| floppy98 a întrebat:

Dumnezeu la dat pe Adam, da? si dupa aia a adus-o si pe Eva, nu? si ei doi aveau 2 copii, unu dintre ei la omorat pe celalalt. cum sa inmultit lumea?(raspuns logic:i-o traso lu maikasa?)laughing

42 răspunsuri:
| BIS99 a răspuns:

Sunt 2 variante:
1. Şi-au tras-o fraţii înainte să moară unul din cei 2
2. I-a tras-o Adam lu' Eva după ce a murit unul dintre fraţi.

| 000MadMAX000 a răspuns:

rolling on the flooralta solutie nu e,laughing, sau poate si-a facut laba si eva si-a bagat cu mana in piz** slobozu.

| Inferno a răspuns:

Pai Eva a depus icrele ce au fost fecundate de Cain din care au iesit mormolocii.
Este una din variante.
Sau ei se inumulteau asexual asemeni plantelor, asa ca un bondar/albina/viespe/ a avut rolul de transportor al polenului, de la Cain la Eva.
Sau Cain s-a nascut deja cu un copil in burta asa cum se nasteau puii din Godzila.

| Chαяtreux a răspuns:

Raspuns: esti tu prea limitat intelectual.
Se specifica faptul ca au mai avut si alti copii.

| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

Asexuat nu asexual.

| GRs a răspuns:

Se zice ca Adam si Eva au avut mai multi copii. Problema e ca acei copii erau si logic frati si surori. Si Biblia se contrazice din nou deoarece asta inseamna ca omul s-a raspandit prin incest si uite ce zice Vechiul Testament despre incest:
Levitic 18:6 Nici unul din voi să nu se apropie de ruda lui de sânge, ca să-i descopere goliciunea. Eu sunt Domnul.

| milan9 a răspuns:

După mărturiile din Biblie, Adam şi Eva au avut aproximativ vreo sută de copii (recordul aparţine unei rusoaice care a avut ~156 de copii) pe parcursul a sute de ani (alt subiect de discuţie... ştiinţa astăzi poate confirma posibilitatea acestei longevităţi). Astfel, a fost oarecum cu totul relativă noţiunea de „fraţi" şi "surori" dacă ei poate că abia se cunoşteau între ei.

| Thunderstruck a răspuns (pentru milan9):

Nu ai cum sa traiesti 900 de ani cat se presupune ca au trait.Nici daca traiesti in cel mai curat aer, mananci cea mai sanatoasa mancare etc...Imagineaza-ti cum ar arata la 200 de ani, dar 500? Dar 900?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Chαяtreux):

Probabil e doar un kinder ateu care isi etaleaza "inteligenta" si nu se chinuie sa caute un verset care sa-i arate ca greseste...Astia-s la fel de rai ca si crestinii.

| tavadaresti a răspuns (pentru GRs):

Dumnezeu a ingaduit, firea pacatoasa a omului a tins spre acea latura:
Dupa nasterea lui Set, Adam a trait opt sute de ani; si a nascut fii si fiice. (Fac.5:4)
Frati si surori se impreunau tot asa si cu mai multe neveste:
Lameh si-a luat doua neveste: numele uneia era Ada, si numele celeilalte era Tila. (Fac.4:19)
La iesirea din robia egipteana Dumnezeu a dat porunci cu privire la familie:
Sa nu faceti ce se face in tara Egiptului unde ati locuit si sa nu faceti ce se face in tara Canaanului unde va duc Eu: sa nu va luati dupa obiceiurile lor. (Lev.18:3)
de la Lev.18; 6----------20
Sa nu va spurcati cu niciunul din aceste lucruri, caci prin toate aceste lucruri s-au spurcat neamurile pe care le voi izgoni dinaintea voastra. (Lev.18:24)

| Chαяtreux a răspuns (pentru Thunderstruck):

Adevăr grăieşti!

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Chαяtreux):

Adam si Eva chiar daca aveau 1.000.000 copii, oricum ai privii si analiza tot la incest ajungi.

| HermioneLove a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pai pe vreamea aia oamenii nu imbatraneau asa repede ca acum...cred...

| HermioneLove a răspuns:

Tu gandesti asa un pic inainte sa pui o asa intrebare stupida? laughing

| Chαяtreux a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Între fraţi. Pentru că atunci ei nu cunoşteau ruşinea. Erau goi. Sexul nu era pentru distracţie ci pentru perpetuarea speciei. (înainte să intre în păcat)
Gândesc eu.

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru milan9):

O femeie nu mai poate avea copii după aproximativ 50 de ani, iar din faptul că ea a avut 100 de plozi, rezultă că Eva a stat borţoasă vreo 38-38 de ani non-stop, ceea ce e irelevant.
Şi chiar dacă au avut 100 de alţi copii, înseamnă că acei copii s-au înmulţit între ei şi ajungem de unde am plecat.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Chαяtreux):

Biblia este o mizerie, un cancer la fel cum toate religiile sunt o suma de ineptii. Creatia unui sistem bolnav pentru indoctrinarea si manipularea maselor.

Religia este strict geografie, daca te-ai fi nascut in Israel acum erai de religie evreu, in Arabia musulman, in India hindus dar cum te-ai nascut in Romania esti crestina.

Daca te-ai fi nascut in alt loc nu mai credeai in Dumnezeu si credeai in Allah.

Deci care zeu exista pana la urma Andreea?

| Chαяtreux a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Cine a zis că nu cred în Allah? sau în Jah? sau în Dumnezeu? sau în oricare altul? Nu am o religie anume. Pot zice că am propria religie. Toţi sunt acelaşi Dumnezeu, indiferent de cum îl numeşti.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Chαяtreux):

Eram in stare sa bag mana in foc ca asta o sa fie raspunsul tau.

Hai sa o luam altfel, ce sanse mai erau sa credem in zei daca nu existau teorii religioase? Fie ei si abastracti?

| martzian a răspuns:

Este "l-a dat" si "l-a omorat" nu "la dat" si "la omorat". La fel, "s-a inmultit" nu "s-a inmultit". Mai ai, dar te las pe tine sa descoperi.

Raspuns logic: esti agramat. happy

| Chαяtreux a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Ideea este că există clar o divinitate care ne-a creat. eşti liber să crezi ce vrei. Dar să ştii. nu eşti mai deştept dacă negi asta.

| Thunderstruck a răspuns (pentru HermioneLove):

Hai ca n-ai logica...Acum 6000 de ani cand presupune teoria crestina ca a fost creata lumea, oamenii erau la fel ca in zilele noastre, genetica nu arata ca omul de acum 6000 de ani sa fi suferit mutatii genetice ca sa fi putut trai mai mult decat acum. Oricum "teoria" cu Adam si Eva contrazice toata stiinta moderna.In 6000 de ani + un potop care a curatat aproape toti oamenii nu are cum sa se fi inmultit in 4000 de ani de la 2 oameni pana la 7, 2 miliarde, sa fim seriosi.Si nu inteleg cum s-a ajuns la 4 grupe sanguine daca ne-am inmultit din 2 oameni...

| EmaS a răspuns:

Ce urat vorbesti.Adam si Eva au avut trei copiii Cain, Abel si Set. Dupa aceea vedem in Gen.5:4 ca dupa nasterea lui Set, Adam a mai trait opt sute de ani si a nascut fii si fiice. Cu siguranta, Cain s-a casatorit cu una din surorile lui. Motivul pentru care incestul conduce adesea la anomalii genetice la copii este că atunci când două persoane cu caracteristici genetice similare (cum sunt o soră şi un frate) au copii – defectele genetice sunt de departe mai probabil să apară întrucât ambii părinti au ei înşişi aceleaşi defecte genetice. Atunci când persoane din familii diferite au copii, este foarte puţin probabil ca ambii părinţi să aibă aceleaşi defecte genetice. Codul genetic uman a devenit din ce în ce mai "poluat" de-a lungul secolelor întrucât defectele genetice s-au multiplicat, s-au amplificat şi au fost transferate de la o generaţie la alta.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Chαяtreux):

Iar eram 100% convins de ce o sa imi raspunzi.

Tipic credinciosilor, schimba subiectul.
Nu era nici o sansa sa credem in zei daca nu existau teorii religioase.
Singur lucru bun in viata noastra este dorinta de cunoastere.
Daca ea nu exista, in acest moment traiai in gauri insalubre de pamant si nu mai aveai capacitatea sa intelegi ce se intampla in jurul tau, dar sa mai crezi si in forte supreme.

Iar nimeni nu neaga existenta unei forte supreme doar sa para mai destept. E o aberatie sa sustii asta.
Dovezile care sa demonstreze existenta unei divinitati sunt insuficente. Si cele care exista sunt penibile.

Zeii ajung sa existe doar daca mediul de viata este corespunzator.

Idei bine plantate in subconstient la varste fragede cand nu exista discernament si capacitate de intelegere, de catre persoanele din jur, teorii religioase sau tema ca Dumnezeu exista.
Atunci el chiar ajunge sa existe.
Depinde cat de prielnic este mediul de viata.

Prin absurd vorbind, daca Dumnezeu exista din punctul meu de vedere e complet retardat.

De ce ar construii cineva atat de mult pentru atat de putin?
De ce ar dorii cineva sa-l adori, implori si sa-ti fie frica de el?
De ce sa suferii etern in iad secat de un infinit chin intern doar pentru ca nu-l asculti?

Iar apoi sa insarcineze o virgina, sa devina om, sa se sacrifice pe el catre el si sa te salveze pe tine de el...

Si dupa toate astea, poveste continua.

Are sens?

| Chαяtreux a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Să ştii că nu este adevărata faza cu mediul în care ai trăit. De exemplu, tatăl meu este ateu, iar mama habar n-am ce este. Nu merge la biserică, nu ţine post, e indiferentă cred. O perioadă am crezut în dumnezeu mergând la biserică, ţinând post, dar habar n-având în ce constă dumnezeu de fapt, însă apoi mi-am pierdut credinţa, habar n-am cum. N-am mai crezut în dumnezeu. (poate doar aici să ai dreptate parţial, poate datorită mediului de viaţă mi-am pierdut credinţa, sau poate datorită faptului că mă simţeam nefericită). Apoi, după câţiva ani în care m-am gândit bine la acest subiect, am reuşit să înţeleg în ce constă credinţa, şi să-mi fac propria cale, dacă pot spune aşa.
Să ştii că dacă eşti deschis la răspunsuri, şi îţi doreşti cu adevărat să le găseşti, le poţi afla şi singur, aşa cum am făcut eu. Dacă eşti încăpăţânat precum un copil, şi doreşti să-ţi susţii părerea oricum, nu vei afla răspunsul nici dacă ar fi în faţa ta.
Dacă te referi la acest magnific univers infinit, să ştii că multe lucruri au un scop, chiar dacă habar nu ai tu de ele. De exemplu, să luăm o planetă din sistemul nostru solar. alta decât Terra. Să zicem Jupiter. deşi pare inutilă, dacă nu ar fi ea am fi bombardaţi de corpuri din spaţiu. şi să ştii că mai sunt multe raspunsuri de dat, încearcă doar să fii deschis la diversitate şi noutate, sau măcar impartial.
Nu te obligă nimeni să îl implori, şă îl slujeşti, sau mai ştiu eu ce. Unul din prinipalele motive pentru care oamenii renunţă la Dumnezeu, este pentru că sunt atât de mulţi care interpretează greşit credinţa, încat habar n-ai ce să mai crezi.
Dumnezeu te lasă să fii liber. Este alegerea ta ce vrei să faci. Dacă nu îl vrei în viaţa ta, foarte bine! El nu va veni la tine, însă să ştii, este cam singura cale spre fericirea spirituală care valorează mai mult decât orice.
Da, are.

[scuze că am răspuns atât de greu dar când aproape terminasem, stresându-mă cineva pe mess, am apăsat pe x la browser şi... aia a fost I don't want to see am scris iar.]

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Chαяtreux):

Influentele nu pot venii doar de la membrii familiei cum nici mediul de viata nu inseamna doar ei.
Este nevoie doar de o scanteie vitala pentru a aprinde sentimentul respectiv.
Ceva ce te marcheaza. Atunci totul se transforma intr-o interpretare care creste daca e alimentata corespunzator.
La nivel de subconstient totul se poate transforma in functie de ce am explicat mai sus.
Sunt de parere ca o data ce inregistrezi aceste porcari ajungi sa devii sclav si sa te torturezi, reactionezi mecanic si esti lipsit de ratiune si toate vin din FRICA CATRE ACEST ZEU.
Pe de alta parte, daca nu crezi in asa ceva, daca esti constient de ce e in jurul tau si nu te lasi cuprins de sentimentul de teama, il "observi" si constientizezi ca e doar o senzatie/sentiment creat de subconstient in functie de propriile prejudecati, atunci zeii ajung sa existe doar ca simpla legenda, mit.

Tocmai ti-ai demonstrat ca Dumnezeu nu exista.
Exemplul cu planeta Jupiter.

Totul este mult prea complex si reflecta doar evolutia universului.
Daca cineva contruia ceva, nu construia atat de mult pentru atat de putin.
Iti construia o lume perfecta in care planeta Jupiter, oxigenul sau alte elemente de care lumea ta nu avea nevoie sa existe.
De aici poti realiza ca totul este accidental.

Am fost creati din univers in univers si reprezentam o particica dintr-un intreg.

Hai sa nu o mai lungim, dupa multe intrebari si raspunsuri gasite exact la momentul potrivit, am ajuns la concluzia ca totul e perfect asa cum este. Bine, rau, toate sunt experiente necesare pentru evolutia fiecaruia, in functie de propria realitate.

In concluzie o noapte cat mai buna.

| Chαяtreux a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Nu are cum sa fie totul accidental. Corpul uman. acum vorbind din punct de vedere stiintific, este atat de complex, fiecare particica avand rolul sau, fiecare particica din planeta asta avand la randul ei rolul sau, si tot asa la infinit. E imposibil sa fie totul accidental, si sa nu mai vorbim de vechea poveste 'cum a aparut totul din nimic". Si nu sunt sclavul nimanui.
Oricum, multumesc ca mi-ai raspuns. Noapte buna

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Chαяtreux):

E adevarat ca incerci sa explici ceva dar nu transmiti nimic.

Totul este accidental.
Iar corpul uman nu a fost tot timpul atat de complex.
Am evoluat in timp, foarte mult timp.
Nimic nu a aparut dintr-o data din lut.

Sa afirmam ca tot acest univers a fost creat pentru noi cred ca e putin gresit. Noi am fost creati in univers, din univers, noi suntem universul deoarece reprezentam o particica din intreg. Avem impresia de unicitate ca fiinte cu inteligenta superioara, tocmai deoarece nu am ajuns inca la nivelul la care sa putem intelege toate nivelurile de existenta care coexista simultan.
De asemenea, sunt de parere ca viata e ceva unic. E ceva unic pentru fiecare din noi, deoarece fiecare din noi o percepe diferit. In functie de experientele personale, mentalitate si in funtie de nivelul de intelegere a tot ceea ce exista. Suntem unici si in acelasi timp suntem una.
Totul e un ciclu fara de sfarsit, un "cerc" absolut alcatuit din experiente diferite, pe nivele de vibratie, intelegere si existenta diferite.

Nu exista pacat, nu exista rau, nu exista bine. Nu exista fericire, nu exista tristete. Sunt doar "iluzii", vibratiile vietii, care oscileaza armonios intre extreme (binele si raul), pentru a ne reaminti iar si iar de simplul fapt ca suntem in viata, respiram, traim si singura responsabilitate e fata de adevaratul potential al fiecaruia.

In rest, fiecare din noi e liber sa urmeze un sistem de crezuri si adevaruri, sau sa nu urmeze niciunul. E liber sa fumeze sau sa faca sport. E liber sa vada viata in mod optimist sau pesimist si sa si-o schimbe in functie de adevarul pe care alege sa-l traiasca prin experienta a tot ceea ce exista acum.

De ce nu intelegi ca toate sunt interpretari acumulate prin doctrina si tu nu stii ce este viata?

| Chαяtreux a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Dacă este aşa, şi ceea ce susţii tu este tot o interpretare. Iar faptul că eu nu ştiu ce este viaţa la fel.

| rocco09 a răspuns:

Raspunsul logic esti ignorant, si pe deasupra si nesimtit!