| EmaS a întrebat:

In orice exista potentialul credintei in existenta sau non-existenta divinitatii. Credeti ca la baza credintei sta putinta sau vointa?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Pot totul in Cristos, care ma intareste.

16 răspunsuri:
| denidulcik a răspuns:

Vointa

| Cippri a răspuns:

Vointa daca tu crezi cu adevarat

| Mădă0611 a răspuns:

Vointa.

| DyNo a răspuns:

Cred ca la baza unei credinte, indiferent care, sta atat putinta cat si vointa. Unii oameni nu pot intelege unele lucruri, in legatura ca acea credinta, asa ca nu pot sa o aiba, iar altii pur si simplu nu vor sa creada, chiar daca pot. In unele cazuri oamenii nici nu pot, nici nu vor.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu e una si aceeasi?

| dragos9234 a răspuns:

Neputinta(de a te increde in tine)

| EmaS explică (pentru besleaganicolaecosmin):

PUTÍNȚĂ, putințe, s.f. 1. Posibilitate, capacitate de a face ceva.
VOÍNȚ//Ă ~e f. 1) Capacitate de a-și concentra eforturile spre realizarea unui anumit scop;

| HueyFreeman a răspuns:

Neputinta. Daca oamenii ar avea putinta si vointa nu ar avea nevoie de credinta.

| Alphawolf a răspuns:

Nici una nici alta. De ce ar avea credinta nevoie de putinta? De ce fel de calitati este nevoie? Eu nu vad nici una, credinta nu are nevoie de calitati.
De ce ar vrea un om sa creada daca ratiunea ii spune sa nu creada? Nu are sens. Dar daca ratiunea ii spune omului sa creada, aici nu mai este vorba de vointa.
La baza credintei stau dorintele si slabiciunile oamenilor, iar de aici apare incapacitatea de a intelege realitatea asa cum este ea.

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Pentru ca credinta inseamna sa cred chiar si atunci cand sentimentele ma indeamna puternic sa cred altceva.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Nu cred ca sentimentele te indeamna sa crezi altceva, ci ratiunea. Sentimentele te indeamna sa crezi in Dumnezeu.

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Nu in orice circumstanta ma indeamna sa cred.In viata te confrunti cu adversitati care iti pun credinta la incercare.Dar eu ma bazez pe caracterul si Cuvantul lui Dumnezeu.Aceasta inseamna credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la ortodocsi.dai vointa iei putere.la altii e altfel?

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Like

| fllu07 a răspuns:

Ziceai intr-un raspuns de-al tau, mai cu ceva in urma ca tu "predici" pe siteul asta, faci lucarea care a poruncit-o Isus discipolilor sai. sincer... nici nu stiu de unde iti vin astfel de intrebari, si nici imi pot imagina cum crezi ca ii pot ajuta pe oameni sa invete despre Dumnezeu prin astfel de intrebari. (luca 8:1 si ioan 17:6, 26) observa te rog, in versetele astea, care era tema serviciului de predicare al lui Isus.

| nesuferit a răspuns:

Am suficienta vointa, dar am dat gres. in religia crestin ortodoxa nu se leaga nimic