| Inferno a întrebat:

De ce oamenii dezechilibrati psihic (nebunii) vorbesc de Dumnezeu si notiuni ce tin de religie. Majoritatea nebunilor fie se cred Dumnezeu,fie Iisus,Sf Petru sau orice alt sfant, martiri, etc. Majoritatea se cred slujitori ai Lui Dumnezeu. Poate religia sa inebuneasca oamenii sau prinde religia bine la nebuni?

Răspuns Câştigător
48 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Mai, haide sa-ti zic o chestie.Pentru un nebun, tu esti nebunul, pentru ca nu faci ca el.O persoana cu probleme psihice atestate care a stat intr-un azil a avut in salon doar biblia sa o citeasca, nu televizor, nu ziare.La persoanele instabile psihic li se da de cele mai multe ori sa citeasca biblia pentru ca acolo sunt anumite invataturi care sunt relatate la un nivel subcultural pe care il poate intelege orice nebun.De aici ei trag concluzia ca sunt slujitorii lui dumnezeu.

Cat despre religie in sine, singurul sau scop este de a inebunii oamenii si de a-i tine sub control! Religia in adevarat sa forma are ca scop iluminarea spirituala.Ti se pare ca esti iluminat spiritual daca iti freci portofelul de racle si bati cruci pe langa fiecare biserica?

| Inferno explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Deci Biblia este scris atat de primitiv incat si nebunii sunt capabili sa o inteleaga. Oau, interesant. Eu stiam ca pentru a putea scrie ceva pe intelesul unui nebun trebuie sa fi si tu unul. Si asa este, numai ca acel nebun nu a citit Biblia cand era nebun, pentru ca daca facea asta tot nu intelegea nimic, a citit-o inainte sa inebuneasca, iar informatia a ramas.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Inferno):

Uite, tu de exemplu vorbesti despre religie ca si cum ai fi impotriva ei, eu cel putin asa am inteles.Dar totusi ai la avatar insemnul masonic sub care este scris Science.Tu intelegi ce inseamna acel echer, compas si acel G? Daca intelegeai cu adevarat, ti-ai fi dat seama ca stiinta nu are nici o legatura cu masoneria! In concluzie avatarul tau este eronat!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Inferno):

Cat despre explicatia ta, te contrazici singur! Ai spus ca pentru a scrie ceva pe intelesul unui nebun, tu insuti trebuie sa fii nebun. Dupa care ai mai spus ca acel nebun in cauza nu a citit biblia cand era nebun pentru ca nu ar fi inteles-o.Deci pana la urma este biblia scrisa de nebuni pe intelesul nebunilor sau numai dupa ce inebunesti din varii motive o vei putea intelege?

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca un om nu traieste, nu gandeste precum traiesti/gandesti tu nu cred ca merita catalogat nebun, ci doar diferit.

Fiecare minte isi creaza propria relitate in care prorpia persoana este convinsa ca traieste adevarul.

| Inferno explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

In niciun caz masoneria nu este o religie, in sensul folosit de primitivi.
Echierul si rigla + partea spirituala si partea materiala.
G= God(zeu, Dumnezeu), genius, geometrie
"...stiinta nu are nici o legatura cu masoneria!"
Are, pentru ca principiile masonice, daca pot sa le numesc asa, sunt adevarate. Iar adevarul este stiinta si in niciun caz nestiinta.

| Inferno explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Din raspunsul tau deduc ca nu cunosti sensurile pe care le poate avea cuvantul stiinta.

| Inferno explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

In plus, am scris termenul stiinta jos, sub echer, daca asta-ti spune ceva bine, daca nu iar bine.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Inferno):

Tin sa te anunt ca esti prost informat! G-ul acela nu inseamna dumnezeu, geniu sau nu mai stiu ce.Simbolizeaza Golgotha! Locul unde a fost crucificat Isus! In alte insemnari in locul G-ului putem gasi un craniu uman, care din nou simbolizeaza drumul oaselor si dealul craniului (Golgotha).In alte cuvinte masoneria are la baza ezoterismul si misticismul preluat din registrul laic! In concluzie, ceea ce pentru noi este stiinta, pentru ei este misticism, ezoterism!

| MMihai a răspuns:

Deja postarea asta, îi jignește pe creștini!
În loc să le explici, cu exemple concrete, de ce religia lor, este o prostie, tu te apuci să îi jignești!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa a lasat Dumnezeu, ca intalepciunea nebunului sa rusineze nebunia intaleptului.fiindca a hotarat, ca, sa fie rusinate cele mari, de catre cele mici.un nebun era dus in lanturi la inchisoare.el il vedea pe necuratul.acesta statea cu un tovaras de-al lui si fuma.arestatul spunea; il vad pe satana.scoate fum pe nari si pe ochi.ia te uita asta te-a vazut! zice necuratul celuilalt.ei si ce? l-a crezut cineva? vezi tu hadesule? mi s-a intamplat personal, si nu l-am crezut pe respectivul.ba chiar am ras de el.dar el era intalept in nebunia lui.eu doar ma dadeam.

| rocco09 a răspuns:

Oare si mao si stalin si restul persoanelor care au pretins inchinare sa fi fost nebuni? Ateismul sa fie o ideologie care prinde bine la nebuni?

| Inferno explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

G-ul acela inseamna peste 20 de lucruri si tu-mi spui ca inseamna doar Golgotha, este incredibil.

| Inferno explică (pentru OOOLEOOO):

Atunci de ce mai exista ospicii?

| Inferno explică (pentru MMihai):

Postarea asta nu jigneste pe nimeni.

| Inferno explică (pentru rocco09):

Ce legatura are ateismul cu subiectul. Ce legatura au" stalin, mao" cu subiectul?

| Inferno explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Tot nu ai inteles ca folosesc termenul "stiinta" in sensul lar al cuvantului?

| rocco09 a răspuns:

Exact aceeasi care o are si religia cu nebunia, adica niciuna!

| Inferno explică (pentru rocco09):

Niciuna? Atunci cum explici faptul ca majoritatea nebunilor sunt religiosi?

| Inferno explică (pentru rocco09):

Stii bine ca este posibil sa delirezi intr-o sumedenie de moduri, poti sa spui ca esti un elefant roz inaripat, ca esti un extraterestru, etc. Cu toate acestea majoritatea nebunilor spun ca sunt Dumnezeu sau alte presonaje biblice, de ce?
De ce cand un nebun delireaza adesea delirul este inspirat din religie?

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru Inferno):

Mai, intr-un fel ai avut dreptate, nu devi nebun decat abia dupa ce citesti biblia.Toate practicile religioase, spirituale, meditative stimuleaza preponderent o singura emisfera a creierului. Cealalta care tine de formarea ideilor proprii, logica si contactul cu realitatea va deveni usor usor inactiva daca te axezi mult prea mult pe partea spirituala.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Intai vino cu statistica cand spui "majoritatea" si apoi mai discutam pe tema asta! Iar mai apoi sa pornim de la premisa asta a ta nefondata, sunt mai multi, pentru ca ponderea religioasa in Romania e mai mare, pun pariu ca in coreea de nord toti nebunii sunt atei! Iar apoi, nebunii care isi atribuie alte personalitati nu sunt neaparat religioase, sunt care se considera napoleon, sau cezar sau caine samd! Faci presupuneri nefondate si mai apoi vrei sa tragi concluzii realiste!

| rocco09 a răspuns:

Aveam pretentii de la tine, cel putin te tii argumentat, ala e argument de raspuns castigator?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Inferno):

''Daca un om nu traieste, nu gandeste precum traiesti/gandesti tu nu cred ca merita catalogat nebun, ci doar diferit.''

Aceasta fraza este dedicata celor care considera religia o nebunie.

| martzian a răspuns:

Mergi si tu pe la spital. Vei gasi si "oameni de stiinta" - savanti, printre nebuni. Acum, cu onestitate, chiar crezi ca intrebarea ta merita luata in serios?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Are, pentru ca principiile masonice, daca pot sa le numesc asa, sunt adevarate" - Care sunt principiile astea? Si dupa ce criterii sunt adevarate?

"Iar adevarul este stiinta si in niciun caz nestiinta." - Am avut nenumarate discutii cu tine in care ai ridicat din umeri. Deci faza cu adevarul e o mare vrajeala.

PS: Tu ce legatura ai cu masoneria? Habar nu ai cu ce se mananca, desi incerci sa pari mason. laughing

| martzian a răspuns (pentru rocco09):

"Aveam pretentii de la tine, cel putin te tii argumentat, ala e argument de raspuns castigator?" - Eu cred ca sunt mai multe persoane care scriu pe contul bietului Inferno. Diferentele (cultura, respect, bun simt, logica, etc. sunt mult prea mari).

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Postarea asta nu jigneste pe nimeni." - Eu cred ca te jigneste doar pe tine, cel putin pentru ca vine in contradictie cu impresia pe care ne-o facusem (e drept, zdruncinata in ultima vreme) despre tine.

| Inferno explică (pentru martzian):

Nu sunt mason. Dar imi place foarte mult modul in care se impart lucrurile in masonerie. Sa-ti dau un exemplu, o pilda masonica, in care un mester a fost ucis pentru ca nu a vrut sa-si imparta cunostintele cu ucenicii. In masonerie acest mester este considerat un erou, chiar pentru faptul ca nu si-a dezvalui tainele in fata mediocritatii umane si a preferat sa moara cu ele. O conceptie interesanta care mie imi place. Tot asa simbolistica, ce reprezina acei oameni, ignoranta, invidie. Si asta imi place iar. Ma rog, este doar un exemplu sunt multe lucruri care-mi plac in masonerie.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Atunci cum explici faptul ca majoritatea nebunilor sunt religiosi?" - Pe ce te bazezi cand spui asta? Si cum demonstrezi stiintific faptul ca este o cauzalitate intre religie si nebunie? Discutia este veche si eu unul am aratat cat este de penibila si neinformata o astfel de abordare... sad