| OctavianDanielMaria a întrebat:

In noaptea sabatului a fost adus Jesus in fata sanhedrinului? Si in ziua pastelui a fost crucificat Jesus?

36 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

În narațiunea tuturor evangheliilor canonice, după arestarea lui Isus este dus la Sanhedrin. Dintr-o perspectivă istorică, în epoca în care este stabilită narațiunea, corpul Sanhedrinului a fost o adunare ad hoc, mai degrabă decât o curte fixă. Portretizarea Sanhedrinului contrazice cea a tradiției și textelor evreiești, care descriu Sanhedrinul ca fiind o curte stabilită cu sediul în Ierusalim, cu îndrumări stricte despre cum să funcționeze. Acest lucru este adesea considerat de sursele creștine a fi o contradicție deliberată a autorilor Evangheliei, acuzând Sanhedrinul că a încălcat ilegal Tora în timpul procesului. În cele patru evanghelii canonice, Isus este judecat și condamnat de Sanhedrin. Potrivit lui Luca, Iosif din Arimateea și Nicodim nu sunt de acord cu această decizie. Isus este batjocorit și bătut și condamnat pentru diverse acuzații, încălcând legea Sabatului (vindecându-se în Sabat), amenințând că va distruge Templul evreiesc, vrăjitorie, exorcizând oamenii prin puterea demonilor și pretinzând că este atât Mesia, cât și Fiul. a lui Dumnezeu. Deși relatările Evangheliei variază în ceea ce privește unele detalii, ele sunt de acord cu caracterul general și structura generală a încercărilor lui Isus. Matei 26:57 afirmă că Isus a fost dus la casa lui Caiafa, marele preot al lui Israel, unde cărturarii și bătrânii erau adunați împreună. Matei 27: 1 adaugă că, în dimineața următoare, preoții au ținut o altă întâlnire. Marcu 14:53 afirmă că Isus a fost dus în acea noapte „la marele preot" (fără a-l numi pe preot), unde s-au adunat toți preoții cei mai de seamă și bătrânii, iar Marcu 15: 1 adaugă că s-a ținut o altă consultare între preoți în ziua următoare. dimineaţă. Luca 22:54 afirmă că Isus a fost dus la „casa marelui preot", unde a fost batjocorit și bătut în acea noapte. Se adaugă în 22:66 că, „imediat ce a fost ziua", preoții cei mai de seamă și cărturarii s-au adunat și l-au condus pe Iisus în conciliul lor. Cu toate acestea, în Ioan 18: 12-14, Isus este dus mai întâi la Ana, socrul lui Caiafa, care era marele preot în acea vreme. Ana a fost fostul mare preot și se pare că Caiafa a căutat confirmarea lui Ana a acțiunilor lui Caiafa. În 18:24, Isus este trimis de la Ana la marele preot Caiafa, iar 18:28 afirmă că, dimineața devreme, Isus a fost condus de la Caiafa la Pontius Pilat în Pretoriu. În toate cele patru relatări ale Evangheliei, procesul lui Isus în fața preoților și a cărturarilor este intercalat cu narațiunea Negării lui Petru, unde apostolul Petru, care l-a urmat pe Isus, neagă să-l cunoască de trei ori. Narațiunea intercalată a hotărârii hotărâte a lui Isus oferă contrast cu narațiunea înrămătoare a negărilor suferite de Petru (Marcu 14: 53-54, 14: 66-72). Luca 22:61 afirmă că, în timp ce Isus era legat și stătea la casa preotului, Petru era în curte. Iisus „s-a întors și l-a privit drept", iar Petru și-a amintit cuvintele pe care i le spusese Iisus: „Înainte să cânte cocoșul astăzi, mă vei renega de trei ori". În relatările Evangheliei, Isus vorbește foarte puțin și oferă răspunsuri foarte rare și indirecte la întrebările preoților, conform Ioan 18:22, determinând un ofițer să-l plesnească. În Matei 26:62, lipsa de răspuns din partea lui Isus îl determină pe marele preot să-l întrebe: „Nu răspunzi nimic?" În relatările Evangheliei, bărbații care îl țin pe Iisus la casa marelui preot îl batjocoresc, blochează ochii, îl insultă și îl băteau, uneori îl plesneau și îi cereau să ghicească cine îl lovise în acea vreme. Marcu 14: 55-59 afirmă că preoții cei mai de seamă căutaseră mărturie împotriva lui Isus pentru a-l ucide, dar nu au găsit niciunul, așa că au aranjat martori mincinoși împotriva lui, dar martorii lor nu au fost de acord împreună. Marcu 14:61 afirmă că marele preot l-a întrebat atunci pe Iisus: „Ești tu Hristosul, Fiul Fericitului?" Iar Iisus a spus „Eu sunt", moment în care marele preot și-a rupt roba de mânie și l-a acuzat pe Iisus de hulă. În Matei 26:63, marele preot întreabă: „Spune-ne dacă tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu". Isus răspunde „Ați spus-o", îndemnându-l pe Marele Preot să-și rupă haina, încălcând Legea mozaică ( Levitic 21:10 ). În Luca 22:67, Iisus este întrebat: „Dacă tu ești Hristosul, spune-ne. Dar El le-a spus: Dacă vă spun vouă, nu veți crede". Dar, în 22:70, când a fost întrebat „Ești atunci Fiul lui Dumnezeu?", Isus răspunde „Tu zici că Eu sunt", afirmând titlul de Fiul lui Dumnezeu. În acel moment, preoții spun „Ce nevoie mai avem de mărturisit? Căci noi înșine am auzit din gura Lui" și decid să-l condamne pe Isus. Ulterior, în curtea lui Pilat, bătrânii evrei îi cer lui Pontius Pilat să-l judece și să-l condamne pe Iisus, acuzându-l că pretinde că este Regele evreilor. O astfel de pretenție ar fi considerată trădătoare, pentru că este o provocare directă pentru autoritățile romane. Procesul Sanhedrin al lui Isus - https://ro.qaz.wiki/wiki/Sanhedrin_trial_of_Jesus

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus dupa legea mozaica trebuia sa fie omorat,ala nu a fost mesia,unde naiba scrie ca un zeu venit pe pamant vine sa se sinucida, ceea ce era predtestinat, nu vezi ca iisus iti stia soarta, iahve a planficat totul, i-a spus lui iuda du-te acum ca trebuie sa faci asta, ce liber arbitru avea iuda, totul era predestinat

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt 32000 de confensiuni, nici dz nu le intelege

| lpavel a răspuns:

Joi a fost arestat si dus in fata sinedrului (marilor preoti) Vineri este judecat si osandit la moarte prin rastignire! Inainte de sarbatorile pastelui a fost rastignit! In ziua sarbatorilor pascale a inviat!

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Https://www.youtube.com/watch?v=WJwRgGCynio

uitate sa vezi ca singur povestea absolut totul ce se va intampla cu el,ce liber arbitru avea iuda, petru, rabini aia, romanul ala, daca zeul asta stia absolut totul

| iurii75 a răspuns (pentru lpavel):

A fost atestat, judecat, ucis și înmormântat într-o singură zi. In ziua când evreii au sărbătorit Paștele.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iar trebuie sa repet pentru tine?
Atat de mult il urau si voiau sa-l ucida ca au mers peste legi.

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru iurii75):

Biblia spune ca a fost arestat joi seara iar vineri este judecat si rastignit ca apoi a 3-a zi sa invie, adica Duminica! Pana si filmele o spun la fel, numai tu nu... laughing

| lpavel a răspuns (pentru iurii75):

...si s-au grabit sa-l rastigneasca vineri pentru ca la ei sarbatoarea de duminica se tinea sambata! deci n-au incalcat nici o lege... ca prostul asta de copil nu stie, il inteleg dar nici tu? si mai esti si convins deca ai dreptate laughing

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

N-am zis eu va degeaba îți explic culoarea ierbii?!
rolling on the floor
Ei demult căutau să-l ucidă dar nu reușeau. Încurci evreii de azi cu cei de atunci. Dacă puteai citi aflai că în sabat duceau la adăpat de exemplu pe frații tăi care se uită la porți noi.

| iurii75 a răspuns (pentru lpavel):

Ținând cont de comentariile tale de mai înainte nu mă mir nici de data aceasta. Nu am timp, dar mai târziu îți răspund.

| lpavel a răspuns (pentru iurii75):

Nu! Chiar te rog sa nu-mi raspunzi! Scuteste-ma! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Evreii din trecut erau mai fanatici ca, cei de azi." - asta tu ai visat? Sau halucinații după intoxicare?
rolling on the floor

| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ne-am luat la tranta laughing ne-am spus doar parerile. El sigur are o religie mai aparte, l-am mai intalnit aici spunand altceva decat in biblie, dar fiecare cu ale lui, daca el asa crede sa fie sanatos! happy Dar unu lucru e sigur: indiferent cum crezi important sa crezi in Dumnezeu, daca nu crezi esti pierdut!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar Domnul i-a zis: „Ipocriților,+ nu-și dezleagă fiecare dintre voi în sabat taurul sau măgarul din grajd și-l duce să-l adape?
Sunt necesare explicații sau ajunge la mintea ta și așa?

| iurii75 a răspuns (pentru lpavel):

"s-au grabit sa-l rastigneasca vineri pentru ca la ei sarbatoarea de duminica se tinea sambata! " -
barem singurr ai înțeles ce ai scris?
Ziua la iudei începea și se termina la apusul soarelui.
Deci, la începutul zilei de 14 nisan Isus sărbătorește Paștele, după este atestat, judecat, condamnat la moarte și omorât. Este înmormântat în aceiași zi. Ziua următoare era un sabat.
Înainte de a te înfoia in pene puteai sa te documentezi cel puțin.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru lpavel):

"spunand altceva decat in biblie,"- de fiecare dată îți dădeam citate din biblie care confirmau ce spuneam. Spre deosebire de tine.
"indiferent cum crezi important sa crezi in Dumnezeu, " - iarăși aiureli. Rom. 10:2, 3: „Le depun mărturie că au zel pentru Dumnezeu, dar nu potrivit cunoştinţei exacte, fiindcă n-au cunoscut dreptatea lui Dumnezeu, ci au căutat să şi-o stabilească pe-a lor şi astfel nu s-au supus dreptăţii lui Dumnezeu"
Iacov 2:19: „Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi demonii cred... şi tremură!"

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Varză oarbă, am spus eu că Pastele se sărbătorea de pe timpul lui Isus și în cinstea lui? Chiar ești dus cu pluta...

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Evreii de sabat nu se ridica nici din pat. "- pentru cei mai limitați mai repet o dată - sabat era pe 15 nisan. Isus a fost condamnat pe 14.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Bagoi de la tine." - deci n-a ajuns. Dar nici sa-ti explic nu vreau, pierd timpul...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De unde știu ce? Că n-a ajuns la mintea ta? Sunt 2 motive. Îți prezint ce le-a zis celor care după părerea ta nu "stingeau nici lumina" și tu zici că bag de la mine.
Și doi - nu poate ajunge la ceva ce nu există.
rolling on the floor

| iurii75 a răspuns:

Știu că nu are rost să te "luminez", dar că să nu mori prost cu totul... rolling on the floor
La evrei ziua lua sfârșit și se începea alta la asfințitul soarelui. Ziua de 14 nisan, dată la care era sărbătorit Paștele a început cu timpul care ar corespunde cu joi seara. Au sărbătorit Paștele, după a fost atestat, dus la Caiafa, Ana, Pilat, Irod. In aceiași zi a fost ucis și pus în mormânt. Deci într-o singură zi sau petrecut toate. Următoarea zi, 15 nisan era sabat.
Referitor la pretențiile tale că n-ar fi putut să încalce astfel legea sanhedrinul. - Deşi este ilegal ca un astfel de proces să se ţină în noaptea de Paşte, nimic nu-i poate opri să-şi ducă la îndeplinire planul mârşav.

Aceşti iudei nu sunt nici pe departe imparţiali. După ce Isus l-a înviat pe Lazăr, Sanhedrinul a hotărât că Isus trebuie să moară (Ioan 11:47-53). În plus, cu doar câteva zile în urmă, autorităţile religioase au uneltit să-l prindă pe Isus şi să-l omoare (Matei 26:3, 4). Da, încă înainte de începerea procesului său, Isus este ca şi condamnat la moarte.

Răspuns utilizator avertizat