| RAY a întrebat:

Dumnezeu nu e insurat? Iisus de ce nu a avut o sotie? Pe vremea aia ca rabin era o rusine sa nu ai o familie la 30 de ani, de ce sunt barbatii asa misogini si se cred superiori femeilor in termeni religiosi?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Iisus era un pustnic anti-familist convins, de asta nici nu era casatorit nici nu avea copii, acesta ca si fanaticul de Paul considera casatoria un rau necesar.

30 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Este o intrebare serioasa sau in zeflemea? Sa intelegem ca tu INCA nu ai inteles NIMIC despre Dumnezeu? Barbatii nu sunt misogini, asa a oranduit Creatorul.

| RAY explică (pentru danut):

Eu spre deosebire de voi nu blasfemez biblia deci e serioasa

| danut a răspuns (pentru RAY):

Cate aiureli debitezi, NIMENI nu blasfemeaza Cuvantul lui Dumnezeu, eu chiar o iau in foarte serios dar intelegerea ta lasa foarte mult de dorit.

| RAY explică (pentru danut):

Vezi ca pe TPU atacul la persoana nu este regulamentar, e nu pe naiba de cate ori dintr un verset faceti romane cu tot felul de interpretari ca trebuie sa ne pocaim adica sa devenim sectancti

| danut a răspuns (pentru RAY):

Dar JIGNIRILE sunt reglementate sau interpretarile tendentioase? Indemnul la o viata curata si corecta este ceva rau pentru tine? Cine te-a "indemnat" sa devi sectant?

| RAY explică (pentru danut):

Depinde ce inseamna jigniri, cand userul x m-a facut satanist, nebun la cap, imoral, pacatos eu cred ca au fost jigniri, omule zi-mi o singura tara crestina si pasnica

| danut a răspuns (pentru RAY):

Daca nu te simti confortabil in "mediu" te retragi sau dai "ignore".
Domnul Isus Hristos a spus: "nu am venit sa aduc PACEA si sabia", lupta cu pacatul este o stare de razboi nu una de pace.

| RAY explică (pentru danut):

Nu mi ai raspuns la intrebare in fine iisus se refera la faptul ca datorita a ceea ce a spus el multi vor suferi crezand in ceea ce el a spus

| danut a răspuns (pentru RAY):

"Raspund" doar de faptele mele. Una este a scoate pacatul in evidenta si alta al arata cu degetul pe pacatos. Tara crestina pasnica NU EXISTA deoarece omul doreste sa ia locul lui Dumnezeu, sa devina el Dumnezeu.

| RAY explică (pentru danut):

Wow sunteti 2, 5 miliarde de crestini si nici o tara pasnica e cam aiurea

| danut a răspuns (pentru RAY):

Cand isi baga dracu (cu aliatul sau papa) coada cum ai vrea sa fie, DAR asa a fost prevazut.

| minrest a răspuns:

Daca Dumnezeu avea pe cine sa ia de nevasta, nu mai facea oameni. Avea copii, nepoti, stranepoti; chiar daca se certau, in familie te impaci pana la urma. Iar Isus... m-ai pus pe ganduri, stiu si eu ca toti evreii trebuiau sa se insoare, nu numai rabinii. Stiu! Avea in vedere ca va muri tanar, si nu voia sa lase o vaduva cu copii in brate.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Nici Ioan Botezatorul fost adept al esenienilor nu era casatorit.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Dar cum ne putem da seama ca a fost esenian? Si Isus parea sa aiba unele idei eseniene.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Din practica lui Ioan care un era tipic fariseica, nici sanducheii nu aveau practica botezului. Totusi desi esenieni erau elitisti Ioan nu era, de aici tragem concluzia unui conflict intre secta si Ioan. Intrebarea e daca "conspiratia mesia" nu a fost șotie pusa la cale de Ioan si Iisus?

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Cine venea cu mesaje religioase noi, mergea la moarte sigura, atat Ioan cat si Isus au fost executati. Pur si simplu nu prin conspiratii apar religiile. Nu prea cred ca merge sa stabilesti secta cuiva prin excludere, mai apar si secte noi. Dar e ceva aici cu asemanarile cu esenienii, ia sa iti scriu eu un mesaj.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Nu ma refeream la asta, cica adica secta lui Iisus si ai lui Ioan nu erau de fapt o sibgura secta, daca e sa ne luam dupa mitul biblic cei doi erau veri.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Eu nu te-am intrebat ca sa te incurc, chiar as vrea sa stiu daca era esenian. Poate era chiar unul actual, nu fost. Crestini inca nu existau, iar saducheu, fariseu, zelot nu era, elenizant nici atata.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Esenieni nu erau cu masele, Iisus le-a preluat ideeile dar nu era el insusi esenian, probabil Ioan Botezatorul era unul care a iesit din randurile lor. Un lucru e cer esenieni au preluat botezul de la sectele khemetice.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Esenienii botezau deci? Bun. Esenienii erau elitisti, da, dar elitismul te duce la disparitie. Puteau sa elaboreze si o varianta pentru un public mai larg, ca sa nu dispara.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Taman ca asta era ideea eseniana, mai pe scurt:

Ei nu acceptau pe oricine, iar cei care veneau nu aveau dreptul sa se reproduca, de ce?
Well credeau ca reproducerea propaga pacat, iar daca omul nu s-ar mai fi inmultit ar fi venit sfarsitul, idee pe care Ioan, Iisus si ulterior Paul (putin mai tolerant) o acceptau.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Sunt prea ignorant pentru subiectul asta, ia sa pun eu intai burta (vorba vine) pe carte, si apoi o sa vad ce iese. Deci erau in genul catarilor si bogomililor.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

Esenieni? Da, desi ironic erau mai deschisi politic.

| CostinAlamariu a răspuns:

Compari o carte scrisa acum 2000 de ani cu notiunile moderne de "misoginie"? Ce e inneregula cu tine?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RAY):

Si ce legatura are cu ce am zis eu? Acum 2000 de ani nu exista ideea de misoginie plus ca definitia cuvantului dovedeste ca nu e asa cum ai pus-o aici. Nu exista o "atitudine ostila sau de dispret" fata de femei in crestinism. Si daca ai de gand sa-mi trantesti un citat din Vechiul Testment mai bine oprestete te. E pur si simplu ridicol sa compari ideea moderna de misoginisn cu mentalitatea colectiva a unor evrei ce au trait acum 3-4 mii de ani.

| RAY explică (pentru CostinAlamariu):

Tu raspunzi fara sens, logica

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RAY):

Daca ti-ai si intari afirmatiile prin argumente valide, cu respect fata de interlocutor poate, doar poate, n-ai fii perceput un ignorant.

Răspuns utilizator avertizat
| Cantărețuiadului666 a răspuns:

Nu cred ca ii placea femeia, sunt zvomuri ca era gay.