| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

De ce in manualul de religie scrie ca daca nu ma rog la Dumnezeu o sa ma calce masina? E adevarat?

29 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

De ce in manualul de religie scrie ca daca nu ma rog la Dumnezeu o sa ma calce masina? E adevarat?

Pentru că am terminat facultatea pe vremea lui Ceașcă, nu am habar ce idioțenii sunt scrise în cărțile / manualele actuale de religie!

| Dumnezău a răspuns:

Pentru ca manualele de religie sunt sinonime cu manuale de indoctrinare,irationalitate,cretinism acut,iremediabil, si scufundare a elevului in multumire cu necercetarea lumii si cu o "morala crestina" ce ii scade grav din individualism si inteligenta.Din partea mea, ar trebui adunate frumos intr-un morman adunate tot ce poarta pecetile oricarei religii, si arse ca fals in acte si declaratii, mai ales carti ce promoveaza Dumnezeul asta gretos de oligofren al crestinismului.Vezi sa te rogi, sa nu cumva sa te influenteze demonii ce ii posed, prin raspunsul asta! Laudat fie Iisus!

| Rapplex a răspuns:

In 2 cuvinte: Societatea p*lii.

| emy a răspuns:

Astea sunt povesti de adormit copiii. Intr-adevar este bine sa te rogi lui Dumnezeu sa te fereasca de rele, pe tine, familia ta, prietenii tai samd., sa-I multumesti pentru ajutor sau pentru ceea ce consideri tu. Dar asta nu inseamna ca daca nu te rogi lui Dumnezeu, te va calca masina. Daca e sa te calce, te calca oricum(dintr0un motiv pe care numai bunul Dumnezeu il poate sti). Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa te rogi Lui, sa ai incredere in El, sa-L iubesti, sa-I multumesti etc.Trebuie sa acceptam voia Lui(chiar daca poate nu-i Intelegem ratiunea Lui care e atat de diferita de a noastra). Cine sunt cei care vor sa ne faca sa credem ca Dumnezeu este rau? Uita-te aici:http://despremasonerie.go.ro/. Nu stiu cati ani ai, in ce clasa esti si daca poti sa intelegi asta, dar, daca nu, roaga pe cineva sa-ti explice, apoi spune cat mai multor oameni despre asta, caci numai asa ii putem opri pe acesti oameni sa ne mai faca rau.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru emy):

Imi explici tu?

| emy a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Pe scurt:Masonii sunt acei satanisticare conduc lumea la ora actuala(si nu numai), o saraceste, o invrajbescca sa o poata manipula cum vor ei s-oaduca la picioarele lor, sa-i distruga credinta in Dumnezeu. Nu prea stiu nici eu cum sa explic, caci e o chestiune foarte complicata, foarte greu de explicat.

| trolololo a răspuns:

Mie nu mi-a plăcut niciodată religia, nici când eram mic, nici acum. Am avut cărțile alea când eram în clasele primare/gimnaziale și nu m-au influențat cu nimic.
Chiar dacă ești copil și ai putin creier, putin de tot, tot îți vei da seama ca e ceva în neregula, contradicții retardate, situații pur și simplu aberante (arca lui nea noe de exemplu), nu vei lua în considerare cele spuse. Sunt ateu de mic (atunci nu știam cuvântul) însa știam ca e ceva în neregula.

| danay72 a răspuns:

Nu e adevarat, Dumnezeu nu ne forteaza sa ne rugam lui, plus ca in Biblie nu scrie nici unde asa ceva, daca ne rugam, Dumnezeu vrea s-o facem din inima, nu din obligatie sau de frica sa nu patim ceva.Matei6:5-8

| EvangelineDS a răspuns:

La fiecare intrebare de la religie trebuie sa te iei de atei. de ce? in biblie parca spunea sa iti iubesti aproapele

| Parintele a răspuns:

laughing) Pentru ca d-zeu e bun, d-aia o sa te calce masina, intelegi, nu?laughing Religia a fost mereu promovata prin teroare si tortura, unii teologi tampiti cred ca asta mai merge si in ziua de azi, si au dreptate: pot speria copiii cu aceste povesti ingrozitoare si de aceea publica astfel de cacaturi.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru Parintele):

Părinte!
Di şe n-ai fost la slujba di duminică?

| Parintele a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Am fot dragahee hee) dar eram rupt de beat sub altarlaughing) a cantat dascalul...

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru Parintele):

Pai eu te-am cautat, nu aveam cu cine juca poker in altar. sad

| Parintele a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Mai bine jucam un barbut..sa nu ne ispiteasca satanalaughing))

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru Parintele):

Eh e criza, mai bine ramanem la sticluta pe pedepse. laughing)

| Parintele a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu imi place sa fiu pedepsit..asa ca o sa trisez.tongue

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru Parintele):

Te bate Dumnezeu.

| 4b a răspuns:

Lumea o lua razna; in loc sa se pastreze religia asa curata cum fu de la bun inceput, se pun desteptii s-o pateze cu sfintele lor interpretari...Domnul sa-i ierte

| DjBl3ndar a răspuns:

Aceste lucruri le scriu in manualul de religie pentru ai face pe copii sa se roage la Dumnezeu si prin asta mai credinciosi happy

Sper ca te-am ajutat, daca nu bafta in gasirea unui raspuns!

| Prunela a răspuns:

Pentru ca asa vrea Patricia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În ce manual ai găsit tu aşa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E veche povestea, 2008 au fost multe dezbateri aprige pe atunci, de fapt au fost exemple nefericite care încercau să-i facă pe copii să conştientizeze noţiunea de bine şi de rău. Tocmai de aceea, trebuie studiată religia temeinic în şcoli, pentru a nu se pleca din start cu premise false care în timp conduc la mentalităţi păguboase gen "Îţi taie popa limba" sau "de sărbătoare trebuiesc date pe gât nu ştiu câte pahare cu rachiu", mentalităţi paralele cu învăţătura creştină. Este şi vina ministerului că permite astfel de manuale în programă care pot fi scrise de oricine bine sau rău intenţionat.

| clauX a răspuns:

Pe tine... ar fi ceva prea simplu sa te calce o masina

| ateu a răspuns:

Nu minti nu scrie asa ceva de ce minti?

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Stiu sa scoata in evidenta (ex: "curcan"; ia uite ce cuvant urat este mentionat in interiorul acestui cuvant!).

| Marif a răspuns:

Trag un semnal de alarma!
Acest individ care isi spune parinte si are o poza cu un preot, nu este preot!
Nu credeti ce scrie! Spune numai porcarii! Un preot adevarat nu ar spune niciodata asa ceva. Acest individ se intituleaza ca fiind parinte si isi pune poza cu preot pentru a denigra Biserica si pe preoti!
Nu ascultati ce scrie!

| Marif a răspuns:

Esti sigur ca asa scrie? Exact cu aceste cuvinte? Scrie exact citatul din carte.