameni.
Un echilibru grozav şi o dreptate nemaivăzută.

Spui că "bisericile dau foarte mult inapoi societatii, cu mult mai mult decit primesc".
"Să nu ridici mărturie mincinoasă" nu era una dintre porunci?

| Jardelin explică (pentru NOname):

Nu este adevarat! Nu se promite nimic nimanui la biserica! Spre deosebire de protestantism unde Raiul este "asigurat" inca din timpul vietii, in Ortodoxie incertitudinea mintuirii exista pina in ultima clipa a credinciosului. De aceea credinciosul ortodox este chemat sa urce pe scara desavirsirii in fiecare zi continuu, pina la moarte. Nu i se garanteaza nimanui nimic si nu i se promite nimic!

Referitor la "viata paradisiaca" a popilor te-as invita la mine in Moldova sa luam satele si comunele la rind. Nu te lasa mintita de alti atei si de ce se vehiculeaza pe site-urile anti-teiste! Crede-ma, dupa ce ai sa cunosti nevoile si problemele preotilor nu ti-ai dori sa traiesti "viata paradisiaca" pe care o au ei! Nu spun ca sint chiar muritori de foame dar sint departe de o viata in lux si lafaiala cum cu multa rautate si dispret se afirma de dimineata pina seara pe aici.

Exista preoti care o duc mai bine, nu neaga nimeni asta, dar in general sint preotii de la oras care au bisericile arhi-pline la fiecare slujba, unde intr-adevar se string mai multi bani din donatii, dar nici acei preoti de cele mai multe ori nu exagereaza cu opulenta pentru ca nu fac sute de milioane lunar, in plus unele biserici au pe linga ele asezaminte sociale, iar daca nu au, pur si simplu trebuie sa vireze sume destul de mari in raport cu ce se "incaseaza" la protoerie. Asa ca, chiar daca preotii de oras o duc destul de bine, nu inseamna ca gata, invirt banii cu lopata. Un buticar de cartier face mai multi bani decit un preot!

"Sa nu ridici marturie micinoasa", mai pe inteles "sa nu marturisesti strimb", inseamna foarte pe scurt "sa nu minti". Adica oriunde in viata, in orice situatie, sa spui adevarul, sa nu denaturezi lucrurile! Asta este valabila si pentru tine NOname, adica sa incerci sa respecti adevarul! Si nici eu nu mint atunci cind spun ca, toate bisericile, nu numai cea ortodoxa, dau mult mai mult societatii decit primesc.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Pe cine încerci să amăgeşti, Jardelin?
Dacă pe mine, nu te mai strădui, nu ai nicio şansă.

- http://www.tpu.ro/......aniei-are/

- http://www.tpu.ro/......-000-deja/

- http://www.tpu.ro/......impotriva/

- http://www.tpu.ro/......ebook-com/

- http://www.tpu.ro/......titudinea/

| Jardelin explică (pentru NOname):

M-ai prins! Asa e, voiam sa te amagesc! In realitate e cum spui tu, nu cum spun eu...

Observ ca sursa din care te inoculezi si te lasi manipulata sint "dezbaterele" atee de pe TPU! Orice argument si orice dovada ti-ar prezenta cineva ca nu e chiar asa cum se spune, tu tot pe a ta o tii!

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

"Mai" prins!

Este vina mea şi numai a mea că nu văd o pădure verde cu uscături întâmplătoare, ci una de uscături cu verdeţuri ocazionale.
Marea majoritatea preoţilor sunt de fapt nişte sfinţi, stâlpii societăţii noastre, care nu fură, nu cerşesc, nu acceptă banii publici, nu înşală, nu (se) mint, îşi donează toate averile oamenilor, aşa cum îi îndeamnă Noul Testament şi suntem foarte norocoşi că îi avem printre noi. Iar bisericile sunt o reală necesitate a umanităţii, o prioritate a poporului român şi ar trebui să fie cât mai multe, preferabil câte una pe cap de locuitor.
(Asta ai vrea să auzi?)

| Jardelin explică (pentru NOname):

Lasa doamna profesoara, nu mai fi asa de exigenta cu mine! Eu fac greseli de forma, dar tu faci de fond! E 12 noaptea aproape, deci ai putea sa fii si tu putin mai ingaduitoare!

Sa stii ca si la biserici se aplica principiul "cererii si ofertei"! Atita timp cit credinciosii nu vor incapea cum trebuie in ele, se vor construi altele noi. Oricum, iti spun sincer, eu ma bucur cind vad ca se construieste o biserica! Decit 5 birturi si 10 discoteci, mai bine o biserica! Macar la biserica se invata niste lucruri bune!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

"Decit 5 birturi si 10 discoteci, mai bine o biserica!" laughing
Ce comparatie...
Birturile si discotecile sunt private. Biserica este?

| Jardelin explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ei, e buna si comparatia asta, ce e rau la ea?

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Decât o biserică, mai bine 5 spitale şi 10 şcoli (o variantă la care, se pare, foarte convenabil şi creştineşte nu te-ai gândit).

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

E ca si cum Biserica s-ar construi exclusiv din banii unui preot, iar noi nu am contribui cu nimic.
Comparatia corecta: Decat spitale si scoli, mai bine Biserici?

| Jardelin explică (pentru NOname):

Teoretic ai dreptate... Numai ca nu biserica se ocupa cu constructia de scoli si spitale. Statul se ocupa, el trebuie strins de ousoare daca nu face astea. Biserica face si ea cit poate si cit are bani. Nu te amagi ca daca de miine nu s-ar mai finanta cultele cu 0, 02%, ar curge lapte si miere in Romania!

Problema majora nu e numarul de spitale sau scoli, sau dotarea lor. Problema majora este calitatea oamenilor care lucreaza in aceste sisteme, modul cum se gestioneaza banii, profesionalismul fiecaruia in parte, etc., etc.

| godzila007 a răspuns (pentru Jardelin):

NOname are destula dreptate, pana la urma de unde au toti popii bani sa mearga cu bmw, mercedes, alte masini de lux? Logic ca bani astia au fost luati din asa zisa "cutie a milei"! Dar, unii preoti fac bine ca sa nu zica cei de la anti coruptie ca fura sau ceva! Asa ca nu te-as sfatui sa te darui cu totul biserici! Pace!

| danay72 a răspuns:

Din nefericire azi tot mai putini oameni isi dau interesul sa ajute dezinteresat pe altii, desi pentru un crestin aceasta ar trebui sa fie principala preocupare.

| Narcis2007 a răspuns:

E bine ca acum se face ceva folositor si in biserica

| RAY a răspuns:

Da desigur e un lucru bun, dar ramane intrebarea evidenta dupa bac acei copii ce fac? fug in strainatate asta fac majoritatea sau muncesc aici cu facultate la fast food in rest ce sa faca, parerea mea bacul e ceva inutil nu doar ca face discriminare evidenta intre copii si faptul ca nu te ajuta cu nimic, de fapt liceul nu te ajuta cu nimic e o simpla hartie cu 12 clase si atat, patronul nu-i pasa de ce studi ai si sa mearga productia, eu stiu cand am mers personal nu mau intrebat de facultate ma sti sa faci scripturi html asta e intrebarea patronului
1 experienta
2 sa stii sa fi productiv
dupa terminarea unu liceu nu ai meserie clar, eu as merge pe profesionala mi se pare o idee buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fapte bune aduse la rang de comoara.Trebuie sa sapi mult ca sa gasesti asa ceva in biserici, aici e problema.
La Sfantul Nectarie de care zici tu, e doar un spital obisnuit care lucreaza cu casa de asigurari.Pe langa serviiciile obisnuite, cei care sunt in ultimul stagiu(fiind un spital de boli canceroase), se mai pot ruga si face donatii.Mie mi se pare un fel de profit pe urma unor nenorociri.
Daca esti de la sat si nu ai muncit cu carte de munca ci doar pe camp, nu ai de unde sa procuri certificat de asigurare medicala.Adica un sut in fund baby daca n-ai cotizat.Te mai poti duce la un spital judetean, dar comparand regulile impuse de acea unitate, face ca doar privilegiatii sa aiba acces la serviciile medicale bisericesti.Mesajul este clar: "suntem privati si nu primim pe toata lumea".

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Man, eu cred ca tu ai dreptate! Hai sa darimam spitalul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

E ridicat in colaborare cu Banca Transilvania, nu stiu daca ai ramas dator pe la ei sa vezi ce camatari recuperatori au aia.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Cuuuum?! Nu e facut din banii lor? Pai zice lumea ca sint putrezi de bogati! Un bloc din alta face si un bisnitar de masini mai rasarit oleaca!

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

De ce sa stimulezi copii cu folosindu-te de efectul Placebo, cand ii poti invata sa se foloseasca de el prin cursuri de dezvoltare personala implementate in fiecar scoala?
E ca si cum ai alege sa pui un plasture peste parghia infipta in picior in loc sa o scoti sub anestezie.

| Jardelin explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Eu cred ca tu visezi gratii!

| Dede12345 a răspuns:

Este foarte folositor tinerilor mai ales pentru ca foarte multi ar invata ce e bine si ce e rau si cum sa ne dam seama de ce facem! Este un lucru extrem de bun!