| navarre a întrebat:

De ce credeti ca,, razbunarea Domnului"din biblie, se infaptuieste prin asa ceva? http://www.trilulilu.ro/......si-nelegiu
De ce credeti ca au lasat cu viata pruncii de parte femeiasca, si pe cele care nu au cunoscut impreunarea cu un barbat, ca sa le,, pastreze"pentru ei? Acesta se poate numi moralitate? sfintenie? iubire?

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| alabalaportocala2011 a răspuns:

Asta era gândirea acelor timpuri, ulterior s-a mai evoluat puțin.
Biblia V.T. și moralitate = baba și mitraliera!

| aL3xzz a răspuns:

Evreii nu erau nici un fel de popor ales rolling on the floorstraight face de fapt erau cei mai rai si spurcati cum sunt si in ziua de azi straight face popor ales pe draqstraight face undeva iisus este intrebat dc ajuta un om rau si el raspunde altfel "eu am venit pe pamant pentru ai aduce pe calea cea drepta pe cei rai nu pe cei ce sunt deja mantuiti " deci iisus s-a dus la evrei ca erau prea rai pentru ai face din nou sa se intoarca la religia lor. app cauta sa citesti un Talmud. straight face daca o sa gasesti da nu pre cred laughing sa vezi ce lucuri frumoase au scrise evrei in biblia lor :d

| doctorandus a răspuns (pentru aL3xzz):

Citatul se referea la cei pacatosi, nu la cei rai. In intamplarea cu femeia canaanita, Isus a zis ca ne-evreii sunt niste caini, in timp ce evreii sunt copiii care stau la masa Tatalui si ca nu era bine sa ia painea copiiilor si s-o dea la catei. In ce priveste ca nu predica pentru cei drepti, asta era o afirmatie sarcastica, deoarece pentru Isus toti oamenii erau pacatosi, numai ca, din perspectiva lui, unii nu recunosteau acest fapt si se pretindeau drepti.

| aL3xzz a răspuns (pentru doctorandus):

Tu esti evreu?straight face

| doctorandus a răspuns (pentru aL3xzz):

Nu, sunt de etnie romana si de credinta pandeista.

| aL3xzz a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiu cei aia pandeista. dar ce miai zis tu acolo parca miari recita din talmudul spurcat ar evreilor unde doar evrei sunt oameni iar restul animale

| doctorandus a răspuns (pentru aL3xzz):

Citatul nu era din Talmud ci din Evanghelie. Vorbind de viziuni spurcate, te-ai referit fara sa-ti dai seama la viziunea lui Isus. El asa considera: evreii sunt oameni, restul sunt caini. Si nu se ferea sa predice asta.

Pandeista e credinta, eu sunt pandeist. Pandeism=deism + panteism. Deism e credinta intr-un Dumnezeu care nu se amesteca in mersul lumii si in treburile oamenilor, iar panteismul este ideea ca Dumnezeu este peste tot. Pe scurt: Dumnezeu=Natura.

| aL3xzz a răspuns (pentru doctorandus):

La cat de alterate sunt religile nu ma mai mira nimic