| AvalohAlyn a întrebat:

De ce exista atat mister cu privire la viata de apoi sau in legatura cu existenta lui Dumnezeu sau a extraterestrilor,ma refer ca misterul dainuie chiar si in era asta a vutezei si a dainuit mereu in toata istoria umanitatii.O sa ramana tot un mister toate sau oare se va descoperi totul rand pe rand? Cat mai putem suporta/trai cu misterul,enigmele si intrebarile fara raspuns cu privire la Univers,om,viata, Dumnezeu?

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Este usor sa confectionezi mistere. Slenderman a devenit si el un mister in anul 2009 cand a fost inventat. Si din moment ce e usor sa le creezi evident ca exista cate mistere vrei.

O intrebare buna ar fi care sunt misterele ce merita a fi luate in considerare? Spre exemplu, existenta/inexistenta lui Slenderman nu cred ca e un mister demn de luat in calcul. Nu avem niciun motiv sa credem ca Slenderman ar exista, desi nu se va putea demosntra niciodata daca acesta exista sau nu.
Dumnezeu si viata de dupa moarte intra si ele in categoria de mai sus.

Pe cand existenta vietii extraterestre e un mister demn de luat in calcul. Stim deja ca viata exista pe o planeta, asa ca are sens sa ne intrebam daca poate exista si pe altele.

| DeyCj a răspuns:

Pentru că ceea ce cunoaștem sunt doar presupuneri, unele din ele bazate pe o carte despre care nu se cunoaște istoricul ei, de cine a fost scrisă și de ce este scrisă, dar în schimb a fost luată drept cuvânt al unei divinități, divinitate despre care nu exista dovezi cum că există și a creat tot.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Specia noastra a trait cu mistere de cand a aparut. Putem continua cu mistere pana cand vom disparea.
Legat de moarte, se stie ca nu se intampla nimic dupa ce mori.
Legat de divinitati, se stie ca nu exista.

| Steregoi a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dai dovada de fanatism si de nestiinta si de indoctrinare legat de ce inseamna termenii duh sau spirit. Spirit inseamna ceva ce nu poate fi perceput prin organele de simt ale omului precum ochii si urechile.

| Steregoi a răspuns:

Misterul e in mintea celui care nu-si foloseste intuitia sau al 8-lea simt.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackOldSun a răspuns (pentru Steregoi):

Super Sayan Strigoi 8 level over. 8888888 rolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

Exista si mister, dar mai mult exista nestiinta, si cand spun nestiinta nu ma refer la lipsa de cunostinte stiintifice, ci la lipsa de cunoastere a invataturii lui Iisus. Daca nu o cunosti nu ai ce pune in practica, iar fara practica nu obtii rezultate. Poti face tot felul de teorii si grafice cu privire la mersul pe bicicleta, pentru ca atunci cand urci prima data pe ea tot pici. Iisus a spus :
Ioan 16:13 Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare.
Mangaietorul este Duhul Sfant si vine la cel care se crestineaza. Pentru a obtine cunoastere trebuie sa traiesti in adevar, adica in invatatura lui Iisus. Asa cum un halterofil poate ridica greutati mai mari numai daca se antreneaza, asa si un crestin trebuie sa-si insuseasca virtuti in asa fel incat sa faca parte din felul lui de a fi. Este extrem de important - virtutile sa faca parte din felul tau de a fi, altfel totul e prefacatorie si nimeni nu rezolva nimic asa. Cu cat iti insusesti mai multe virtuti (sunt extrem de multe ) cu atat iti vin mai multe idei, care nu sunt altceva decat raspunsuri la intrebari pe care ti le puneai candva. Atunci cand reusesti sa iti mai adaogi la comportament o virtute este ca si cum la geometrie inveti o teorema. O data invatata o poti aplica la orice problema care se poate rezolva cu acea teorema. Asa este si in viata, o virtute, odata insusita o aplici in orice situatie si astfel rezolvi probleme de viata chiar fara sa-ti dai seama de unde stii sa procedezi asa. Te trezesti ca stii asa cum unii se trezesc ca au talent.
Spuneam ca exista si mister, adica lucruri ascunse omului, dar acestea sunt ascunse doar pe perioada vietii pe pamant. Mare parte din ele sunt lucruri care depasesc puterea de intelegere a creierului uman. Degeaba spunem noi ca daca am folosi 100% creierul am sti totul pentru ca nu e asa. Oricat de bun auz ai avea, nu poti auzi ce spune cineva care se afla in america, si asta pentru ca auzul este limitat. Asta nu inseamna ca nu exista posibilitatea ca sa-l auzi, dar acest lucru a fost "ascuns" pana la inventarea telefonului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti credincios,raspunsul la tot este Dumnezeu si m-i se pare o tampenie, de partea cealalta daca vrei sa gandesti mai mult e bine sa ne punem intrebari, la unele vom gasi un raspuns la unele poate nu, conteaza sa nu ne lasam din a cauta, cred ca asta e scopul nostru sa aflam cat mai multe lucruri.

| unvecin a răspuns:

Mă tem că fugim de răspunsuri.

Făgăduința e: „Dacă vrea cineva să facă voia Lui, va ajunge să cunoască" (Ioan 7:17)

| doctorandus a răspuns (pentru unvecin):

Ceea ce ne putem indoi vazand puzderia de secte neoprotestante, fiecare dintre ele pretinzand ca are adevarata interpretare a Bibliei. In ce priveste catolicismul si ortodoxia situatia nu e mai buna: ei sunt tinuti laolalta administrativ, dar exista o diversitate de teologii in fiecare biserica mare.