| navarre a întrebat:

In biblie, mai precis in Deuteronom 22:28-29, ni se relateaza clar cum ca daca ai bani poti sa,, rezolvi" un viol!
Vi se pare aceste,, invataturi"bune pentru educatia si spiritul omului?
Cum se poate ca acestia sa fi fost declarati,, poporul ales"cu asemenea comportament? Unde-i logica? Aaaa, am uitat in religie nu trebuie sa fii logic, trebuie doar sa crezi!

Stiu, veti spune ca asa era atunci ca bla, bla ba,
totusi revin, cum a putut declara Dumnezeu, pe aceste animale,, poporul ales"?

,, LEGE' '?
Deuteronom 22:28-29
,, Dacă un om întâlneşte o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila şi se culcă cu ea, şi se întâmplă să fie prinşi,

- omul care s-a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint; şi pentru că a necinstit-o, s-o ia de nevastă, şi nu va putea s-o gonească, toată viaţa lui."

27 răspunsuri:
| William a răspuns:

Tu ai pus problema daca sunt prinsi. Eu vin si zic: dar daca nu sunt prinsi?

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns (pentru navarre):

Probabil au voie pentru ca sunt poporul ales. Desi nu cred asta fiindca in fata lui Dumnezeu toti suntem egali.

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns:

De ce te certi cu navarre? In general cu ateii.

| William a răspuns:

Am vazut ca te certi cu el si de aia.

| shadovv a răspuns:

Esti cumva perplexat ca nu ai in ce crede?

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru navarre):

Desi turma este multimea aroganta de copii ai massmediei si pseudosavanti atei...

| anonim4565 a răspuns:

Aceasta a fost pedeapsa lui!
a trebuit sa se casatoreasca cu ea.
nu e incurajare a violului
violul e pacat
cum s-a mai spus daca cineva face asa ceva inseamna ca nu-L cunoaste pe Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| Shaoran a răspuns:

De fapt, zice ca se "rezolva" daca o iei de nevasta.
Citeste Noul Testament, cel vechi e mai greu...

| Purec a răspuns:

Un crestin fanatic iti va zice ca Dumnezeu a lasat chestia aia doar ca sa iti testeze credinta happy si daca te indoiesti de EL iti va trimite un trasnet in cap, sau deh o bucata de gheata, un turture ceva happy

Eu insa iti zic ca pe vremea cand a fost scrisa biblia aceste lucruri erau ceva mai normale decat in ziua de azi. Biblia nu e cuvantul lui Dumnezeu. A fost scris de oameni, pentru oameni. Sunt invataturi pentru vremea aceea, unele bune, altele mai putin bune. Parerea mea sa iei biblia ca pe orice alta carte.

Cat despre Dumnezeu, chiar daca ar exista nu cred ca i-ar pasa de violuri happy

| Bradster a răspuns:

Pacatul este parte a naturii umane; si apoi, este o pedeapsa pentru toata viata lui. Mai da si bani happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt curios daca violez o pocaita vor respecta parintii ei acesta lege? nu cred ma vor da la politie vezi tu religia e ca omul, biblia e creatia omului

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru navarre):

Desigur ca cu banii faci tot ce vrei, banul e dumnezeul al nostru al tuturor