| Genesis2014 a întrebat:

De ce credeti ca in manualul de religie scria că Gigel a urcat pe o scară ca să distrugă un cuib de rândunele iar Dumnezeu i-a tras scara, cauzându-i băiatului o comoţie cerebrală?
Sau că Ionel a trecut pe lângă biserică fără să-şi facă cruce, iar Dumnezeu a trimis o maşină care să-l calce. Nu puţine au fost cazurile când copiii refuzau să iasă din case, de teamă să nu-i pedepsească Dumnezeu, deoarece şi-au amintit că au trecut pe lângă o biserică fără să-şi facă cruce.
Crdeti ca asa doreste Dumnezeu sa fie perceput de catre copii?

Răspuns Câştigător
| ILoveMoon a răspuns:

Pe asta se bazează religia pe frică. Iad, purgatoriu, Infern și așa mai departe. Asta e religia, manipularea în masă, așa am fost învățați de mici. Că să schimbi asta mai întâi trebuie să schimbi mentalitatea oamenilor în special românilor... e multe de spus despre asta.

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu ştiu cum îşi poate dori ceva un ceva imaginar, dar îndoctrinarea religioasă, clar, trebuie eliminată din sistemul de învăţământ. Ne-a traumatizat şi amăgit destul tinerele generaţii.

| danay72 a răspuns:

Astea sunt idei care sperie copiii dar nu sunt biblice.

| milan9 a răspuns:

"Nu puţine au fost cazurile când copiii refuzau să iasă din case, de teamă să nu-i pedepsească Dumnezeu, deoarece şi-au amintit că au trecut pe lângă o biserică fără să-şi facă cruce. "
happy happy Mi te imaginez stând saptămâni întregi încuiat în casă pentru că ai uitat cum se face cruce... laughing

| Genesis2014 explică (pentru milan9):

Si eu mi te imaginez cum stai in ghenunchi in fata unui popă si-i povestesti tu aventurile tale amoroase( daca le ai, sunt sigur ca Nu, de aceea esti si frustrat)

| milan9 a răspuns:

Oricumk stii si tu ca nimic din ce ai spus nu este adevărat în forma pe care ai spus-o tu...

Sunt în acel manual câteva exemple de fapte bune si cateva exemple de fapte rele.

Nu e ABSOLUT NICI O LEGĂTURĂ intre realizarea semnului crucii si riscul vreunui pedepse!

Semnul crucii este doar in lista faptelor bune, iar NEASCULTAREA DE PARINTI (din care cauze se intampla de multe ori accidentele) este asociata unui risc al accidentului (jocul in mijlocul strazii din neascultare fata de sfatul si interdictia parintilor comporta riscuri).

| Genesis2014 explică (pentru milan9):

Nu are nici o legatura ceea ce ai,, spus''tu.
Sugestia este CLARĂ că acești copii trebuie sa fie religiosi, de NU, vor fi pedepsiti de gelosul YAHWE!

| sublime89 a răspuns:

Sau femeile care intra in manastirile "interzise", si apoi sunt blestemate de d-zeu sa moara, pentru ca i-ar fi ispitit pe calugari. Religia nu se poate mentine la putere decat prin frica si amenintari. E singura modalitate de a-i tine pe oameni supusi.

| M25M a răspuns:

Este vorba de implemetarea fricii. Noi ca oameni reactionam altfel intr-un context daca ne sunt induse doua stari specifice, cea a rasplatii si a fricii. Pe asta se bazeaza crestinismul. Dualismul frica/recompensa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca mai exista in circulatie manualul cu pricina.
Asta demonstreaza doar cat sunt ingusti la minte autorii de manuale.

| ghinionistul112 a răspuns:

Vad ca nu esti cu picipoarele pe Pamant, din pacate! Ia citeste Biblia la Capitolul Iesirea, versetu 20 care ne vorbeste din Legile pe care Dumnezeu le-a dat lui Moise si in Legea numarul 4 zice "Cinsteste pe tatal tai si pe mama ta, ca sa-ti fie tie bine pe Pamant si traiesti ani multi!" Nu cumva este vorba de a asculta de parinti tai care te invata sa faci semnul Sfintei cruci cand treci pe langa o Sfanta Biserica si sa te spovedesti corecti la Duhovnicul tau? Sunt niste parinti mai speciali pentru tine, dar tu nu-i vezi! casca-ti ochii cu luare-aminte si nu mai vorbi prostii!

| Genesis2014 explică (pentru ghinionistul112):

Dacă asta ai,, inteles''tu din toata povestea...amesteci crucea cu pedeapsa si cu cinstirea de parinti,cand de fapt intrebarea mea era daca Dumnezeu asa doreste sa fie perceput de copii! adică infricoșător,ameninșător,pedepsitor!
Ce legatura are asta cu nstitutia bazata pe bani,numita Biserica Ortodoxa Romana! DA -bazata pe bani,terenuri,hoteluri, afaceri, case de vacanta, masini de ultima generatie, etc.si toate astea de pe spinarea poporului român! Niste căpușe umane care ar trebui sa se ducă la muncă nu la intins mâna, ar mai da jos din burdihanurile alea umflate cu rahat!

| SoNiCxXx a răspuns:

Nu ma. stai calm

cati ani ai copile? 8?
Dumnezeu nu iti va face nimic pentru ceva ce nu ai facut el are rolul de a ne ajuta nu de a ne obliga sa facem ce vrea el cu forta... nu inteleg de unde au dat astia exemplele alea in carte... eu nu am auzit nimi despre nici un caz de acest gen

FUNDA?

| Wehrmacht a răspuns (pentru SoNiCxXx):

Ii spui lui ca are 8 ani dar nu esti in stare sa pricepi o simpla postare...

| Genesis2014 explică (pentru Wehrmacht):

Nu poti cere cuiva, ceea ce nu are ( adică minte) -m-am referit la SoNiCxXx

| qAleexa a răspuns:

Biblia a fost conceputa 90% de satanisti-> Illuminati si 10% voia lui Dumnezeu. (Asa se spune) Sunt doar niste zvonuri pentru a face publicul sa fie credincios. Ceva gen : Daca nu vii la biserica iti pun 4 in catalog.winking Santaj, minciuni, amenintari.