| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti renunta la religia care ti-a fost data (bagata pe gat) la botez? Si cum se numeste un om care nu are nicio religie si nici nu crede in vreuna?

16 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă nu ai nici o religie, biserica ortodoxă te va trece în rândurile ei, ca la recensământ să fie văzută mai bine cu mai mulți membri.
Dacă părinții sunt credincioși ortodocși, atunci ei vor minți pe omul care vine cu recensământul și vor spune că toți din casă sunt ortodocși (inclusiv dacă vor avea un fiu satanist în casă!).
Biserica ortodoxa și membrii ei sunt la fel de corupți ca statul român și membrii acestuia. De aceea biserica ortodoxă este susținută de statul român.

Trimite un email cu întrebarea care ne-ai trimis-o nouă către primăria localității tale. Poate că până la următorul recensământ te vor putea scoate din rândurile membrilor bisericii ortodoxe.

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonimg):

Auzi tu ma pocait fals. Biblia condamna sectele false si confiroma ortodoxia si cele 10 poruncii. Iar vii sa comentezi?

| GeoforceExperience a răspuns (pentru anonimg):

Ma secta uite la unde apartii.
Dacă sunteți PENTICOSTAL SECTA a apărut în 1901 în America înființată de CHARLES FOX PARHAM.

Daca sunteți ADVENTIST DE ZIUA A 7-A SECTA a fost înființată în 1863 în America de IOSIF BATES SI SOȚII JAMES SI HELLEN WHITE.

Dacă sunteți ortodox credinta este de 2000 de ani din HRISTOS si SFINȚII APOSTOLI

Secte create de parham 1902 homosexual din america si vii iar sa comentezi? Daca erai la musulmanii si spuneai ca esti pocait sau adventist erai taiat capu si vii sa comentezi iar de ortodoxii care iti accepta toate prostiele care le zici

la un comentariu ai zis ca esti adventist de ziua 7 deci esti o secta https://www.tpu.ro/......ina-2.html dar mai ziceai si ceva de pocainta ca e cea mai buna religie :))) secta falsa creat de un homosexual american :))

Biblia confirmă ortodoxia și înfierează sectele (Matei 24, I Timotei 4, 1), numindu-i pe sectari hristoși mincinoși care nu trebuie crezuți, căci ei urmează învățăturile demonilor.

Noi avem biserica si urmam biblia. Sectele tale false nu au o biserica deci is mincinosii sa scoata banii de la prostii ca voi:))

Definitie secta : Comunitate religioasă desprinsă de biserica

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns:

Pur si simplu nu o mai practici. Iar daca esti trecut în evidențele vreunei biserici, faci o scrisoare către preot/ pastor sau cum se numeste si ii soliciti sa te șteargă din catastif.
Iar cel care nu are nicio religie/credință, se numeste ateu.

| Algo098 a răspuns:

Din moment ce nu crezi in acea religie si nu practici acele ritualuri primitive, e clar ca ai renuntat la acea religie si nu e nevoie sa mai faci altceva. Un om care nu are nici o religie eu l-as numi om rational.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori te convertești la alta ori nu practici dogmele și tradițiile religiei în care ești născut.

| Helper07 a răspuns:

Ai putea renunta pur si simplu, daca o urasti ce te retine? Si cred ca te referi la atei, la cea de a doua intrebare.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Da,cred că ar fi foarte corect și constructiv ca toate persoanele ce se dezic de credința, religia sau cultul primit la naștere prin botez, sau la vârstă adultă, să facă această dezicere publică, anual, printr-o scrisoare deschisă sau ceva asemănător. Sunt ferm convins că cele mai multe motivații vor fi bine argumentate și revelatoare.

| alex598 a răspuns:

Omul fără religie se numește ateu și religia pe care o ai nu este determinată de un vreun botez mai ales dacă a fost făcut fără voința ta. Religia pe care o "ai" este aceea pe care o crezi că este adevărată și cu care trăiești în conformitate. Apropo, practica botezării bebelușilor este nebiblică. Isus, de exemplu, s-a botezat la 30 de ani.

| anonim_4396 explică (pentru alex598):

Și totuși a fost tăiat împrejur ca era evreu.

| leo59 a răspuns:

Omul fara religie se numeste om fara Dumnezeu adica ateu, de care sa te fereasca Dumnezeu. Spunea Plesu intr-un discurs ( si el se baza pe Biblie) ca omul trebuie sa ia act de credinta in care s-a nascut, sa constientizeze ca nu este autonom, ci ca are un Tata sus in Cer asa cum are si unul pe pamant. S-auzim si ganduri mai bune.

| suntserios a răspuns (pentru leo59):

" sa ia act de credinta in care s-a nascut"

adica sa creada in ce i se spune... fara sa mai gandeasca.dap suna a religie

| doctorandus a răspuns (pentru leo59):

Plesu stie foarte bine, fara sa-i mai explicam noi, ca nu are niciun fel de dovezi pentru ce sustinea atunci.