| Steregoi a întrebat:

Ceva imaterial sau spiritual este transparent si e ca si cum nu e. Vidul este transparent. Aerul pur e transparent. Apa pura e transparenta. Toate indica faptul ca viata depinde de lucruri transparente si sfinte si pure. Vidul este mai transparent decat aerul care e mai transparent decat apa. Viteza luminii in vid este mai mare decat in aer. Viteza luminii in aer este mai mare decat in apa. Daca Dumnezeu nu ar fi facut aerul transparent ar mai fi existat viata pe Pamant? Daca totusi ar fi fost viata si fara aer transparent, cum ar fi fost viata pe Pamant?

https://www.youtube.com/watch?v=iNXZ_VizreI

3 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Dar cand vorbesti la mobil sau transmiti o imagine, pana ajunge la varu din Italia, vocea sau imaginea e sau nu e?

| rexiomaria a răspuns:

Daca aerul avea culoare, nu mai era aer...
Si da... daca nu exista aer pe Pamant, cu siguranta existau alte forme de viata, diferite de cele care le stim azi.

"Daca totusi ar fi fost viata si fara aer transparent, cum ar fi fost viata pe Pamant? "
Pentru asta chiar trebuie sa te interesezi singur.
E greu si pentru un om de stiinta sa teoretizeze cum ar fi fost viata fara aer, cand noi cunoastem doar viata cu aer. Ar fi greu, dar desigur nu imposibil.

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Am citit undeva o chestie faina. Cica credinciosul are 999 porti deschise sau motive sa creada in timp ce necredinciosul are doar o poarta aparent inchisa ce il motiveaza oarecum ca sa nu creada.

Aici am gasit comparatia asta faina cu portile:

http://www.coran.ro/#Exista%20Dumnezeu?

Cu toate acestea pentru mine islamul e o mare porcarie. Am citit si am analizat aseara tot ce scrie aici in afara de materialele video.

http://www.coran.ro

Si asta ca sa poti vedea ca eu nu cred in ce nu e asa cum este aratat pe acest site. Ma refer la doctrina lor care nu e valabila si are multe contradictii si idei irationale si ilogice in urma compararilor facute de mine. Eu pot discerne ce exista si ce nu exista sau nu poate exista. Eu pot discerne ceea ce e bun si ceea ce e rau.