| zeus24 a întrebat:

Daca orice sentiment si orice convingere depinde de chimia creierului, cum pot fi convingerile religioase superioare stiintelor?

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Credintele de natura religioasa sunt doar dereglari ale psihicului uman. In momentul in care deviezi de la orice logica si bun simt doar pentru a justifica credibilitatea unei povesti cu presupuse beneficii, in mod sigur ceva e dereglat in judecata.

| DeyCj a răspuns:

Nu este, dar cum percepția omului asupra noțiunii de bine și rău se raportează la ceea ce învață în societate și acasă, idem s-a petrecut și cu religia.Omul a fost învățat din tată-n fiu să creadă într-o persoană divină care cică controlează tot și tot de la acea persoană divină vine tot, lucru eronat.Dar cum omul neavând o altă comparație de percepție a binelui în afară de familie/societate, ia un lucru negativ/eronat ca fiind un lucru pozitiv.

| Steregoi a răspuns:

Si chimia creierului cum a aparut? rolling on the floor

| zeus24 explică (pentru Steregoi):

De la nutritie rolling on the floor

| Steregoi a răspuns (pentru zeus24):

Vorbesti aiurea.

| Mircea08 a răspuns:

Convingerile religioase nu pot fi nici superioare si nici inferioare indiferent de chimia creierului. Ele exista sau nu exista, sunt mai puternice sau nu si atat! Stiina la fel - exista sau nu, este mai multa sau mai putina si nu are absolut nici o legatura cu convingerile tale indiferent de ce natura sunt ele.
Stiinta si convingerile nu au legatura. Unii vor spune ca isi schimba convingerile atunci cand devine mai cult. Asa e, unii care sunt atei devin credinciosi, si unii care au fost credinciosi devin atei. Si asta ce inseamna?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu e vorba de superioritate. E vorba despre alegere.

| zeus24 explică (pentru BogdantheDreamer):

Alegere intre fantastic si realitate