| LupusDei1993 a întrebat:

Credeți că abolirea tuturor religiilor, începând cu scoaterea lor din lege și după eliminate total treptat ne va duce la lumea ideală după care omenirea tânjește încă de la început?
Eu tot cred că religia e motivul #1 la toate relele din lume, pe lângă existența banilor.

39 răspunsuri:
| raduandrei01 a răspuns:

Religia in sine nu instiga la toate "relele" pe care le fac oamenii si nici nu sunt "motivul #1 la toate relele din lume". Oamenii sunt de vina si nu religia, deoarece multi dintre noi intelegem gresit anumite aspecte ale vietii legate de latura spirituala a noastra (noi oamenii avand 2 esente principale: una materiala si celalata spirituala). Haide sa nu mai dam vina pe religie si pe bani pentru "relele" lumii pentru ca nu facem altceva decat sa ne mintim pe noi insine. Pace

| Bizon95 a răspuns:

Este cu dus si intors
o religie NU e un singur lucru, e mai multe in acelasi timp

in primul rand e o NECESITATE a majoritatii oamenilor de a face fata fricii de moarte, insasi Freud a ajuns sa constientizeze serios asta dupa primul razboi mondial cand au venit de la razboi soldati bolnavi SERIOS psihic si care nu aveau nici o problema fizica, dar mai ales ce l-a bulversat total a fost faptul ca multi dintre ei nu au fost in transee si nu au picat bombe pe langa ei, doar au vazut dupa aia!
(sper ca intelegi cat de serioasa e ideea)

insa apoi, bazat pe necesitatea de mai sus o religie e o metoda de a controla populatia, iar asta se aplica la toate religiile, cel mai tampit exemplu este budismul, care se considera a fii cea mai buna religie din lume, si care este despre pace si intelegere, ei bine, budismul si Confucius au reusit sa pacifice India, iar asta a costat India 400 de ani de ocupatie engleza
si pot sa spun cate un lucru rau despre orice religie mare, dar asta de mai sus e chiar neasteptat din partea unei religii "bune"

iar in ziua de azi, mai ales in tari ca rrominica, religia a ajuns o afacere, efectiv, de la lumanarile care costa de 5 ori mai mult in biserica decat in piata si preotii care trebuie sa isi faca norma la vanzari, pana la am fost in vizita in Arad, era curat, dar cam totul era anost (oras de provincie, foarte linistit, aproape adormit), nimic nu sarea in ochi, in afara de catedrala din mijlocul orasului, care STRALUCEA, evident renovata complet de curand si cu dotari moderne cum ar fi parcare subterana (daca am vazut bine) si alte chestii
ca sa nu vorbesc de "catedrala mantuirii neamului" in care s-au bagat sute de milioane de euro, iar spitalele nu au mancare, consumabile, mdicamente si personal, doar 15% din spitale au trecut testul european de functionare, dar mai ales

SUTE DE MILIOANE INTR-O BISERICA, in acelasi timp in care
**IN 2016 AU MURIT 90MII de oameni in spitale, oameni care PUTEAU SA NU MOARA DACA ERAU CONDITIILE MEDICALE CUM TREBUIE** angry

| Bizon95 a răspuns:

MORALA
ce as face eu nu ar fi sa interzic religiile (mai ales ca asta inseamna sa poti sa fortezi toate tarile din lume)

ce as face eu ar fi ca pentru fiecare leu investit in biserica, alti 10 lei sa fie dati la sanatate, SI ASTA CU FORTA, CU PEDEPSE CU INCHISOAREA SI CU CONFISCAREA TUTUROR POSESIILOR!

| LupusDei1993 explică (pentru raduandrei01):

Spiritul/Sufletul nu exista, nu a fost descoperit de stiinta, prin urmare e doar un alt mit ce tine de religie si crez.

| Bizon95 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu m-as duce acolo in locul tau happy

in primul rand marea majoritate a oamenilor NU cred ca nu exista
eu am vazut niste lucruri (dar ar trebui sa ma crezi pe cuvant, asa ca nu vreau nici eu sa ajung acolo). DAR, hai sa iti dau fapte reale

insa mai ales, stiinta e un lucru in faza inca in faza incipienta si nu explica/nu a descoperit, MULTE

ca sa iti dau un exemplu TAMPIT, toata stiinta este bazata pe un principiu care suna asa: daca faci un lucru, de mai multe ori, si circumstantele sunt ABSOLUT identice, atunci de fiecare data obtii EXACT acelasi rezultat

toate bune si frumoase pana ajungi la fizica cuantica, care NU RESPECTA DELOC PRINCIPIUL ASTA si anume: daca faci un lucru de mai multe ori, SINGURA solutie ca sa masori rezultatul este statistic, deci NU obtii de fiecare data acelasi rezultat
in fizica cuantica particule pot exista, pot dispare, pot reapare, pot exista de doua ori, sau chestii INCREDIBIL de ciudate, cum ar fi lucuri care se comporta intr-un fel cand nu sunt observate si altfel cand sunt observate (NO SHlT)

DE ASEMENEA (traiasca stiinta si hai sa ne rugam la ea, tot exista biserica scientologica) legile din fizica normala si NU pot fi aplicate in fizica cuantica, si nici invers
dar SUNT LEGI, sunt DOVEDITE STIINTIFIC! NU?!?
asa ca, din cauza asta a aparut teoria stringurilor (Stephen Hawking - Theory of Everything) teorie care e si mai putin stiinta pentru ca nu poate fi dovedita DECAT matematic (adica teoretic)

deci, felicitari, te-am adus in realitatea reala, STIINTA *NU* E UN ZEU... imi pare rau!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Credeți că abolirea tuturor religiilor, începând cu scoaterea lor din lege și după eliminate total treptat ne va duce la lumea ideală după care omenirea tânjește încă de la început?
Eu cred că nu. Lumea ideală este o utopie.
Religiile sunt instituții sociale, ca și WC-urile publice, ele nu pot fi abolite.

Eu tot cred că religia e motivul #1 la toate relele din lume,
Credința ta este profund greșită, Eu zic că să o abolești.
Relele din lume nu au o cauză unică. Orice ai face, nu poți elimina relele.
pe lângă existența banilor.
Banii îndeplinesc o funcție socoală extraordinar de importantă, ei fac posibile schimburile economice între oameni, viața economică, deci viața.
Ca să declari și să crezi că banii sunt cauza relelor, a tututor relelor, este altă credință a dtale care trebuie să o abolești sau să o abolizezi singur.

| BlackOldSun a răspuns:

Mulți creștini acuză ateii că îl urăsc pe Dumnezeu, de aceea resping existența sa. Alții merg mai departe spunând că ateii sunt penibili și ilogici pentru că ar urî ceva ce nu există, consumându-și timp și energie pentru a combate ceva în care ei nu cred. Desigur, așa cum ne-am obișnuit de la o parte importantă a lumii creștine, toate aceste "argumente" sunt doar sofisme, în cazul de față, oameni de paie.

Evident, varianta de răspuns e una simplă. Nu, nu putem urî ceva ce nu există. Dar putem urî conceptul, ideea sau ideologia care are ca element central acel ceva inexistent. Și, da, ne putem consuma timp și energie pentru a combate acel concept/idee/curent/ ideologie dacă observăm că afectează bunul mers al societății. Concluzia noastră este că Dumnezeu nu există. Însă efectele conceptului de zeu personal care, conform unor scrieri, interacționează cu umanitatea și are tot felul de cerințe de la oameni, există și se manifestă din plin chiar și astăzi peste tot în lume.

Imaginați-vă că ar lua naștere un curent sinistru format din oameni care cred că lumea este un experiment al unei rase avansate de extratereștri care, odată ce experimentul va lua sfârșit, ne va distruge. Inițial, această idee nedemonstrată ne-ar stârni râsul, iar apoi ne-am vedea liniștiți de viață fără să fim influențați de această idee. Dar dacă membrii acestui curent obscurantist ar începe să hărțuiască și chiar să-și ucidă semenii pe motiv că nu acceptă ideile lor psihotice sau că ar fi, de fapt, niște extratereștri undercover? Dacă ar începe să se infiltreze în mediul politic pentru a se finanța și a obține privilegii? Dacă ar obține cursurile în unitățile de învățământ? Dacă ar produce arme de distrugere în masă din bani publici, ignorând domeniile prioritare, pentru a se pregăti de un "război interstelar"? Cum ar fi ca acei membri, atunci când am lua atitudine, să ne acuze că suntem ilogici, penibili sau ipocriți, pentru că noi combatem ceva în care nu credem?

Mulți oameni își consumă timp și energie în a combate lucruri în care nu cred. În unele cazuri dreptatea este de partea lor (ex. oameni care combat bazaconiile anti-vacciniste) alteori, dreptatea nu este de partea lor (ex. creaționiștii care combat Teoria Evoluției). Deci, foarte simplu, poți combate ceva în ce nu crezi.

Dar mai există o variantă de răspuns la această acuzație. Da, pot să-l urăsc pe Dumnezeu, chiar dacă nu este real. Pot să-l urăsc așa cum pot urî un personaj negativ dintr-un film sau un roman. Câți nu-l urăsc pe Joffrey Baratheon din Urzeala Tronurilor? Sau pe Dolores Umbridge din Harry Potter? Sau Dante Alligheri din Infernul? Deci, da, pot urî acest personaj odios, tiranic, sadic, răzbunător, narcisist, incompetent, prost și dezaxat, așa cum este descris în cărțile "sfinte", numit Iahve, fără să cred că este real.

| AC4S4 a răspuns:

Cu siguranta o familie care merge duminica la biserica si citeste din Biblie reprezinta motivul #1 la toate relele din lume.

| Helper07 a răspuns:

Si ce te face sa crezi asta?

| Helper07 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nici constiinta nu se gaseste nicaieri in creier si totusi exista. Omul in sine e un suflet - ceva ce exista(are viata).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Bizon95):

Budismul si Confucius au reusit sa pacifice India, iar asta a costat India 400 de ani de ocupatie engleza.
Confucius era chinez, nu a avut nici o treabă cu India.
Budismul este una din religiile Indiei, și nu avut nici un efect în ocuparea Indiei de către englezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Bizon95):

Știința nu este zeu, dar funcționează.
Lumea cuantică este o altă zonă a realității.

| KhludCiprian a răspuns:

Sunt ateu puternic (adnica sunt absolut convins ca nu exista nicio divinitate), dar nu cred ca neaparat abolirea religiei e o solutie ci facerea unor religii mai bune.

Sunt multe studii ca avem o predispozitie pentru spiritual (orice ar fi insemna asta) si tot ce cred ca a taia statutul de taxare preferentiala si implicarea religiei in stat ar trebui bineinteles interzise,...

Daca vorbim de Romania in particular, ar fi minunat daca BOR a spus ca aceasta Catedrala a Neamului e data ca reparatii pentru ce a facut Cuza, atunci cred ca BO ar trebui sa faca reparatii pentru sclavii ce i-au tinut respectiv sa intoarca sau sa fie progresiv taxati (inclusiv cu chitanta) pentru ca s-au implicat in politica si au facut clase de religie inclusiv cand este ilegal (de exemplu in 2019 au inceput anul scolar cu o slujba).

| LupusDei1993 explică (pentru AC4S4):

Biblia e plină de crime, genociduri, violuri, sclavie, moarte în masă încă de la prima carte. Dacă creștinii încă ar practica 100% ce scrie acolo ar fi rău, rău de tot.

| Bizon95 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Am fost exact la fel ca tine - ateu convins
dupa care am constatat PE PROPRIU SORICI, ca soarta exista
apoi am gasit dovezi!
https://www.google.com/search?q=42+ways+to+kill+hitler
NIMENI nu a put sa il omoare pe Hitler, in afara de el insusi

iar in armata americana exista un concept:
odata - rahat se intampla
a doua oara - coincidenta
a treia oara - NU mai conteaza ce vezi, ce crezi si ce stii, este IN MOD CATEGORIC ACTIUNE INAMICA... IA MASURI!

exact asa e si treaba de mai sus cu Hitler nu au fost 3 incercari, au fost 42 (patru zeci si doua), si fiecare incercare de asasinat a fost dejucata de chestii pur accidentale si de noroc absolut CHIOR!

deci, sa repetam: NU cred in religie, NU cred intr-un D-zeu iubitor si care o sa ma ajute pe mine personal pentru ca in loc sa trag tare sa reusesc, ma duc la biserica sa ma rog, DAR CRED CA SOARTA EXISTA (si religia se foloseste serios de soarta ca sa isi justifice propria legitimitate)

| Bizon95 a răspuns (pentru sadrian46):

Da, dar nu poti sa spui ca este absoluta, ca explica tot, insa mai ales (la asta am raspuns) daca stiinta nu a confirmat existenta sufletului, atunci sufletul nu exista

stiinta nu a reusit inca nici macar sa defineasca... STIINTIFIC existenta constiintei (ceva in legatura cu faptul ca inca nu intelegem nici pe departe cum reuseste creierul uman sa tina constiinta)

| Bizon95 a răspuns (pentru sadrian46):

Sigur, si budismul nu e in China, si Confucius a fost numai o persoana nu o ideologie

si India nu a fost cucerita de Anglia, ca doar budismul si Confucius nu au avut nici o treaba

CUM SA NU!

| AC4S4 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Creștinii respectă tot ce a spus Dumnezeu prin Fiul și Duhul că trebuie respectat.
Creștinii nu au de respectat legea evreiască.

| Bizon95 a răspuns (pentru AC4S4):

"acum 4 ore | LupusDei1993 explică (pentru AC4S4):
Biblia e plină de crime, genociduri, violuri, sclavie, moarte în masă încă de la prima carte. Dacă creștinii încă ar practica 100% ce scrie acolo ar fi rău, rău de tot."

deci tu nu numai ca, confirmi, dar spui ca exact asa a "spus Dumnezeu prin Fiul și Duhul că trebuie respectat."

wow, esti tare, tu si crestinismul tau care confirmi ca e plin de crime, genocid, violuri sclavie si moarte in asa!

FOARTE TARE!

| Meme10Memu a răspuns:

Religia e o modalitate de destindere atat pentru religiosi cat si pentru unii nereligiosi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Bizon95):

Ți-ai pus oare degeaba pseudonimul Bizon, sau dimpotrivă?
Așa cum susții doctrinar acestea de mai sus, nu am cu cine discuta.
Că da, că nu, că nu că da. Cum să da?

| AC4S4 a răspuns (pentru Bizon95):

Pe lângă faptul că vă lipsesc noțiuni elementare de înțelegere a textului, nici nu știți ce a cerut Dumnezeu să fie respectat de creștini.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Detaliaza "de la inceput". De unde stii cum a fost "la inceput". Eu sunt de parere ca inainte sa existe crestinismul lumea o ducea mult mai bine. Spiritualitatea era ceva comun si acceptat de toti, oamenii lui Israel nu aveau atat de multa putere cu care sa deceptioneze lumea si asa mai departe. Crestinismul a eliminat spiritualitatea si a dat putere oamenilor lui Israel.

Apoi nu generaliza, nu toate relgiile au fost implicate in dezastre in masa sau majore, ci doar cele avraamaice in majoritatea cazurilor, vezi inchizitie, ciuma neagra, razboiul de 30 de ani si asa mai departe.

| Bizon95 a răspuns (pentru AC4S4):

Pe langa faptul ca tu ai ochelari de cal si religia ta este tot ce ai mai drag in viata asta, asa ca, cum imi permit eu sa DOVEDESC ca e de rahat?!?

iti mai lipsesc si notiuni elementare de coeerenta mentala, cineva a spus crime, genociduri, violuri, sclavie, iar tu dai raspuns CARE CONFIRMA treaba respectiva, iar eu nu te las sa scapi, dar cum imi permit, TREBUIE sa imi lipseasca "notiuni elementare" si sa nu stiu "ideile tale sfinte"

iar, amaratul de sadrian46 SARACUL DE EL, nu mai are nici un fel de argument valid, asa ca vede ca e pe dinafara, ca nu mai face fata, imi da ignore, dupa care ultimul lui cuvant e ca vezi doamne numele meu e problema... si ma mai intreb de ce sunt alergic la prostie CRASA, trebuie sa imi aduc aminte de asta data viitoare!

| AC4S4 a răspuns (pentru Bizon95):

Isus i-a răspuns: „Cea dintâi este aceasta: ‘Ascultă, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este un singur Domn’ şi ‘Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu tot cugetul tău şi cu toată puterea ta.’ Iată porunca dintâi. Iar a doua este următoarea: ‘Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.’ Nu este altă poruncă mai mare decât acestea." (Marcu 12:29-31).

Intr-adevar. Plin de viol si genociduri printre lucrurile ce trebuie respectate de crestini.

Cu fiecare raspuns gasesc cate un lucru sau mai multe care va lipsesc. Am gasit ca va lipseste bunul simt si decenta.

| Bizon95 a răspuns (pentru AC4S4):

Mi-ai dat un citat pe care nu l-am cerut, care nu ma intereseaza, pe care nu vreau sa il stiu si mai ales care imi dovedeste categoric ca iti face o placere deosebita sa bagi pe gat religia ta, oricui face greseala sa iti dea atentie

ma bucur serios (si fara misto) pentru tine, pentru ca AI CREDINTA, consider ca asta e un dar din partea sortii (iar serios)
chiar daca, crezi intr-o religie care se foloseste de credinta ta si a celor ca tine ca sa controleze masele si mai ales (in ziua de azi) sa faca bani

asa ca imi cer scuze ca pare ca imi bat joc de credinta ta, insa, din pacate nu imi cer scuze deloc, cand dovedesc, ca religia e o tampenie!

| AC4S4 a răspuns (pentru Bizon95):

Initial am raspuns la un raspuns de la altcineva, anume: "Dacă creștinii încă ar practica 100% ce scrie acolo ar fi rău"

Contextul cerea pasajul pe care l-am citat din Biblie. Pentru ca, mai departe, ati tinut sa imi repetati ca ar fi rau daca crestinii ar respecta ce scrie in Biblie (invocand ca Biblia cere violuri, crime, genociduri, etc.). Eu v-am aratat ca in Biblie spune ca un crestin trebuie sa-L iubeasca pe Dumnezeu, pe ceilalti si pe sine.

Nu va bateti joc de credinta mea, pentru ca nu stiti care este credinta mea. Credeti ca eu cred intr-un Dumnezeu care cere de la noi crima, insa nu este asa.
Faptul ca in Biblie se gasesc fapte istorice urate este adevarat, intreaga istorie a omenirii e plina de razboi. Dar sa nu incurcam aceste fapte cu poruncile date crestinilor.

| LupusDei1993 explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Lasa-ma cu minciunile propagate de secta aia cretinoida, te rog.

| LupusDei1993 explică (pentru AC4S4):

"5 Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ şi că fiecare înclinaţie a gândurilor din mintea lui era tot timpul numai înspre rău. 6 Domnului I-a părut rău că l-a făcut pe om pe pământ şi s-a întristat în inima Lui. 7 El a zis: „Îl voi şterge de pe faţa pământului pe omul pe care l-am creat, atât pe el, cât şi vitele, animalele mici[d] şi păsările cerului, pentru că Îmi pare rău că le-am făcut."

Da, stiu ce urmeaza dupa, nu e nevoie sa-mi spui. Ideea mea e ca Dumnezeu ne-a creat asa, si tot el se plange de greseala lui facuta.
Tot in pasaje viitoare vezi adevarata lui natura: genocid la egipteni, canaaniti etc.

| LupusDei1993 explică (pentru AC4S4):

Dar din fericire acest zeu este fictiv, exista o sumedenie de dovezi ce resping credibilitatea biblie de sute de ori.